Ukraiński zespół „Faustyna” na zamku w Toszku

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Faustyna10Zespół wokalno instrumentalny z Równego na Ukrainie powstał w 2000 roku. Od 15 lat działa przyparafii Św. Apostołów Piotra i Pawła.

Członkowie zespołu to młodzież wywodząca się z polskich rodzin i rodzin mieszanych. W repertuarze zespołu są polskie pieśni patriotyczne, religijne, wiele miejsca poświęca się poezji także tej mówiącej o miłości do ojczystej ziemi. W programie ,,Faustyny” jest wiele utworów ludowych związanych z folklorem i tradycjami ludowymi ściśle związanymi z okolicami Lwowa i ,,kraju – okręgu wołyńskiego”.

Grupa wokalno instrumentalna swoją nazwę zawdzięcza św. Faustynie Kowalskiej; Apostołce Bożego Miłosierdzia. Przez wielu uważaną za najbardziej lubianą, ze świętych. Świętą Faustynę nazywano często ,,Sekretarką Jezusa Miłosiernego”, wielką mistyczką, mistrzynią życia duchowego. Warto przy tej okazji przytoczyć słowa Ojca Świętego Jana Pawła II który napisał; ,,Że w wieku wielkich totalitaryzmów, siostra Faustyna stała się rzeczniczką przesłania, iż jedyną siłą zdolną zrównoważyć ich zło jest prawda o miłosierdziu Boga”.

Jej ,,Dzienniczek” nazwał ,,ewangelią miłosierdzia pisaną w perspektywie XX wieku”, która pozwoliła ludziom przetrwać niezwykłe bolesne doświadczenia tych czasów”[…] Wybrane fragmenty cytatów pochodzą z opisów żywota świętej. (Więcej na www.faustyna.pl /zmbm/biografia Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia).

Nic więc dziwnego, iż obierając sobie za opiekunkę duchową i patronkę taką osobę, zespół święci tryumfy nie tylko na Ukrainie ale także w Polsce.

W tym roku młodzież z okręgu wołyńskiego przybyła do Polski na zaproszenie pani Krystyny Brzezińskiej z opolskiego klubu Inteligencji Katolickiej, która od wielu lat prowadzi akcje pomocy dzieciom i młodzieży z Kresów.

Młodzi ludzie wakacje w Polsce spędzą w nagrodę za bardzo dobre wyniki w nauce języka i wiedzy o Polsce. Na Śląsku odwiedzili wiele miast, między innymi zwiedzali Opole, i Gliwice, tam mieli okazję bliżej zapoznać się z obiektem który jest niestety symbolem rozpoczęcia II wojny światowej. Dziś ,,Radiostacja Gliwicka” nazywana także przez mieszkańców gliwicką wieżą Eifla jest także atrakcją turystyczną z innego powodu, głównie ze względu na szczególne rozwiązania techniczne związane z jej budową, o tym wszystkim młodzież z Równego dowiedziała się na miejscu.

Czas spędzony na wakacjach w Polsce jak widać był dla nich kolejną lekcją wiedzy o kraju ich dziadów i ojców. Tak spędzone wakacje staną się dla nich czymś więcej aniżeli kolonijnym wypoczynkiem.

,,Faustyna” w Toszku zwiedzała zamek,

Młodzi ludzie zapoznali się z burzliwą historią zamczyska i jak na Śląsk przystało – także mroczną legendą związaną z osobą jednego z niegodziwych władców. W sali rycerskiej młodzież pod okiem wytrawnych instruktorów brała udział w lekcji tańca country, a bractwo rycerskie ,,Białej Bramy” w Toszku zaprezentowało dla gości pokaz walk i turniejów rycerskich, po krótkim kursie fechtunku, młodzież także mogła uczestniczyć w pojedynkach. Była także okazja do przymiarki rycerskich szyszaków i zapoznania się z rycerskim wyposażeniem, członkowie zespołu mieli również okazję zwiedzenia wieży zamkowej w której mieści się muzeum i wiele cennych ekspozycji.

Wizyta młodzieży z Równego na zamku w Toszku miała być dniem wypoczynku, bez koncertów i spotkań. Nie do końca jednak tak było. Na początku lekcja tańca a w miejscowości Pisarzowice koło Toszka za namową ,,Śląskiego Kuriera” młodzież wystąpiła w koncercie plenerowym.

Była to kolejna lekcja tym razem dla nas, którą dali młodzi artyści z zespołu. Koncert bez uprzedniej próby wyszedł świetnie, oni mają to wszystko w sercu nie tylko w pamięci. Ograniczony czas nie pozwolił na pełny wymiar programu, to co przedstawili młodzi ludzie z ,,Faustyny” wystarczyło aby w oczach słuchaczy pojawiły się łzy, były niekończące się oklaski… I zaduma –

Szczególne zachowanie publiczności;

Czy tak miało być?…. Odpowiedź znajdziemy w wierszu który wygłosiła dziewczyna z zespołu, a którego fragment zamieszczony został na początku tekstu. Strofy tej poezji dla obydwu stron jednakowo są ważne – kto wie może właśnie dziś nabierają one szczególnej wagi i znaczenia…

Był także czas na krótkie wypowiedzi;

,,Jesteśmy Polakami, jesteśmy dumni ze swoich korzeni. Śpiewamy przy parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Równym. Zespól istnieje 15 lat. Liczba członków zespołu ulega ciągłym zmianom, jedni odchodzą, wyjeżdżają. Maluchy rozpoczynają przygodę z ,,Faustyną”, przychodzą na próbę i zostają.

Św. Faustyna jest dla nas wzorem postępowania, na Jej cześć śpiewamy wiele pieśni, i są to w większości nasze kompozycje. Na Śląsku czujemy się świetnie, jak u siebie. korzystając z okazji chcemy podziękować pani Krystynie Brzezińskiej która wiele włożyła trudu w to by nas tu sprowadzić… Byśmy mogli Was poznać. Dziękujemy mediom, radiu Jasna Góra, rozgłośni Lwowska Fala i wszystkim ludziom dobrej woli.

Ślązacysąwspaniali,tacyotwarci,życzliwi,czujemysięjakbyśmybylijednąrodziną,choćwaszamowaniejestłatwa,awaszaprzepięknakulturaitradycjejednakodmienneniecoodnaszych,wniczymtonieprzeszkadza,ajeszczebardziejzbliżanasdosiebie.

Uważamy, że to pewnie stanowi o bogactwie kultury i historii tej ziemi – historii którą chcemy poznawać. Ważne jest dla nas poznanie waszych tradycji, kultura to przecież to co kochamy najbardziej, chcemy nauczyć się waszej mowy, tańców, pieśni, a nade wszystko pragniemy wzajemnego zrozumienia. Jest u nas znane powiedzenie ,,Ślązacy to twardzi ludzie o gołębich sercach” – teraz przekonaliśmy się, że nie są to przesadzone opinie – właśnie tak was postrzegamy i takimi pozostaniecie w naszej pamięci…

,,Nie rzucaj ojczystej mowy”, dziś warto byłoby dodać – i ziemi skąd twoje wywodzą się korzenie. Lekcja której udzieliła nam młodzież z Równego dobiegła końca, oby zaowocowała trwałą przyjaźnią…

Tadeusz Puchałka

  1. | ID: b682881e | #1

    Dziękuję za śliczną fotorelacje.Czlonkom Zespołu życzę pomyślności w dzialaniach na rzecz rozwijania lokalnej kultury. Wszystkiego co się szczęściem zwie.

Komentarze są zamknięte