Wstyd za Oleandry

PAC

Jerzy Bukowski, fot. YT

Walkę władz Krakowa o odzyskanie stanowiącej – na mocy licznych wyroków sądowych – jego własności, jaką jest Dom im. Józefa Piłsudskiego przy alei 3 Maja 7 opisywałem tutaj wielokrotnie. Ta sprawa ma tragikomiczny charakter, a jej końca nie widać.

Solenne zapewnienia prezydenta miasta, profesora Jacka Majchrowskiego, że w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Oleandry (bo tak skrótowo określa się tę nieruchomość) zostaną odzyskane i wyremontowane pozostają na razie papierowymi deklaracjami. Ostatnio bezprawnie zajmujący ten budynek Komendant Naczelny Związku Legionistów Polskich nie mającego nic wspólnego – co również stwierdziły sądy – z przedwojenną organizacją o tej nazwie, która zbudowała Dom im. Józefa Piłsudskiego ze składek swoich członków, wyrzucił komornika mającego tytuł egzekucyjny do jego zajęcia.

Nie mam powodów, aby nie wierzyć w to, że prezydent Majchrowski naprawdę chce wejść na Oleandry i wprowadzić tam wiele bezdomnych organizacji patriotycznych oraz Fundację Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, która w swoim statucie zapisała to miejsce jako swoją siedzibę. Zastanawiam się jednak, czy zdoła on doprowadzić do tego, aby popadający od lat w ruinę zabytek – symbol początku zwieńczonej zwycięstwem walki Piłsudskiego o niepodległość zaczął wreszcie pełnić taką funkcję, jaką przeznaczyli dlań legioniści.

Jest już połowa czerwca, nie ma więc realnych szans, aby Oleandry zostały przejęte przez gminę miasta Krakowa i wyremontowane przed 6 sierpnia, czyli rocznicą wymarszu z tego miejsca Pierwszej Kompanii Kadrowej. Zapowiadający udział w tych uroczystościach prezydent Andrzej Duda stanie więc przed zamkniętymi na głucho drzwiami Domu im. Józefa Piłsudskiego, podobnie jak jego poprzednik Bronisław Komorowski w stulecie tego wydarzenia.

Jako krakowianinowi jest mi zwyczajnie wstyd.

 

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.

Komentarze są zamknięte