CBA: urzędnik wysokiego szczebla centrali NFZ wziął ponad pół miliona łapówki

Niezależna Gazeta Obywatelska1

CBAUrzędnik wysokiego szczebla w centrali Narodowego Funduszu Zdrowia przyjął ponad pół miliona złotych łapówki od jednej z działających na Śląsku spółek medycznych za załatwienie jej korzystnego kontraktu NFZ – podały Centralne Biuro Antykorupcyjne i katowicka prokuratura.

Poza urzędnikiem Funduszu zatrzymano także przedstawiciela spółki, który wręczył łapówkę i pośredniczącego w tej transakcji.

Jak podał w czwartek Wydział Komunikacji Społecznej CBA, prywatna firma medyczna ze Śląska chciała uzyskać korzystny kontrakt z NFZ. Pomóc miała w tym ogromna łapówka wręczona wysokiemu urzędnikowi NFZ. Na trop nielegalnej transakcji wpadli funkcjonariusze CBA, którzy działając na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, zatrzymali trzy osoby.
Jednym z zatrzymanych jest wysoki urzędnik NFZ. Prokurator przedstawił mu zarzut przyjęcia łapówki o wartości 515 tys. zł. W zamian za te pieniądze załatwił uzyskanie kontraktu od NFZ dla prywatnej spółki – podaje CBA.

Zarzut wręczenia korzyści majątkowej przedstawiono przedstawicielowi tej spółki oraz pośrednikowi w transakcji. Po przedstawieniu zarzutów wobec podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe w kwotach od 5 tys. zł do 100 tys. zł.

Katowicka prokuratura nie chce na razie ujawniać szczegółowych informacji, tłumacząc to dobrem śledztwa. Prok. Tomasz Tadla, poza potwierdzeniem informacji z CBA, sprecyzował, że zatrzymany urzędnik jest pracownikiem centrali NFZ – a nie śląskiego oddziału Funduszu.

„Jest urzędnikiem bardzo wysokiego szczebla” – powiedział Tadla, odmawiając odpowiedzi na pytanie o kogo dokładnie chodzi.

Prokurator wyjaśnił też, że łapówka pochodziła od śląskiego przedstawicielstwa firmy działającej w całym kraju i została przekazana za zawarcie umowy na odrębnie kontraktowane świadczenia.

Podejrzanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawa – jak zaznacza CBA – jest rozwojowa.(PAP)

  1. Irena
    | ID: 793aa650 | #1

    Uchwycic wszystkie łapówki.Z biegiem czasu to sie uda. NFZ bedzie mial fundusze na leczenie Polaków/ Lapówkarzy do wiezienia , nasze składki winny być na naszych osobistych kontach .Teraz lobby lekarskie naszymi składkami dysponuje. i jest na to przyzwolenie.

Komentarze są zamknięte