Andrzej Duda pośmiertne odznaczył ORMO-wca z OPZZ. „Czy leci z nami pilot”?

Zastępca Naczelnego

Prezydent RP Andrzej Duda postanowił pośmiertnie odznaczyć zmarłego lidera OPZZ Jana Guza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski  za „wybitne zasługi w działalności związkowej i społecznej”. – To skandal, że Andrzej Duda odznacza komunistę, a zapomina o prawdziwych bohaterach. Nadal na Order Orła Białego czeka na przykład gen. Ryszard Kukliński czy Ryszard Świtoń – twórca WZZ Górnego Śląska. Jan Guz z OPZZ w 1988 roku ukończył Akademię Nauk Społecznych przy KC PZPR. Od 1977 do rozwiązania działał w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Pełnił m.in. funkcję instruktora w jej komitecie wojewódzkim. Był też w ORMO. Przyznanie mu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski to aberracja i skandal! Temu komuniście należy się order im. Lenina – mówi NGO lider KPN-NIEZŁOMNI Adam Słomka.

„Paradny” pogrzeb ORMO-wca …

 

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej order przekazał na ręce najbliższej rodziny zmarłego [Jana Guza – przyp. aut.] Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej – relacjonuje dzisiejsze uroczystości pogrzebowe Guza portal Dzieje.pl.

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Jana Guza, Przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, członka Rady Dialogu Społecznego oraz Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim, człowieka głęboko zaangażowanego w działania na rzecz ludzi pracy”

– napisał prezydent Andrzej Duda.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas uroczystości pogrzebowych powiedziała, że Guz był człowiekiem pogodnym, pełnym uśmiechu, otwartym.

Dobrze się czuliśmy w jego towarzystwie. Ale niech to nikogo też nie zwiedzie. To był twardy zawodnik walczący zawsze o interesy pracownicze”

– podkreśliła.

W czasie ostatnich negocjacji pytałam się: panie przewodniczący, w poniedziałek podpiszemy porozumienie, a w środę pan przyjdzie z nowymi oczekiwaniami płacowymi. A on odpowiedział: tak, pani minister, przyjdę, bo takie jest moje zadanie, taka jest moja rola. Świetnie to rozumiał”

– wspominała Rafalska.

Jej zdaniem Guz to był „związkowiec z krwi i kości” i miał niezbędną dla związkowca cechę – lubił ludzi. „Lubił ludzi, jakimi by oni nie byli. Troszczył się o tych ludzi, dbał o nich i oni to czuli, oni to widzieli” – mówiła minister.

 

CZYTAJ:

Szef OPZZ Jan Guz i jego „komunistyczna przeszłość”. „Był instruktorem KW PZPR i członkiem ORMO”

 

Komuniście order, a bohaterom „figa”?

Zdjęcie ilustracyjne, fot. archiwum KPN-NIEZŁOMNI

W styczniu 2017 roku Andrzej Duda brał udział osobiście w pogrzebie zmarłego postkomunisty, rzecznika SLD Tomasza Kality – znanego głównie z tego, że z racji choroby zabiegał o legalizację marihuany do celów medycznych – dawno to opisałem. Ponadto Andrzej Duda wyróżnił pośmiertnie Tomasza Kalitę tym samym wysokim odznaczeniem, tj.  Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności publicznej”. Tymczasem w Nowym Sączu zmarł właśnie śp. Jerzy Lisiecki, szef tamtejszej struktury KPN, który koordynował okupację koszar Armii Radzieckiej w ramach akcji Konfederacji „Sowieci do domu” (1990) w miejscowości Czarna koło Tarnowa. Zmarły patriota doprowadził do wmurowania pięknej tablicy pamiątkowej w Nowym Sączu ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego i z okazji 80. rocznicy bitwy pod Łowczówkiem została stoczona przez I Brygadę Legionów. Łowczówek wymieniany jest na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Pogrzeb śp. Jerzego Lisieckiego odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 14:00 na cmentarzu komunalnym Gołąbkowice przy ulicy Lwowskiej w Nowym Sączu. Zatem pytam: jakim odznaczeniem uhonoruje Andrzej Duda zmarłego patriotę … skoro komunista i ORMO-wiec Jan Guz otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski? Po prostu wypada „spalić się ze wstydu” Panie Prezydencie Andrzeju Duda i zakończyć taką fatalną politykę historyczną, która jasno koresponduje z wetem ustawy w sprawie degradacji komunistycznych zbrodniarzy z WRON”

– mówi w rozmowie z NGO Adam Słomka.

 

Postaramy się sprawdzić czy i w jaki sposób zostanie uhonorowany przez urzędy centralne zmarły patriota Jerzy Lisiecki. Do sprawy wrócimy!

 

Dzieje.pl/Piotr Galicki

 

Komentarze są zamknięte