Odeszła wytrawna miłośniczka antyku

Zastępca Naczelnego

Śp. prof. Maria Dzielska, screen TVP Historia

W 76. roku życia zmarła wczoraj w Krakowie jedna z najwybitniejszych polskich humanistek, filolog klasyczny, wielka znawczyni historii starożytnej i wczesnobizantyjskiej, a zwłaszcza dziejów oraz kultury cesarstwa rzymskiego, pogańskich i chrześcijańskich intelektualistów późnego hellenizmu, myśli filozoficznej, ustrojowej i systemów religijnych u schyłku starożytności, wieloletnia wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego – profesor Maria Dzielska.


Jak przypomniał portal internetowy „Gościa Niedzielnego”, jej prababka ze strony matki, pochodząca ze sławnej wielkopolskiej rodziny Morawskich Celina Haller de Hallenburg była żoną stryjecznego brata dowódcy II Brygady Legionów, Armii Polskiej we Francji (zwanej „Błękitną”) i dowódcy Armii Ochotniczej w wojnie 1920 roku generała Józefa Hallera. Drugą praprababką była zaś błogosławiona Celina Borzęcka, która jako wdowa założyła zgromadzenie sióstr Zmartwychwstanek (wyniesiona na ołtarze w 2007 roku przez papieża Benedykta XVI.

 

Prace naukowe prof. Dzielskiej miały szeroki rezonans w środowisku historycznym na całym świecie. Była jedną z najczęściej tłumaczonych na języki obce współczesnych polskich autorek publikacji historycznych. Jej książka poświęcona postaci Hypatii z Aleksandrii (355/370-415), która była filozofem i matematykiem, miała nie tylko kilka wydań polskich, lecz została przetłumaczona także na wiele języków, m.in. angielski, grecki, francuski, hiszpański, portugalski i koreański. Prof. Dzielska była również wytrawną tłumaczką tekstów źródłowych, szczególnie z języka greckiego. Spod jej pióra wyszło m.in. dwutomowe tłumaczenie pism teologicznych Pseudo-Dionizego Areopagity”

– czytamy w portalu.

„Hypatia z Aleksandrii” została wydana w USA przez Harvard University Press, po czym w kategorii „Filozofia” uznano ją za książkę roku 1995 w redakcji „Choice Magazine” oraz najlepszą książkę historyczną roku w ocenie American History Book Club.

Zmarła uczona szefowała Zakładowi Historii Bizancjum UJ, była członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk, zastępcą przewodniczącego Komisji Filologii Klasycznej Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem Rady Narodowego Rozwoju Humanistyki oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

 

Angażowała się także w działalność obywatelską, wpierw obok męża Mirosława Dzielskiego (1941-1989), filozofa, propagatora koncepcji liberalizmu chrześcijańskiego, potem zaś m.in. w ramach Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego w Krakowie”

– napisał „Gość Niedzielny”.

Pogrzeb śp. prof. Marii Dzielskiej odbędzie się w poniedziałek, 6 sierpnia, na cmentarzu Salwatorskim, po Mszy Świętej u sióstr Norbertanek, która rozpocznie się o godzinie 13:00.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte