Zmarł Tomasz Karwowski – jeden z czołowych posłów opozycji lat 90-tych XX wieku

PAC5

Śp. Tomasz Karwowski

Były poseł KPN-OP III kadencji i eurodeputowany LPR dr Andrzej Zapałowski podał informację o śmierci jednego z ważniejszych polityków opozycji lat 90-tych XX wieku, współorganizatora strajku w Hucie Katowice (1981 r.), posła na Sejm RP I kadencji (KPN) i III kadencji (AWS, z rekomendacji KPN-OP) Tomasza Karwowskiego.

Zmarły miał ważny wkład w powstanie Akcji Wyborczej Solidarność. W kwietniu 1998 roku złożył pierwszy poselski wniosek lustracyjny dotyczący ówczesnego premiera Jerzego Buzka. Wówczas pełnił funkcję wiceprzewodniczącego KPN-OP Adama Słomki. – Był świetnym organizatorem. Chociaż nasze drogi rozeszły się w 2000 roku, a Tomek wybrał wpierw budowanie ze Związkiem Zawodowym „Sierpień’80” partii Alternatywa – rozbijając KPN-OP, a potem Polską Partię Pracy i do tego gdzieś się zagubił w prowadzonych biznesach … to jednak niewątpliwie bardzo smutna informacja. Wiele ze sobą przeszliśmy w polityce opozycyjnej. Bardzo współczuję Jego Rodzinie – komentuje NGO Adam Słomka.

 

Info dr Andrzej Zapałowski

Warto dodać, że zmarły aktywnie bronił polskiego górnictwa sprzeciwiając się likwidacji kopalń w czasie rządów koalicji AWS-UW oraz tropił wyprowadzanie środków z branży górniczej. Już na początku III kadencji Sejmu RP złożył też interpelację w sprawie funkcjonowania totalitarnej partii komunistycznej (dziś Komunistyczna Partia Polski). Brał udział w pracach m.in. Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Sejmu RP. W III kadencji Sejmu RP w Opolu funkcjonowała filia jego biura poselskiego.

Tomasz Karwowski miał 58 lat.

Requiescat in pace!

 

Paweł Czyż*

Niezależna Gazeta Obywatelska w Bielsku – Białej

 

*W latach 1996-98 społeczny asystent śp. posła Tomasza Karwowskiego

 1. Ireneusz Głażewski
  | ID: a704dafc | #1

  Urodziliśmy się tego samego dnia i obaj działaliśmy głównie w Konfederacji. Ja się starałem jak mogłem i miałem niezłe rezultaty ale to On działał dłużej i osiągnął więcej. Mając inne poglądy na rzeczywistość społeczno-gospodarczą nie specjalnie popierałem Jego działalność dot. nierentownych kopalń i polityczne działania w PPP. Ale, pamiętajmy, że dla nas najważniejsza była sprawa ===> niepodległości a wszystkie inne rzeczy były drugo-, bądź trzeciorzędne.
  Całkowicie się zgadzam z opinią [myślę, że mam prawo oceniać], że był doskonałym organizatorem: jednym z pięciu najlepszych jakich poznałem w życiu w tym jednym z trzech zajmujących się robotą polityczną. Był dość długo szefem V obszaru- Śląskiego.
  Nie znalazłem jednak informacji, że to On był autorem listy „polskiej ośmiornicy”. Dobrze by było odszukać i ją przybliżyć. To, że minęło ćwierć wieku nie oznacza, że o tym warto zapominać szczególnie, że kwestia korupcji politycznej inaczej wygląda dziś niż w latach 90-tych. A ci ludzie żyją…

 2. Renka
  | ID: 70306725 | #2

  Taki sam zjechany łeb jak reszta ekipy Słomki. Wniosek w sprawie Buzka okazał się funta kłaków wart

 3. Bartosz
  | ID: 63ad14c3 | #3

  Tomasz miał przynajmniej więcej IQ niż ty bo jakbyś go spotkał na ulicy to byś tego nie powiedział. Ale po śmierci ci to będziesz wyzywał.

 4. Renka
  | ID: 6534c27f | #4

  Wątpię. Dobrze że wiedział jak się oddych

 5. | ID: d89598a3 | #5

  Ok Jesli Pan Wątpi to Niech Pan Poda swoje imie i nazwisko to porozmawiamy w realu

Komentarze są zamknięte