Nowy radny powiatowy z Gołdapi Paweł Czyż twardo stanął w obronie biało-czerwonych barw!

Zastępca Naczelnego

Radny Powiatu Gołdapskiego Paweł Czyż z ZChR/NGO

– Wykorzystywanie dla politycznego cyrku 1 maja 2024 roku biało-czerwonych barw lub Flagi RP w celu rzekomego promowania profilaktyki antyalkoholowej czy antynarkotykowej to skandal. „Profilaktyczny” cyrk wójta Bań Mazurskich i łączenie symboli narodowych z alkoholizmem to uderzenie w patriotyzm i fatalna sugestia, że pod „biało-czerwonym” sztandarem trzeba leczyć alkoholików i ćpunów. W efekcie tego typu akcji – m.in. w Niemczech – często podkreśla się w niemieckich mediach haniebne brednie, że Polacy są narodem pijącym alkohol szklankami, na umór. Skoro jednak ktoś wpada na taki bezczelny pomysł jak w Baniach Mazurskich, to nie ma się chyba czemu dziwić, że w wielu krajach szerzy się antypolonizm. Nic mi też nie wiadomo, jako radnemu tej miejscowości w kończącej się kadencji o tym, że władze gminy Banie Mazurskie organizują uroczystości z okazji Dnia Flagi czy Święta Narodowego Trzeciego Maja. Za to, organizuje się piknik w zawłaszczone przez komunę święto i uderza w polską symbolikę narodową wspólną dla wszystkich Polaków bez różnicy na poglądy polityczne. Co ciekawe, na plakacie wykorzystano logo Policji oraz jednostek OSP. W takiej sytuacji złożyłem zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa z art. 137 kodeksu karnego. Chcemy szacunku, to szanujmy swoje barwy narodowe. – powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, radny Bań Mazurskich kończącej się kadencji, który został niedawno wybrany do Rady Powiatu w Gołdapi.

Apeluję o to, aby polscy obywatele dumni z naszego kraju brali udział w imprezach organizowanych w Dniu Flagi i z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Proszę szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego i prezesa zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych senatora Waldemara Pawlaka o to, aby przypomnieli publicznie, że Flaga RP nie służy do wycierania sobie nią wszelkich organizowanych imprez masowych o rozmaitym charakterze, bo reprezentuje ona majestat Polski i powinna być szanowana oraz odpowiednio eksponowana.

– dodaje w rozmowie z NGO radny Paweł Czyż ze Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Flaga RP ilustracją alkoholizmu i narkomanii?!

(…) W Polsce „1 Maja” jest odzwierciedleniem totalitarnych metod i praktyk działania komunizmu z uwagi na wykorzystanie upamiętnienia wydarzeń z 1886 w Chicago przez komunistyczny system totalitarny m.in. w ZSRR i PRL do promowania zbrodniczego totalitarnego systemu.

Plakat rozwieszony na tablicach informacyjnych w Gminie Banie Mazurskie (…) stanowi namacalne znieważenie Flagi RP z dwóch powodów. Po pierwsze. Po 1939 roku święto „1 Maja” nie miało niczego wspólnego z ruchem robotniczym reprezentowanym przez PPS Ignacego Daszyńskiego, a było wykorzystywane przez komunistycznych zbrodniarzy, m.in. Bolesława Bieruta. Uczestnictwo w „świecie” było obowiązkowe. W czasie pochodów wykorzystywano symbolikę totalitarnego państwa – ZSRS/ZSRR. Po drugie, plakat informacyjny wydany w sprawie wydarzeń zaplanowanych przez ekipę wójta Łukasza Kulisia na 1 maja 2024 roku ilustruje Flaga RP umieszczona z hasłem wydarzenia p. Łukasza, cyt. „Profilaktyczny piknik rodzinny pod biało-czerwoną” finansowany z m.in. Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. Sugerowanie, że „biało-czerwoni” potrzebują „profilaktyki”, bo jak można rozumieć: „piją” i „ćpają” – dlatego należy świątecznie im to perswadować, narusza powagę Flagi RP oraz dobra osobiste wielu mieszkańców Bań Mazurskich narodowości polskiej. Jeśli p. Łukasz miał inny pomysł, to trzeba było wyraźnie napisać, że „1 Maja” – międzynarodowe święto ruchu robotniczego – służy do profilaktyki osób, które nadal wierzą w komunistyczne ideały i finansować sobie takie wydarzenie z w/wym. programów. Co istotne, p. Łukasz nie świętuje ze swoją ekipą Dnia Flagi czy Święta Narodowego Trzeciego Maja.

W tej sprawie złożyłem także interpelację radnego, pytając:

 

  1. Kto jest autorem plakatu wiążącego Flagę RP z problemami alkoholowymi i problemami z zażywaniem narkotyków?
  2. Co ma stanowić „profilaktykę” z punktu widzenia użycia Flagi RP. Czy ta profilaktyka to kpiny z patriotyzmu, jak w latach PRL?

Wnoszę zatem o wszczęcie śledztwa w sprawie czynu z art. 137. §  1. Kodeksu karnego.”

– czytamy w zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa skierowanym przez radnego Pawła Czyża do Prokuratury Rejonowej w Olecku.

137. § 1. Kodeksu karnego brzmi: „Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *