Czy Szaflarska zostanie upamiętniona w rodzinnych stronach?

PAC

Zmarła 19 lutego ubiegłego roku w wieku 102 lat wielka polska aktorka Danuta Szaflarska co rok przyjeżdżała na wakacje do Piwnicznej (urodziła się w pobliskich Kosarzyskach). I właśnie w tej uzdrowiskowej miejscowości powstał pomysł uhonorowania jej, ale problemem okazuje się zebranie odpowiednich środków finansowych, o czym poinformował portal Sądeczanin.

Początkowo Społeczny Komitet Upamiętnienia Danuty Szaflarskiej zaproponował uczczenie artystki ławeczką-huśtawką, potem zmienił jednak koncepcję na rzeźbę z wapienia pińczowskiego. Dlaczego?

Koszt wykonania huśtawki mieści się w przedziale od 150 do aż 200 tysięcy złotych. Inwestycja ma zostać sfinansowana ze środków ze zbiórki, a ta idzie wolniej i z gorszym rezultatem niż się tego spodziewano. Koszt budowy rzeźby jest o wiele niższy, bo z wstępnych uzgodnień wynika, że udałoby się ją wykonać za około 70 tysięcy. Dodatkowo  inicjatorzy przedsięwzięcia uznali, że kształt i charakter rzeźby będzie bardziej odpowiadać ogólnemu wystrojowi piwniczańskiego Rynku”

– czytamy w portalu.

Niestety, nie udało się namówić do wsparcia akcji zbierania pieniędzy ani instytucji kultury z Warszawy i Krakowa, z którymi Szaflarska związana była przez wiele lat, ani przedsiębiorców.

W związku z tym faktem stały skład Komitetu podjął decyzję o upoważnieniu aktora, pana Lecha Łotockiego, do przeprowadzenia zbiórki na terenie Miasta Stołecznego Warszawy – powiedział Sądeczaninowi pełnomocnik Komitetu Dariusz Izworski.

Fani i miłośnicy artystki jednak się nie poddają i już zapowiadają organizację koncertu charytatywnego podczas którego wystąpi kapela Góralska Ciupaga i uprzedzając ewentualne wątpliwości, co do kosztów takiego przedsięwzięcia deklarują, że te zmieszczą się w kwocie 1 tys. zł”

– napisał portal.

Sądeczanin przypomina, że zbiórka do puszek nadal trwa i obecnie prowadzona jest w następujących miejscach:

– w Piwnicznej-Zdroju: w Urzędzie Miasta i Gminy, w Centrum Informacji Turystycznej, w Lodziarni Florencja, w Pijalni Artystycznej oraz w restauracji Majerzanka;

– w Nowym Sączu w Miejskim Centrum Kultury Sokół;

– w Krakowie w Zakładzie Farmaceutycznym Amara.

 

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.