Komu nie podobają się obrońcy Birczy?

Zastępca Naczelnego1

dr Andrzej Zapałowski, fot. za www.wikipedia.pl

28 czerwca Rada Miasta Elbląga większością głosów 17:1 uchwaliła nadanie imienia Obrońców Birczy rondu  na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów.

Jak poinformował lokalny portal internetowy, sprawa nie jest jednak jeszcze przesądzona, ponieważ z pisma historyka z Uniwersytetu Rzeszowskiego specjalizującego się w tematyce kresowej, byłego posła na Sejm RP i europarlamentarzysty doktora habilitowanego Andrzeja Zapałowskiego do wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego wynika, że są naciski, aby zawetował tę uchwałę. Ogromne znaczenie w tej sprawie miałoby oficjalne stanowisko Instytutu Pamięci Narodowej, które dotychczas nie wpłynęło do Urzędu Wojewódzkiego.

A oto treść listu dr hab. Zapałowskiego:

W związku z informacjami jakie do mnie dochodzą, a dotyczą one sugestii niektórych środowisk, aby Pan zawetował uchwałę Rady Miasta Elbląga w sprawie nadania jednego z rond w tym mieście imienia „Obrońców Birczy” apeluję, aby Pan tego nie robił. W Birczy w latach 1944-1947 broniono polskości tych ziem i życia mieszkających tam Polaków. Jeżeli ta uchwała by upadła, stanie się to sztandarowym polem konfliktu Kresowian z rządem w zbliżających się kampaniach w 2018 i 2019 roku. Przepraszam, ale piszę wprost. Od 30 lat zajmuję się historią działań OUN i UPA na Pogórzu Przemyskim i nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Na mój wniosek IPN ma w październiku rozpocząć ekshumację zbiorowych mogił pomordowanych w rejonie Birczy ofiar ludobójstwa UPA. Przed dwoma laty wskazaliśmy IPN-owi zbiorową mogiłę pomordowanych przez banderowców 14 żołnierzy Wojska Polskiego. W tej chwili trwają badania genetyczne w celu ich zidentyfikowania. We wrześniu zostanie w sąsiedniej gminie Fredropol odsłonięty już trzeci pomnik ofiar UPA współfinansowany przez IPN.

11 lipca bieżącego roku w Warszawie odbyły się państwowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Przy pomniku Rzezi Wołyńskiej na skwerze Wołyńskim w Warszawie odbył się Apel Poległych, podczas którego przywołano m.in. Birczę i jej obrońców, oddając im hołd. Powiniśmy znać historię i o niej pamiętać. Jak mawiał Józef Piłsudski: <Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości>”

– czytamy na stronie http://m.elblag.net

Mam nadzieję, że IPN wkrótce przyśle swoją opinię i w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości polscy obrońcy Birczy przed członkami Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii zostaną uhonorowani w centrum Elbląga.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

  1. Helmut1984
    | ID: a45c39ce | #1

    mamy bronić ubeków?

Komentarze są zamknięte