Medialny atak na radnego Mariusza Sektę z Czechowic-Dziedzic, który publicznie broni wiary, Kościoła katolickiego i samorządu

Zastępca Naczelnego

Mariusz Sekta (pierwszy z prawej)/NGO

„Awantura o opodatkowanie Kościoła. Czechowicki radny straszy posła sądem” –  grzmi w tytule Beskidzka24.pl wydawana przez Wydawnictwo Prasa Beskidzka Sp. z o.o. Chodzi o protest radnego Prawa i Sprawiedliwości Mariusza Sekty z Czechowic-Dziedzic, który w czasie sesji tamtejszej rady miejskiej skrytykował prowadzenie kampanii wyborczej w czasie posiedzenia tego gremium przez postkomunistycznego posła Przemysława Koperskiego, który wspiera kandydaturę Roberta Biedronia w nadchodzących wyborach prezydenckich. Co istotne, do wspomnianej firmy należy też „Kronika Beskidzka. Tygodnik regionalny” – do 1990 roku „Kronika Beskidzka. Tygodnik PZPR” oraz m.in. portal bielsko.biala.pl, który stosuje cenzurę prewencyjną pod moim adresem.

Czy na linię redakcyjną tych mediów wpłynął fakt, że w Wydawnictwie Prasa Beskidzka sp. z o.o. niedawno dosżło do sprzedaży udziałów m.in. przez Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” na rzecz byłego bielskiego radnego Unii Wolności, byłego członka władz Bielska-Białej, Dariusza Moskały?

Do zgrzytu doszło podczas jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Wzięli w niej udział także posłowie, m.in. Przemysław Koperski. – Jestem przedstawicielem Klubu Parlamentarnego Lewicy. Apelujemy do rządu, by wprowadzić kolejny podatek – cyfrowy. Przede wszystkim amerykańskie korporacje, Google i Facebook, nie płacą podatków w Polsce. Zarabiają gigantyczne pieniądze, a są zwolnione – mówił. I dodał: – Proponujemy również, żeby na normalnych zasadach w końcu była opodatkowana działalność prowadzona przez związki wyznaniowe.

Potem poseł Lewicy podziękował czechowickim radnym za wysoką kulturę obrad. I najwyraźniej zapeszył… Wywołał bowiem złość radnego Mariusza Sekty, członka klubu Prawo i Sprawiedliwość: – Jestem członkiem największego związku wyznaniowego – Kościoła katolickiego. I odprowadzam wszelkie podatki. Jeżeli pan zarzuca mi, że nie odprowadzam jakichś podatków jako członek związku wyznaniowego, to proszę to jasno i wyraźnie powiedzieć. Wtedy spotkamy się w sądzie. Oczywiście wiem, że pana chroni immunitet i może się pan schować za czymś takim. Ja sobie nie życzę, by ktokolwiek posądzał mnie o to, że jako członek związku wyznaniowego nie odprowadzam jakichś podatków. Czy zdaje sobie pan sprawę, że większość obywateli Rzeczypospolitej Polskiej jest członkiem mojego związku wyznaniowego i gros podatków, które trafiają do budżetu naszego kraju, pochodzi właśnie od tego związku? Proszę się nie bawić tutaj w rzecznika pana Roberta Biedronia, nie robić tutaj kampanii wyborczej i takich ogólnych informacji nam tutaj nie wrzucać!

Gdy radny skończył, natychmiast podniósł się z krzesła i wyszedł. – Nie czas i miejsce na podnoszenie głosu. Można to przedstawić w zupełnie inny sposób. Bezsensowna jest odpowiedź, skoro po zadaniu pytania pan radny opuszcza salę – irytował się Damian Żelazny, przewodniczący Rady Miejskiej. – Ze zrozumieniem podchodzę do wzburzenia mojego kolegi. Trzeba mieć świadomość, że w większości jesteśmy członkami tegoż związku wyznaniowego – zauważył Wojciech Leśny z PiS-u. Poseł i tak się odniósł do wypowiedzi Mariusza Sekty, bo stwierdził, że ten może ją sobie potem odtworzyć z nagrania sesji. – Jeżeli gdzieś zostały naruszone jego prawa osobiste, to oczywiście ma prawo korzystać z obrony sądowej. Ja nie doszukałem się tego w mojej wypowiedzi, ale może błędnie ją interpretuje – powiedział Przemysław Koperski. I tłumaczył, że związki wyznaniowe dotykają mniejsze obciążenia finansowe niż zwykłych obywateli, ponieważ podatki nie są liczone od przychodów, tylko funkcjonuje ryczałt. – Lewica proponuje takie rozwiązanie, byśmy wszyscy byli opodatkowani i składali się na wspólne dobro – zakończył.”

– pisze Marcin Kałuski na łamach Beskidzka24.pl.

Postkomunistyczny poseł Przemysław Koperski – i tu zgadzam się w pełni z radnym Sektą – przyjechał na sesję Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach w czasie kampanii wyborczej. W czasie posiedzenia tego gremium prezentował program wyborczy Roberta Biedronia. Samo zaproszenie tego polityka przez szefa tej rady Damiana Żelaznego jest dyskusyjne i kontrowersyjne. Radny Mariusz Sekta z Czechowic-Dziedzic zasługuje na szacunek, bo jawnie stanął w obronie Kościoła katolickiego, wiary i samorządu.

Po peanach Marcina Kałuskiego na temat towarzysza Koperskiego, proponuję, aby media należące do Wydawnictwa Prasa Beskidzka Sp. z o.o. zmieniły nazwę i dopisały sobie wzorem swojego tygodnika sprzed 30 lat swój profil ideowy, np. Beskidzka24SLD.pl czy „Kronika Beskidzka. Tygodnik SLD” – będzie czytelniej, jak z tygodnikiem pewnego „uszatka”.

Monika Socha-Czyż *

 

 

* W latach 2010 – maj 2016 członek PiS. Radna Sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji (2015-18). Była prezes Stowarzyszenia Pomocy Samotnym Matkom Domy-Maria. Prezes Towarzystwa Patriotycznego im. Jana Olszewskiego. Członek Społecznej Rady Nadzorczej Szpitala Kolejowego w Wilkowicach. Człowiek Roku 2016 Województwa Śląskiego w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”, Człowiek Roku 2015 i 2016 Powiatu Bielskiego. Od stycznia 2020 roku przewodnicząca Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin w byłym województwie bielskim.

Komentarze są zamknięte