Mieszkanie Plus nabiera rozpędu. Pierwsze lokale jeszcze w tym roku

Autor Obywatelski

Pierwsze budynki w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus powinny powstać jeszcze w tym roku, rozpocznie się też budowa kolejnych lokali mieszkaniowych – powiedział w czwartek w TVP Info wiceszef MIB Kazimierz Smoliński. „Pierwsze budynki powinny powstać jeszcze w tym roku” – mówił wiceminister. „Z ubiegłorocznych umów mamy dwa miasta: Jarocin i Biała Podlaska. Natomiast jest ponad 60 umów podpisanych z samorządami, co na dzisiaj stwarza możliwość powstania 16 tys. mieszkań. Jestem przekonany, że w tym roku rozpoczną się budowy tych mieszkań” – podkreślił.

Poinformował też, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przyjął nowy projekt o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym. „Za chwilę on trafi na Komitet Stały i powinien być przyjęty przez rząd, co od razu pozwoli go skierować do Sejmu” – mówił Smoliński.

Projekt przewiduje m.in., że powstanie bank ziemi, który zbierze wszystkie grunty Skarbu Państwa nadające się pod zabudowę mieszkaniową, a także będzie mógł np. finansować budownictwo, uzbrajanie gruntów czy termomodernizację.

„Mamy ok. 50 proc. mieszkań w Polsce nieocieplonych. M.in. smog jest też efektem tego, że palimy za dużo, bo mamy nieocieplone mieszkania” – zaznaczył Smoliński.

Wiceminister przekazał również, że resort infrastruktury i budownictwa kończy prace nad zmianą prawa spółdzielczego i nowelizacją ustawy o wspieraniu budownictwa społecznego, które mają pomóc w realizacji programu Mieszkanie Plus.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/Kurier PAP

foto: you tube

Komentarze są zamknięte