20 autokarów z Opolszczyzny wyruszy na Warszawę 14 września. Możesz jechać i Ty!

Niezależna Gazeta Obywatelska13

grzegorzTo będzie jedna z największych manifestacji ostatnich lat” – Grzegorz Adamczyk, zastępca przewodniczącego NSZZ Solidarność Regionu Opolskiego o ogólnopolskich protestach związków zawodowych w Warszawie

Na 14 września zaplanowane jest kulminacja protestów związków zawodowych w Warszawie. Ile osób z Opolszczyzny planuje pojechać?

Zapowiedziało się tysiąc osób, ale jesteśmy przygotowani na większą ilość osób. Cały czas otrzymujemy nowe zgłoszenia i jesteśmy otwarci na kolejne.

Czy mogą na ten wyjazd pojechać z Państwem również osoby nie będące członkami NSZZ „Solidarność”?

Zapraszamy wszystkich sympatyków „Solidarności” oraz wszystkie osoby zawiedzione polityką rządu Donalda Tuska, który wprowadził wyższy wiek emerytalny, zmiany w kodeksie pracy i nie liczy się z głosem społeczeństwa. Chcemy zmienić ustawę o referendach ogólnokrajowych, tak by po zebraniu pół miliona podpisów referendum stało się obowiązkowe.

Jednym z postulatów przeciwko którym Państwo protestują jest wprowadzony niedawno tzw. elastyczny czas pracy. Co to za zmiany?

Obecne zmiany poszły w takim kierunku, by z polskiego pracownika zarobić niewolnika, żeby go wykorzystać maksymalnie jak tylko to możliwe. Najlepiej żeby pracował przez 12 godzin dziennie przez prawie pół roku, a obecny kodeks pracy na to zezwala. Nie ma też z tego tytułu żadnej rekompensaty za ciężką pracę. Nie może być na to zgody!

Czy opolska „Solidarność” ma jakieś swoje postulaty regionalne?

Naszym ważnym postulatem ważnym dla regionu jest rozbudowa Elektrowni Opole. Te wszystkie działania, które widzimy nas nie przekonują: najpierw zamknięcie tej inwestycji, później zamiana decyzji, a teraz jej odwleczenie. Nie uwierzymy Tuskowi dopóki nie ruszy faktyczna rozbudowa. Mamy już dosyć kłamstw i krętactw!

Drugim naszym regionalnym postulatem jest powstrzymanie masowego wyjazdu ludzi z regionu za pracą do innych państw. Dlatego też domagamy się tworzenia nowych miejsc pracy i takich zapisów w tworzonej specjalnej strefie demograficznej, które by temu sprzyjały.

Solidarnosc Region Śląsk OpolskiW jaki sposób sympatycy „Solidarności” popierający te postulaty  mogą się zapisać na wyjazd 14 września do Warszawy i czy wiąże się to z kosztami?

Bardzo prosto, wystarczy zgłosić się do Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” przy Damrota 4 w Opolu lub zadzwonić pod numer tel. 77 423 28 60. Cały czas przyjmujemy zapisy. Można też zapisywać się w oddziałach naszej organizacji w dużych miastach na Opolszczyźnie czy też na terenie działania komisji zakładowych „Solidarności”, wszyscy szefowie struktur zostali poinformowani o szczegółach wyjazdu. Koszty wyjazdu w całości pokrywa NSZZ „Solidarność”.

Na którą godzinę planowany jest przyjazd do Warszawy?

Planujemy wyjechać kilkudziesięcioma autokarami i dotrzeć planujemy do stolicy między godz. 10.00 a 12.00. Dlaczego mówimy o takim przedziale czasowym. Jesteśmy przygotowani na ewentualne prowokacje ze strony obecnych władz.

O której rozpocznie się protest?

Kulminacja wrześniowych protestów zaplanowana jest na Placu Zamkowym między godz. 14.00 a 16.00. Będą też w różnych miejscach telebimy, tak by każdy mógł śledzić wydarzenia na scenie, gdyż spodziewamy się, że będzie to jedna z największych manifestacji ostatnich lat.

Ilu uczestników się można spodziewać w tym dniu w stolicy?

Trudno powiedzieć, ale 14 września Donald Tusk na pewno się przestraszy. Będzie o nas głośno!

Dziękuje za rozmowę

Rozmawiał Tomasz Kwiatek

 Wywiad ukazał się w papierowym wydaniu NGO nr 8 (2013)

 1. zwiazkowiec
  | ID: 265a74fb | #1

  niech grzesiu adamczyk pochwali się ile zarabia jako etatowy pracownik związkowy i ile złego zrobił

 2. Opolski
  | ID: fbc9212d | #2

  A kto przyznał mu takie a nie inne wynagrodzenie? Z tego co wiem walny zjazd delegatów i opłacany jest ze składek członkowskich!

 3. Jeszcze Normalny
  | ID: 5edd9c54 | #3

  To jak to jest? Solidarność protestuje czy nie ,związkowcy was olali to zapraszacie wszystkich jak leci ,byle tylko szli pod waszymi sztandarami? Miał być strajk a jest protest , o co tu chodzi ? Spuszczamy powietrze z niezadowolonego społeczeństwa ,po 14 się dogadamy z PO a robola wyje…. , szykuje się AWS-BIS.

 4. JT
  | ID: bd0c412d | #4

  Zawsze i wszędzie platforma je…a będzie ,

  zaaaaawsze i wszęęęęęęędzie platforma je…a będzie !

 5. nowy
  | ID: 60cb61b2 | #5

  Na kolei się już dogadali, nawet za cenę upadku Przewozów Regionalnych. A co tam, grunt to koryto dla zarządu i związkowców.

 6. Joannna
  | ID: 5787563f | #6

  @Jeszcze Normalny
  nie do końca jak widzę, rozumiesz o co chodzi. Czy Związki jadą do Warszawy tylko w swoim interesie, czy ogółu pracujących? Całe społeczeństwo powinno być zainteresowane zmianą tego antyspołecznego systemu władzy. Ale wielu z nas liczy, że ktoś za nas wywalczy przysługujące nam prawa. Płonne nadzieje. PORA BRAĆ SPRAWY W SWOJE RĘCE!!!

 7. Joannna
 8. Polak
 9. Irena
  | ID: d89766a9 | #9

  @Pan Jeszcze Normalny. Witaj.
  Ja rozumie , ze ten wyjazd do Warszawy, to nie jest kurtuazyjny do kończacej sie kadencji pani Hanny. To Nasza Wspólna Sprawa POwalczyć i przypomnieć rządzącej nami władzy,że My,Polacy,Teraz I Tutaj JesteSmy, Mieszkamy, Chcemy Pracy i Godnych Zarobków.
  Tutaj Maja Zyc Nasze DZieci, A Te Ktore Wyjechały Maja Wrócic i Polska Gospodarke Rozwijać.
  @JT platforma to tez Polacy,Ich Trzeba Od Władzy Odsunąć, Wywieść na Taczkach.Trzeba Silnych Mężczyzn.Dołącż się. Wszystkich pozdrawiam.Trzeba Wyrazić Swoje Stanowisko Własnie we Warszawie, W Naszej Stolicy. Trzymajmy sie Razem. Nie Obrażajmy Nawzajem.Tylko Kulturalnie z POmoca Boską Dążmy DO Celu.

 10. Jeszcze Normalny
  | ID: 5edd9c54 | #10

  No widzę że chcesz mnie przekonać .To jakie są te żądania dotyczące ogółu pracujących ? wycofanie 67 / byliście jak je wprowadzano i pozwoliliście wyjść tym co to podpisali. Postulaty dotyczą tylko ratowania stołków związkowych .A gdzie postulaty dotyczące całego społeczeństwa, ludzi biednych ,bezdomnych , bezrobotnych itp. Wiesz w czym była siła 1-wszej solidarności ,w 21 postulatach które dotyczyły nas wszystkich. (sorki że tak na TY, przepraszam Panią). Niestety ale nie porwiecie tym całego społeczeństwa ,brak z waszej strony wcześniejszej kampanii informującej o co kaman. A z tym że tylko 3-związki a nie wszystkie to organizują to strzał w potylice (chodźcie z nami ale wybieraj z kim OPZZ-FZZ-Solidarność-) Będzie to wtedy wiarygodne jak wymiesza się wszystkie związki , i flaga Solidarności będzie obok OPZZ-FZZ-Solidarnosci 80-Sierpnia 80-Odkrywki- itp itd (Wszystkie bez względu na barwę i flagę)……… Wymieszani znaczy razem !!! Wtedy wam uwierzymy i się przyłączymy …….. Tak jak w 1980 ….. Pozdrawiam bo Jeden za Wszystkich a Wszyscy za Jednego tylko ma sens….

 11. Irena
  | ID: d89766a9 | #11

  @ P.Jeszcze Normalny. Wiesz,w JednoSci Jest Siła.
  Wszyscy Polacy Razem. Masz Racje. 1980 to była Nasza Nadzieja. Ja nadal tą Nadzieją żyję. Obalić ten kiepski rząd.
  ,Powołac mądrego człowieka na premiera, wprowadzić JOW, zmienic ordynacje wyborcza. nowe zasady pracy, sprawiedliwe wynagrodzenie za prace na zasadach unijnych / 10 euro /godzine pracy/ nizsze podatki.
  Przemyśl ,nic na siłe. Spraw do rozwiązania jest ogrom.Pozdrawiam.

 12. Hugo
  | ID: 5d1df941 | #12

  @Irena

  @zwiazkowiec
  z pewnością mniej zarabia od Ciebie, a tyle złego co Tu zrobiłeś dla związku to nikt nigdy nie zrobił, Grześ nigdy nikogo nie sprzedał jak zrobiłeś to Tu kolego.

 13. Irena
  | ID: 45d115af | #13

  @Hugo.Wybacz,nie rozumie komentarza, skierowanego m.in. do mnie.

Komentarze są zamknięte