Wielkie zwycięstwo Rafała Majki

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Tour de Pologne z Gdańska (21)Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) wygrał piąty etap 71. Tour de Pologne UCI World Tour Zakopane – Strbske Pleso. Dzięki zwycięstwu polski kolarz awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Liderem pozostaje Petr Vakoc (Omega Pharma – Quick-Step).

Na ten dzień polscy kibice czekali dziesięć lat. Ostatnim Polakiem, który wygrał etap Tour de Pologne był Marek Rutkiewicz, a było to w 2004 roku. W czwartek kolejny rozdział historii naszego narodowego wyścigu napisał Rafał Majka. Piąty etap był pierwszym w tegorocznej edycji spotkaniem kolarzy z wysokimi górami. Peleton wystartował z Zakopanego, by już po kilkunastu kilometrach wjechać na Słowację.

Tradycyjnie już dość szybko uformowała się ucieczka, tym razem licząca ośmiu kolarzy. W czołowej grupce jechało dwóch Polaków Paweł Bernas (Reprezentacja Polski) i Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice). Obaj byli bardzo aktywni i wspaniale walczyli na premiach. Premię Specjalną oraz dwie Lotne Premie LOTTO wygrał Bernas, a Paterski triumfował na trzech Górskich Premiach TAURON. Dzięki temu kolarz CCC Polsat Polkowice odzyskał koszulkę najlepszego górala.

Na rundach wokół Strbskiego Plesa peleton zlikwidował ucieczkę. Wówczas sprawy w swoje ręce wzięła grupa Tinkoff-Saxo z Rafałem Majką, która jechała na czele grupy i nadawała bardzo mocne tempo. W czołówce jechali także inni znakomici górale – Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) i Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice). Na końcowych kilometrach atakowali kolarze Movistaru, ale finisz rewelacyjnie rozegrał Majka, który na finałowym podjeździe do mety nie dał szans Jonowi Izaguirre i Benatowi Intxaustiemu i w wielkim stylu wygrał etap.

Na początku etapu czułem się zmęczony, dopiero pod koniec wszystko odpuściło i czułem się dobrze. Zacząłem się rozpędzać i na ostatnich trzech kilometrach odpierałem wszystkie ataki. Finisz był idealny dla mnie. Dziękuję kibicom, którzy tyle lat czekali na zwycięstwo Polaka – mówił na mecie zmęczony, ale szczęśliwy zwycięzca.

Dziesiąte miejsce na etapie zajął Przemysław Niemiec, a dwudziesty był Marek Rutkiewicz. W klasyfikacji generalnej SKANDIA Majka awansował na drugie miejsce. Żółtą koszulkę lidera zachował Petr Vakoc, ale ma on już tylko sekundę przewagi nad Polakiem. Różową koszulkę lidera klasyfikacji Najlepszy Góral TAURON założył ponownie Paterski, Najaktywniejszym Zawodnikiem LOTTO jest Matthias Krizek, a w klasyfikacji punktowej LANG TEAM prowadzi Jauheni Hutarovich. Najwyżej sklasyfikowany Polak LOTOS to oczywiście Majka.

  1. Irena
    | ID: 885832cb | #1

    Gratulacje na już i szcześcia na zaś……!!!!!!!!!!!

Komentarze są zamknięte