Kędzierzyn-Koźle: uczcili pamięć inspektora Ludwikowskiego

Zastępca Naczelnego1

23 kwietnia br. minęła 132 rocznica urodzin inspektora Policji Państwowej ś.p. Wiktora Ludwikowskiego. Zgodnie z kilkuletnią tradycją w kościele parafialnym pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu odprawiona została msza święta za spokój duszy jubilata oraz jego dwóch braci – przedwojennych funkcjonariuszy policji zamordowanych przez Sowietów w Miednoje. W południe na kozielskim cmentarzu wartę honorową przy grobie inspektora zaciągnęli policjanci z Komendy Powiatowej w Kędzierzynie-Koźlu, a wnuczka inspektora Elżbieta Rogowska i jego siostrzenica Eleonora Ertel, a także wicestarosta powiatu Józef Gisman, komendant Powiatowy Policji w Kędzierzynie-Koźlu mł. insp. Wiktor Chałupa i jego zastępca mł. insp. Janusz Hencel, oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Kresowian, delegaci Rady Osiedlowej „Stare Miasto” i Muzeum Ziemi Kozielskiej oraz członkowie Terenowego Koła Emerytów i Rencistów NSZZ Policjantów z Kędzierzyna-Koźla złożyli kwiaty i zapali znicze na grobie inspektora.
Warto przypomnieć, że gdy Polska odzyskała niepodległości minister Spraw Wewnętrznych Stanisław Wojciechowski (późniejszy Prezydent PR) powierzył Wiktorowi Ludwikowskiemu zorganizowanie i kierowanie pierwszą polską centralą kryminalistyczną Wydziałem Rejestracyjno-Karnym KG w Warszawie, Po wykonania tego zadania Ludwikowski otrzymał nominację na komendanta okręgowego Policji Państwowej w Wielkopolsce oraz został pełnomocnikiem Rządu ds. powstań śląskich. Kierując komendą okręgową w Poznaniu Ludwikowski w ciągu kilku miesięcy zorganizował od podstaw 14 komend powiatowych policji oraz komendę miejską w Poznaniu. Po dwóch latach minister Sprawa Wewnętrznych- Władysław Sikorski przeniósł insp. Wiktora Ludwikowskiego

 do Warszawy na stanowisko komendanta policji w mieście stołecznym, a po kolejnych dwóch latach powierzył mu kierowanie komendą wojewódzką policji w Wilnie. W tym czasie Ludwikowski wraz z pięcioma wysokiej rangi funkcjonariuszami polskiej policji brał udział we Wiedniu w pracach nad utworzeniem INTERPOLU.
Po drugiej wojnie światowej Ludwikowski osiedli się w Koźlu. W 2016 roku jeden z mostów odrzańskich w tym mieście został nazwany jego imieniem.
Jak poinformowała zebranych uczestnicząca w uroczystości jubileuszowej dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu dr Izabela Migocz, w ramach tegorocznych miejskich obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, oraz zbliżającej się setnej rocznicy powołania Policji Państwowej, w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Damrota w Kędzierzynie-Koźlu otwarta zostanie wystawa okolicznościowa pn.: „Wiktor Ludwikowski – żołnierz i policjant zawsze wierny Polsce”, a redaktor Bogusław Rogowski z kwartalnika „Historia Lokalna” wygłosi prelekcję o życiu i służbie inspektora.

Bogusław Rogowski

  1. Bogusław Rogowski
    | ID: 4a027199 | #1

    Miasto jak zwykle olało tę rocznicę.

Komentarze są zamknięte