Ostateczne zwycięstwo Tendery nad ZDF

Zastępca Naczelnego

Karol Tendera/YT

Niemiecka telewizja ZDF wycofała z polskiego Sądu Najwyższego skargę kasacyjną na wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który orzekł w grudniu 2016 roku, że musi ona przeprosić na swojej stronie internetowej byłego więźnia obozu Auschwitz-Birkenau Karola Tenderę za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady” – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN powiedział PAP, że zgodnie z przepisami w tej sytuacji postępowanie kasacyjne zostaje umorzone, a zapadły w II instancji prawomocny wyrok staje się ostateczny.

Wcześniej sąd I instancji uznał, że dobra osobiste powoda – w postaci jego godności człowieka, tożsamości narodowej i godności narodowej – zostały naruszone przez ZDF użyciem inkryminowanych słów, ale został skutecznie przeproszony przez ZDF w osobistym liście – dlatego powództwo oddalił. Sąd Apelacyjny zmienił ten wyrok i zobowiązał ZDF do publicznego przeproszenia Tendery za naruszenie jego dóbr osobistych przez użycie tego sformułowania; uznał, że w takim przypadku przeprosiny listowne nie wystarczą”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Sędziwy weteran i wszystkie wspierające go środowiska mają powody do satysfakcji, ale na pewno z niecierpliwością oczekują teraz na wykonanie przez II program niemieckiej telewizji publicznej zasądzonego wyroku.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte