Kamera i głośnik na każdej latarni

Zastępca Naczelnego

Łukasz Wantuch

Znany do tej pory głównie z protestowania przeciw wybudowaniu w Krakowie pomników Armii Krajowej i „Tym, którzy stawiali opór komunizmowi w latach 1944-1956” radny z klubu prezydenta Jacka Majchrowskiego Łukasz Wantuch postanowił zabłysnąć oryginalnym pomysłem przed wyborami samorządowymi: zaproponował montaż 50 tysięcy kamer z głośnikami i mikrofonami na miejskich latarniach.

„To element systemu jego autorstwa, który nazwał <Pomoc-112>. Radny przekonuje, że nie ma to być monitoring w klasycznym wydaniu. Nikt nie obserwowałby tych kamer, a zapis z nich wykorzystywany byłby tylko wówczas, gdy konieczne byłoby odnalezienie sprawców przestępstw”

– czytamy na stronie internetowej Radia Kraków.

– Wysokość kary nie ma znaczenia dla sprawcy. Liczy się nieuchronność kary. Ten system zapewnia, że nie będzie się opłacało popełniać przestępstw. Przestępstwo jest swego rodzaju aktem ekonomicznym. Jeżeli ci się nie opłaca to go nie popełniasz. Taka jest idea – powiedział Wantuch krakowskiej rozgłośni.

Radny przedyskutował już założenia tego programu ze specjalistami z branży IT. „Wyliczył, że koszt montażu kamer to około 75 milionów złotych. Na początku chciałby, aby pilotażowo programem objęto centrum miasta”– napisano na stronie Radia Kraków.

Kwota jest pokaźna. Ciekawe, że na upamiętnienie bohaterów naszej przeszłości Łukasz Wantuch nie chce wydać wielokrotnie mniejszych sum.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte