12 zł/h dopiero od stycznia 2017 roku

Autor Obywatelski

12 zł zpobranea godzinę pracy na umowie zleceniu wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku – uzgodnili partnerzy społeczni w Radzie Dialogu Społecznego.
– Przede wszystkim przesunięto termin wejścia w życie stawki do 1 stycznia 2017 r. Ponadto z obowiązku tego wyłączono te podmioty, które samodzielnie decydują o miejscu i czasie realizacji zlecenia lub świadczenia usług oraz pobierających wynagrodzenie oparte na systemie prowizyjnym – mówi dr Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.

Z regulacji ustawy wyłączeni zostaną również ci, którzy w ramach prowadzonej działalności świadczą usługi osobiście, ale zatrudniają pracowników lub zleceniobiorców. Uzgodniono także przepisy przejściowe, które pozwolą dostosować umowy w toku, zwłaszcza w systemie zamówień publicznych do wejścia w życie tych zmian.

Szkoda, że w ustawie są wyjątki, ponieważ to spowoduje, iż pracodawcy zrobią wszystko by stać się firmą która mieści się w ramach wyjątku. Tak będzie przede wszystkim w firmach sprzątających oraz ochroniarskich, gdzie zdarza się, że ludzie pracują za 3-4 zł za godzinę a to już jest wyzyskiem człowieka przez człowieka

W.S

Komentarze są zamknięte