Dni Opola 2018 – pięć dni świętowania stolicy województwa

Zastępca Naczelnego1

Dni Opola rozpoczną się 16 maja w środę i potrwają do niedzieli 20 maja. To wyjątkowe święto wszystkich mieszkańców miasta i na pewno każdy znajdzie w programie coś dla siebie.Najazd domów kultury

Tegoroczne Dni Opola zbiegną się z Ogólnopolskimi Spotkaniami Artystycznymi OPOLE ARTIS, w ramach których do naszego miasta przyjedzie ponad 200 przedstawicieli Młodzieżowych Domów Kultury z całego kraju. Ulicami Opola „zawładną” młodzi, rozśpiewani i roztańczeni ludzie. W ten sposób przyłączą się do wspólnego świętowania i już 16 maja (środa) zaproszą wszystkich mieszkańców do Amfiteatru na Galę OPOLE ARTIS, w ramach której zaplanowano koncert Kamila Bednarka z zespołem.

W hołdzie Papie

17 maja to swego rodzaju dzień hołdu złożonego Karolowi Musiołowi – wieloletniemu gospodarzowi i miłośnikowi Opola. O godz. 17.00, na opolskim Rynku odsłonięta zostanie wystawa plenerowa „Papa Musioł” pochodząca ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Opola oraz Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Artystyczny Kalejdoskop Miast Partnerskich

Święto miasta to również znakomici goście. Do Opola zaproszeni zostali przedstawiciele miast partnerskich: Alytusa, Bruntala, Ingolstadt, Iwano-Frankiwska i Székesfehérváru, którym zadedykowana będzie cała sobota (19 maja). Na opolskim Rynku zespoły z miast partnerskich zaprezentują się publiczności w ramach Artystycznego Kalejdoskopu Miast Partnerskich, a o godz. 17.00 na parkingu przed NCPP zaplanowano uroczyste nadanie autobusom miejskim nazw miast naszych gości. To kontynuacja projektu rozpoczętego w 2014 roku, kiedy jeden z autobusów miejskich otrzymał nazwę „Poczdam”. Tegoroczne Dni Opola to również doskonała okazja do uczczenia 40. rocznicy partnerstwa Opola z Székesfehérvárem (szerzej piszemy o tym w oddzielnym tekście). Polsko – węgierskie związki historyczne będą tematem konferencji 18 maja w Ratuszu.

Odsłaniamy pomnik księcia

Niedzielne obchody Dni Opola rozpocznie południowa msza święta w Katedrze w intencji mieszkańców miasta. Poprzedzi ona uroczyste odsłonięcie pomnika założyciela miasta – księcia Kazimierza I Opolskiego, który stanie na Rynku (życiorys księcia w środku magazynu). Wszystkich, którzy wezmą udział w tym wydarzeniu zapraszamy również do obozowiska księcia Kazimierza i księżnej Wioli. Będzie to niepowtarzalna okazja do przeniesienia się w czasy średniowiecza. Z tej okazji przygotowano również wystawę uzbrojenia, pokazy tańca i walk rycerskich, scenki z życia dworskiego oraz wiele innych atrakcji.

Plejada gwiazd

Dni Opola to również niezwykła uczta muzyczna, w ramach której zapraszamy w piątkowy wieczór (18 maja) do Amfiteatru na koncert piosenek Wojciecha Młynarskiego „Lubię wracać tam, gdzie byłem”. Wystąpi w nim syn Jan oraz plejada gwiazd, m.in.: Katarzyna Nosowska, Gaba Kulka, Monika Borzym, Natalia Przybysz, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Marian Opania i Maciej Maleńczuk. Na scenie pojawią się również: Artur Andrus, Jan Emil Młynarski, kwartet smyczkowy, zespół Młynarski Plays Młynarski.

Lekcja śpiewania na Rynku

Natomiast w sobotę, 19 maja, na Rynku zaplanowano, wspólną z artystami z Krakowa, lekcję śpiewania „Przebojów opolskich festiwali”. Jeszcze tego samego dnia na scenie w Rynku z mocnym uderzeniem wystąpi zespół Ravel. Zakończenie Dni Opola zaplanowano z wyjątkową oprawą. W niedzielny wieczór zapraszamy na występ zespołu Sound’n’Grace, który zaprezentuje najlepsze utwory znane z list przebojów. Zaś bezpośrednio po koncercie będzie można obejrzeć widowisko audiowizualne, wyświetlane na ścianie Ratusza, pt.„Niepodległa” – tym akcentem nasze miasto włącza się w obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Szczegółowy plan Dni Opola na stronie www,opole.pl

Komentarze są zamknięte