Lotniskowa samoobsługa bagażowa

Zastępca Naczelnego

Fot. ilustracyjne/YT

W Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice im. Jana Pawła II uruchomiono – po raz pierwszy w Polsce – 10 samoobsługowych stanowisk nadawania bagażu – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Każde lotnisko szuka rozwiązań, które są przychylne pasażerom, ale także wychodzą naprzeciw oczekiwań przewoźników i wszystkich firm tam funkcjonujących. To jest taki kolejny element na krakowskim lotnisku, który usprawni jego pracę. Z rozwiązania mogą korzystać wszyscy przewoźnicy operujący z naszego portu lotniczego”

– powiedział PAP prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.

Samoobsługowe stanowiska pozwalają na wcześniejsze nadanie bagażu nawet do 6 godzin przed odlotem.

To jest ważne, bo z prowadzonych przez Kraków Airport badań wynika, iż 34 procent naszych pasażerów przybywa na lotnisko wcześniej niż dwie godziny przed wylotem”

– dodał Włoszek.

Wykonawcą tej inwestycji była firma SITA, która współpracuje z ponad 40 lotniskami i 55 liniami lotniczymi na całym świecie.

Pasażer na samoobsługowym stanowisku, po odprawieniu się np. dzięki aplikacji mobilnej, może nadać na lotnisku bagaż postępując zgodnie z instrukcją, wybierając jeden z ośmiu dostępnych języków: polski, angielski, niemiecki, francuski, norweski, włoski, hiszpański lub ukraiński. Skanuje kartę pokładową i umieszcza bagaż na specjalnej wadze, gdzie weryfikowany jest jego ciężar i wielkość, zgodnie z wymaganiami danej linii lotniczej. Następnie pasażer otrzymuje naklejkę z kodem nadania i samodzielnie umieszcza go na bagażu”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice im. Jana Pawła II jest drugim w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym lotniskiem regionalnym. W ubiegłym roku przyjął ponad 8,4 miliona pasażerów. W zimowym rozkładzie lotów 24 przewoźników oferuje z niego ponad 130 regularnych połączeń.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte