Tajemnice pochówku matki papieża Polaka

Zastępca Naczelnego

Karol Wojtyła jr i Emilia Wojtyła/YT

Matka Jana Pawła II została pochowana nie, jak dotąd powszechnie sądzono, w grobowcu rodzinnym w wojskowej części cmentarza Rakowickiego w Krakowie, ale w grobie swoich krewnych Kuczmierczyków na tej samej nekropolii, w którym spoczywają również jej dwie siostry – ustaliła Milena Kindziuk przy okazji pisania biografii rodziców papieża, o czym poinformował portal internetowy krakowskiego wydania „Gościa Niedzielnego”.

W dokumentach Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, w księgach pochodzących z 1929 roku, kiedy zmarła Wojtyłowa, znalazłam zapis o jej pogrzebie”

– powiedziała dziennikarka portalowi.

Grobowiec ten znajduje się w starej części cmentarza Rakowickiego, Zachowała się na nim inskrypcja z imieniem i nazwiskiem oraz datami urodzin i śmierci Emilii. Pięć lat później, w 1934 roku, po śmierci starszego syna Edmunda, Karol Wojtyła senior kupił grób w wojskowej części cmentarza i ekshumował ciała bliskich. Tam również spoczął po śmierci w 1941 roku”

– czytamy w „Gościu”.

CZYTAJ TAKŻE:

Czy Karol Wojtyła senior będzie upamiętniony w Bielsku-Białej?

Z naukowych poszukiwać Kindziuk wyłania się obraz wadowickiego domu, w którym regularnie rozmawiało się o książkach i kulturze, a codzienność przepojona była wiarą oraz modlitwą.

Emilia była piękną kobietą, bardzo wykształconą. Interesowała się sztuką i kulturą. Dorastała, gdy w Krakowie rozkwitała kultura Młodej Polski i to z pewnością miało na nią wpływ. Przed oczami mam jej obraz: w długiej sukni i eleganckim kapeluszu, ze srebrną torebką w dłoni”

– przekonuje autorka biografii Wojtyłów – dodała dziennikarka.

Matka papieża była bardzo wierząca. Jan Paweł II wspominał, że to ona składała jego ręce do pierwszych modlitw. Wiadomo, że bardzo go kochała. Sąsiadki rodziny wspominały, jak po narodzinach Karola Emilia mawiała, że jej syn będzie kimś wielkim”

– napisał portal.

Jakim wzorem są rodzice Ojca Świętego dla współczesnych małżeństw?

Ich historia to mocny przekaz o rodzinie, zwyczajnej, normalnej, odnoszącej swoje codzienne sprawy do wiary i żyjącej w rytmie roku kościelnego. Wojtyłowie codziennie chodzili do kościoła, a przy wejściu do ich domu umieszczona była fajansowa kropielniczka. Każdy, kto tam wchodził lub wychodził, zanurzał rękę w wodzie święconej i czynił znak krzyża”

– podkreśliła autorka ich biografii.

Emilia Wojtyła, z domu Kaczorowska, urodziła się 26 marca 1884 roku w Krakowie jako piąte dziecko w rodzinie Feliksa, z zawodu rymarza i Marii. Miała ośmioro rodzeństwa. Po wyjściu za mąż prowadziła dom. Zmarła 13 kwietnia 1929 roku. Archidiecezja krakowska przygotowuje się do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego rodziców papieża. Jeśli Stolica Apostolska wyrazi zgodę, może on ruszyć w maju, w 100. rocznicę jego urodzin”

– czytamy w portalu „Gościa Niedzielnego”, który przypomina słowa Jana Pawła II:

Matkę straciłem jeszcze przed Pierwszą Komunią św. w wieku 9 lat i dlatego mniej ją pamiętam i mniej jestem świadom jej wkładu w moje wychowanie religijne, a był on z pewnością bardzo duży.”

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte