Cyrk bez zwierząt?

Zastępca Naczelnego

Fot. za pghcitypaper.com

Rada Miasta Krakowa uchwaliła rezolucję do prezydenta profesora Jacka Majchrowskiego w sprawie zakazu wynajmu terenów gminnych cyrkom, w których wykorzystywane są zwierzęta – poinformowała Kronika TVP Kraków.

Najwyższa pora, by Kraków dołączył do miast, które zakazały tej rozrywki”

– powiedziała Kronice pomysłodawczyni rezolucji radna klubu Platformy Obywatelskiej doktor Małgorzata Jantos.

Za przyjęciem rezolucji zagłosowało 35 radnych, jeden był przeciw.

Radni przypominają, że już 33 miasta w Polsce zakazały wjazdu cyrkom ze zwierzętami. Jak zaznaczyli, nie odrzucają i nie domagają się zaprzestania zapraszania cyrków w ogóle, tylko nie chcą wynajmowania im terenów miejskich. W uzasadnieniu rezolucji radni wskazali, że podczas tresury zwierzęta są karane za niewłaściwe zachowania i straszone, a <strach przeżywany często, a niekiedy stale jako niepokój uruchamia fizjologiczną reakcję przewlekłego stresu>, który jest dla zwierzęcia cierpieniem”

– czytamy na stronie TVP Kraków.

Władze miasta uważają jednak, że nie mogą ograniczać działalności wybranym podmiotom gospodarczym działającym zgodnie z planem.

Zakażemy występu zwierząt w cyrku. Pomijając fakt, że cyrk padnie, a pracuje tam spora grupa osób, to powstaje pytanie, co się stanie z tymi zwierzętami? Być może coś gorszego niż te występy”

– wyraził swoje wątpliwości w rozmowie z „Gazetą Krakowską” prezydent Majchrowski.

Władze Krakowa już raz nie zgodziły się na taki zakaz.

W 2016 roku o zakaz apelowali mieszkańcy skupieni w <Krakowskiej koalicji na rzecz cyrku bez zwierząt>. Poparli ich Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt (KSOZ), a przede wszystkim radni miejscy, którzy przyjęli wtedy uchwałę kierunkową wzywającą prezydenta Krakowa do wprowadzenia stosownych przepisów. Władze Krakowa uchwały nie zrealizowały”

– czytamy w „GK”.

Czy tym razem prezydent podwawelskiego grodu zmieni zdanie?

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte