„Powróćmy jak za dawnych lat…”

Zastępca Naczelnego

Fot. za muratorplus.pl

Nie działający już od dawna hotel Cracovia czeka nowa przyszłość. Ten charakterystyczny, postmodernistyczny budynek zaprojektowany przez Witolda Cęckiewicza i wybudowany w latach 1960-65 dla „Orbisu” został w 2016 roku wpisany do rejestru zabytków i przeszedł na własność Muzeum Narodowego w Krakowie, które urządza w nim obecnie Forum Designu.

Dyrekcja placówki poszukuje pamiątek z lat 60. ubiegłego wieku, które będą tam eksponowane. Na początek września planowana jest wystawa fotografii pt. „Przeżyjmy to jeszcze raz!”. Potrzebne są na nią zdjęcia oraz przedmioty typowe dla epoki świetności luksusowego hotelu u zbiegu alej Zygmunta Krasińskiego, marszałka Ferdynanda Focha i Błoń.

Chcemy cofnąć się w czasie, chcemy odbyć sentymentalną podróż do okresu, kiedy hotel Cracovia osiagał największą popularność i przyciągał swoim przepychem, chcemy przypomnieć krakowianom, że nie jest to tylko puste miejsce, ale miejsce z duszą, w którym naprawdę dużo się działo, chcemy zachęcić wszystkich do nadsyłania prywatnych, rodzinnych zdjęć”

– powiedziała Radiu Kraków Anna Kokoszka-Romer z Forum Designu.

Zbiórka fotografii i innych pamiątek potrwa do 20 sierpnia. Można je przynosić lub nadsyłać (odpowiednio opisane) do nowego oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, czyli Forum Designu w dawnym hotelu Cracovia przy alei Focha 1.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte