Odnaleziony grób partyzanta – sukces projektu „Powinniśmy wracać po swoich”

Niezależna Gazeta Obywatelska2

ekshumacja14 listopada 2013 roku pracownicy Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich wespół z członkami Związku Żołnierzy NSZ, Zbigniewem Chmielnikiem i Bogdanem Ścibutem odnaleźli w wytypowanym w badaniach miejscu grób plut. NSZ Edwarda Biesoka ps. „Edek”, który zginął na Błatniej (szczyt górski w paśmie Beskidu Śląskiego) 13.05.1946 roku w potyczce z grupą operacyjną MO.

W identyfikacji miejsca pochówku partyzanta pomogło drzewo z wyrytymi inicjałami N S Z!

Uroczysta ekshumacja szczątków Ś.P. Edwarda Biesioka odbyła się 18 listopada.

Ks. prałat Paweł Grządziel, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach poprowadził modlitwę nad leśnym grobem plut. NSZ Edwarda Biesoka.

Następnie w obecności przedstawicieli urzędu wojewódzkiego i gminy Brenna zespół projektu „Powinniśmy wracać po swoich” przystąpił do prac ekshumacyjnych.

Drzewo z wyrytymi inicja-ami N S ZPracami kierowała Zofia Jagosz-Zarzycka, archeolog z Muzeum Śląska Cieszyńskiego wspomagana przez Krzysztofa Neściora z Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz Zbigniewa Chmielniaka ze Związku Żołnierzy NSZ.

Rodzinę Biesoków reprezentował Mieczysław Orlicki. Prace filmował Dariusz Walusiak, znany reżyser, scenarzysta wspierany przez Elżbietę Jakimek-Zapart z krakowskiego IPN.

Dokumentację fotograficzną wykonali Artur Kasprzykowski z bielskiego IPN oraz Zbigniew Mikes. Wartę honorową pełnili krewni partyzantów NSZ – Łukasz Lewandowski i Marek Snaczke. Schronienie po pracach znaleźliśmy w „Ranczu na Błatniej”.

Trumna z doczesnymi szczątkami Edwarda Biesoka i honorowej asyście została przeniesiona do samochodu i przewieziona do kaplicy przy kościele św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach. Przewidywany termin pogrzebu to 7 lub 14 grudnia 2013 roku o godz. 13.30.

Poszukiwana partyzanckiego grobu, zwieńczone sukcesem, rozpoczęły się 30 lipca br. z inicjatywy Związku Żołnierzy NSZ.

 

O Projekcie:

modlitwa nad grobemProjekt „Powinniśmy wracać po swoich. Edycja 2013” jest pierwszą z trzech części zaplanowanych na lata 2013-2015 programu badawczego i dokumentacyjnego poświęconego osobom związanym z działalnością Zgrupowania Oddziałów Partyzanckich VII Okręgu Śląskiego Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flame „Bartka”. Składa się na niego zbieranie i utrwalanie relacji, fotografii, poszukiwanie z pomocą młodzieży miejsc pochówku poległych w walce i pomordowanych partyzantów i osób wspierających, identyfikacja rzeczywistych składów poszczególnych grup partyzanckich, opracowanie wykazu osób, które wspomagały działalność zgrupowania oraz osób wspomagających rodziny aresztowanych czy też zabitych partyzantów, udostępniania bieżących wyników prac na dedykowanej stronie internetowej.

Projekt swym zasięgiem obejmuje teren całego kraju, a w szczególności obecne województwo śląskie.

Oprac. Tomasz Greniuch

 

 1. kominiarz
  | ID: 495a7748 | #1

  Takie informacje są wstrząsające, a zarazem radosne. Kolejny żołnierz został pochowany jak należy. Doniosłe wydarzenie dla rodziny i dla nas wszystkich, którzy czcimy swoich bohaterów. Projekt, który ogłosił Związek Żołnierzy NSZ Okręg Podbeskidzie jest wspaniałym przedsięwzięciem. Obyśmy powrócili po jak najwięcej naszych chłopców. Z niecierpliwością czekam również na zapowiedzianą książkę o zgrupowaniu „Bartka” , która ma być uwieńczeniem projektu.
  PS.
  Mocne zdjęcia Zbigniewa Mikesza z ekshumacji i pochówku plut. NSZ Edwarda Biesoka udostępniła na facebooku GRH Borujsko , a więcej zdjęć tego świetnego fotografa można zobaczyć na jego profilu.
  https://www.facebook.com/zbigniew.mikesz/media_set?set=a.751815731498666.1073741864.100000107372344&type=1

 2. Irena
  | ID: d9c40b26 | #2

  @ kominiarz. Wstrzasajace informacje,to fakt. Na ksiazke tez czekam..Wskazałes link,dzieki. Swietne zdjecia.Dzieki. pozdrawiam

Komentarze są zamknięte