Piękni i dobrzy sportowcy

Zastępca Naczelnego

Fot. za olimpijski.pl

Jeżeli ktoś z PT Czytelników miał podczas swoich studiów wykład z filozofii, to z pewnością pamięta, że najważniejszą wśród Platońskich idej, czyli prawdziwych bytów – doskonałych prawzorów wszelkich rzeczy było Piękno utożsamiane z Dobrem.

Nawiązując do greckiego źródłosłowu, w 1985 roku redakcja ukazującego się w Krakowie dziennika sportowego „Tempo” ustanowiła medal Kalos Kagathos (piękny i dobry), którego kapitule przewodniczy rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, a patronują tej – nomen omen pięknej – inicjatywie Polski Komitet Olimpijski i Polska Akademia Olimpijska.

Medal honorowani są wybitni sportowcy, którzy odnieśli sukcesy także w pracy zawodowej.

W tym roku otrzymali go Anna Czerwińska, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Bohdan Gonsior, Marek Jóźwik, Marek Koźmiński, Maciej Pietrzyk i Bogdan Wenta – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Ceremonia wręczenia była jednym z punktów obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który powołano do życia 12 października 1919 roku w Krakowie.

Ta uroczystość odbywa się w szczególnych okolicznościach, bo następna taka odbędzie się za sto lat”

– powiedział PAP prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

Czerwińska to druga Polka po Wandzie Rutkiewicz, która zdobyła Mount Everest. Skompletowała tak zwaną Koronę Ziemi, czyli wspięła się na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. W sumie zdobyła sześć ośmiotysięczników. Jest doktorem nauk farmaceutycznych. Chojnowska-Liskiewicz jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła Ziemię na jachcie żaglowym. Jest kapitanem jachtowym żeglugi i inżynierem budowy okrętów. Gonsior był znakomitym szpadzistą i czterokrotnie startował w igrzyskach olimpijskich. Największy sukces odniósł w 1968 roku w Meksyku, gdzie zdobył brązowy medal w turnieju drużynowym. Był także znakomitym, innowacyjnym chirurgiem. Jóźwik podczas kariery sportowej reprezentował Polskę na igrzyskach w Monachium w biegu przez płotki, a potem został znanym i cenionym dziennikarzem. W TVP komentował wielkie wydarzenia sportowe. Koźmiński to członek srebrnej drużyny piłkarskiej z igrzysk olimpijskich w Barcelonie. Po zakończonej karierze zajął się biznesem, a obecnie jest wiceprezesem PZPN ds. szkoleniowych. Pietrzyk był koszykarzem Wisły Kraków, jednym z filarów znakomitej drużyny z lat sześćdziesiątych. Po karierze sportowej realizował się jako naukowiec. Obecnie jest emerytowanym profesorem na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i autorem ponad pięciuset prac naukowych. Wenta ma za sobą wspaniałą karierę jako piłkarz ręczny, a potem równie wspaniałą jako trener. Pod jego kierunkiem reprezentacja Polski wywalczyła srebrny i brązowy medal na mistrzostwach świata. W 2018 roku został wybrany na prezydenta Kielc”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte