Sypie się Teatr im. Słowackiego

Zastępca Naczelnego

Fot. za malopolska.pl

Z gmachu Teatru im Juliusza Słowackiego w Krakowie spadł przed drzwi wejściowe fragment zdobiącej górną fasadę rzeźby „Komedia” autorstwa Tadeusza Błotnickiego – poinformował portal LoveKraków.

Na szczęście nie uderzył nikogo, ale gdyby runął przed wieczornym spektaklem mógłby ranić kogoś z widzów.

Odpadła, dokładnie rzecz ujmując, nie oryginalna część rzeźby, tylko element, który był dosztukowywany w latach 90. XX wieku. Wówczas wykonywane były prace konserwatorskie rzeźb umieszczonych na elewacji budynku. Rzeźba była ubezpieczona i zostanie odtworzona”

– powiedział portalowi dyrektor Teatru Krzysztof Głuchowski.

Według wstępnych analiz przyczyną były warunki atmosferyczne oraz zły stan techniczny dachu i rynien. Zdarzenie zostało zgłoszone do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Teatr zamówił też ekspertyzę pozostałych rzeźb, aby sprawdzić ich stan. Pomimo dwóch remontów w latach 90. i w 2005 roku dach i rynny nie były przedmiotem prac”

– czytamy na stronie www.lovekrakow.pl

– Remont dachu jest jednym z priorytetów, szukamy środków na realizację tego zadania. Łącznie na remont dachu i rynien potrzeba kilkadziesiąt milionów złotych. Będziemy starać się je pozyskać z funduszy unijnych – dodał Głuchowski.

Obecnie w gmachu przy pl. św. Ducha coprawda trwa remont, ale dotyczy on wnętrza budynku. Scena ma zyskać nowe oświetlenie i mechanikę, zmiana dotyczy również widowni – dzięki zdjęciu z czasów okupacji będzie możliwe wykonanie nowych krzeseł nawiązujących do tych oryginalnie zaprojektowanych przez Jana Zawiejskiego”

– napisał portal.

Może ten drobny wypadek zmobilizuje władze samorządowe województwa małopolskiego (właściciel) do znalezienia środków na pilny remont jednego z najpiękniejszych pod względem architektonicznym polskich teatrów.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte