„Gorce sprzątamy, bo je kochamy”

Zastępca Naczelnego

Fot. ilustracyjne/YT

Akcje sprzątania przez wolontariuszy szlaków turystycznych w polskich górach mają już piękną tradycję. Najczęściej odbywają się one w Tatrach pod koniec letniego sezonu, ale podejmowane są również gdzie indziej.

Pod tytułowym hasłem zorganizowały ją w minioną sobotę Stowarzyszenie Odkrywamy Gorce i Urząd Gminy Ochotnica Dolna. Uczestnicy wyruszyli Szlakami Papieskimi z Ochotnicy. Najpierw pieczołowicie posprzątali je w kilku grupach, a później wszyscy spotkali się pod szczytem Gorca, aby zrobić porządek i tam.

Nie mogło oczywiście zabraknąć ogniska na Gorcu, a po zejściu do Ochotnicy Górnej imprezy integracyjnej.

Takie akcje są bardzo potrzebne, ponieważ rozwój masowej turystyki wiąże się, niestety, z zaśmiecaniem gór. Nie każdy wyruszający na wycieczkę potrafi zachować się w sposób, jaki był powszechny jeszcze kilkadziesiąt lat temu i stąd konieczność sprzątania po niechlujnych ceprach. Dobrze więc, że są jeszcze ludzie gotowi poświęcić swój czas na przywrócenie szlakom turystycznym właściwego zgodnego z porządkiem natury wyglądu.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte