Polska armia rośnie. W dwa lata przybyło 10 tys. żołnierzy

Autor Obywatelski1

W 2016 roku wzrosła liczba żołnierzy, jednocześnie minister obrony Antoni Macierewicz przeprowadził szeroką wymianę najwyższych kadr, która np. w Sztabie Generalnym objęła 90 proc. stanowisk – oświadczyło w środę MON.Informacja o zmianach na stanowiskach dowódczych i kierowniczych w Sztabie Generalnym WP, Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwie Operacyjnym RSZ, dowództwach komponentów lądowego, powietrznego, morskiego i specjalnego, w Żandarmerii Wojskowej, dywizjach, brygadach oraz na uczelniach wojskowych to temat zamkniętego posiedzenia sejmowej komisji obrony.

W związku z posiedzeniem komisji Centrum Operacyjne MON wydało komunikat z informacją o zmianach organizacyjno-kadrowych. Poinformowało, że nastąpił wzrost liczby żołnierzy z 96 tys. w roku 2015 do 106 tys. w roku 2017.

„Powstrzymano falę odejść z armii oficerów i szeregowych. Poprzednie kierownictwo MON prowadziło politykę zmniejszania liczebności polskiej armii. O ile w roku 2015 odeszło o 528 więcej żołnierzy niż planowano (planowano 4000, odeszło 4528), to w roku 2016 odeszło o 656 mniej niż było zaplanowane (zakładano odejście 5500, a odeszło 4844)” – poinformowała Katarzyna Jakubowska z Oddziału mediów CO MON.

Jak podał resort, wzrosła liczba oficerów kształconych na wyższych uczelniach, z 490 w roku 2015 do 906 w roku 2017. Awansowano ponad 27 tys. szeregowych, podoficerów i oficerów w tym 25 generałów.

„Równocześnie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przeprowadził szeroką wymianę kadr na najwyższych stanowiskach w jednostkach operacyjnych, każdorazowo zastępując oficerów dobranych przez Platformę Obywatelską oficerami o dużym doświadczeniu bojowym w Iraku i Afganistanie i przeszkolonych we współpracy z wojskami NATO” – napisano.

Według podsumowań MON „w Sztabie Generalnym zmiany objęły 90 proc. stanowisk dowódczych, a w Dowództwie Generalnym 82 procent”. Ministerstwo przypomniało nominacje nowego szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszka Surawskiego, dowódcy generalnego gen. dyw. Jarosława Miki, dowódcy operacyjnego gen. dyw. Sławomira Wojciechowskiego oraz dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesława Kukuły.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/Kurier PAP

 1. agent P.
  | ID: 9592073f | #1

  Równocześnie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przeprowadził szeroką wymianę kadr na najwyższych stanowiskach w jednostkach operacyjnych, każdorazowo zastępując oficerów dobranych przez Platformę Obywatelską oficerami o dużym doświadczeniu bojowym w Iraku i Afganistanie i przeszkolonych we współpracy z wojskami NATO” – napisano.

  Macierewicz człowiek opętany wizją wspaniałego KORu i reszty świata!

  Oficerowie, panowie ( tymczasowi) władcy Polski nie są własnością żadnej z waszych post magdalenkowych partii.
  Ani PO jak piszecie ani PIS jak zakładacie.
  Dzielicie Polaków na ” dobranych przez Po.
  I na służących PISowi.
  Oficerowie panowie politycy służą narodowi.
  Ale wy akurat pojęcia o tym nie macie. Takich słów nie posiadacie w słownikach.

  Patryjoci ustawieni na PISowskich stołkach, ukryci w stworzonych specjalnie dla was gabinecikach.
  Bo cóż paniusia znikąd czy pan kierowca elektrowni wie o sprzedaży nieruchomości w jednej ze spółek Skarbu Państwa?
  Albo się zna na zarządzaniu województwem:-)

Komentarze są zamknięte