UJ podejmie walkę z koronawirusem

Zastępca Naczelnego

Fot. za uj.edu.pl

25 milionów złotych na badania nad koronawirusem i na te, które pomogą zapobiegać epidemiom w przyszłości przeznaczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – zapowiedział w wicepremier i szef resortu doktor Jarosław Gowin.

Swoją decyzję uzasadniał także m.in. tym, że wirus mutuje, przez co stwarza nowe zagrożenia dla ludzkiego życia i jest <wyzwaniem naukowym>”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ jest zdecydowanie najlepsze w Polsce i na światowym poziomie prowadzi badania nad wirusami. Na mocy ustawy, którą podpisał pan prezydent RP Andrzej Duda, minister nauki w wyjątkowych okolicznościach ma uprawnienia do podejmowania administracyjnych decyzji. Państwo w różnych sektorach, także naukowym, musi być przygotowane na wirusa, a studenci są jedną z najbardziej mobilnych grup”

– podkreślił wicepremier (wszystkie cytaty za PAP).

Prof. Krzysztof Pyrć z Pracowni Wirusologii MCB UJ zaznaczył, że celem uczonych jest szybkie znalezienie rozwiązań, które ułatwią zarówno diagnostykę koronawirusa, jak i skuteczną terapię chorych.

Wyniki badań pozwolą przygotować się na kolejne epidemie. Nowoczesne laboratorium UJ pozwala na „bezpieczne prace z tym, czego się boimy”

– wyjaśnił.

A prof. Marek Sanak z Zakładu Biologii Molekularnej i Genetyki Klinicznej Collegium Medicum UJ dodał:

Dlaczego 80 procent społeczeństwa lekko przechodzi objawy, 20 proc. ma ciężkie objawy, dla 2 proc (zwłaszcza powyżej 70 roku życia) koronawirus niesie śmiertelne zagrożenie? Zdaje się, że chodzi o nieprawidłową odpowiedź odpornościową.”

Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ od blisko 20 lat prowadzi badania nad koronawirusami. Dotychczas działało, wykorzystując środki własne”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte