TV Trwam z miejscem na multipleksie? KRRiT rozpisze konkurs

Redaktor Obywatelski5

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiedziała, że w kolejnym konkursie koncesyjnym, który zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku, jedno z miejsc zostanie przeznaczone dla stacji o charakterze społeczno-religijnym. Na wygraną liczy TV Trwam, której nie udało się zdobyć pasma w pierwszym podejściu. Choć telewizja o. Tadeusza Rydzyka nie ma już teraz bezpośredniej konkurencji, to przewodniczący KRRiT zapowiada, że „konkurs będzie konkursem” i wszystkie oferty będą w równym stopniu brane pod uwagę.

 – Przeprowadziliśmy bardzo dokładną analizę treści wszystkich kanałów obecnych na multipleksach, do tego nas zobowiązuje ustawa i z tego wyciągamy wnioski. Dlatego na pewno będzie sformułowana oferta, jeśli chodzi o kanał społeczno-religijny – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

KRRiT ma w drugiej połowie grudnia ogłosić drugi konkurs na miejsca, które na MUX-1 w 2014 roku zwolni telewizja publiczna (ma przyznane miejsca na MUX-3). Docelowo pierwszy multipleks ma być całkowicie komercyjny, a sygnał TVP1 w formacie HD oraz TVP2 i TVP Info przekazuje jedynie tymczasowo.

W pierwszym przetargu o miejsca na multipleksie TV Trwam się nie udało. O cztery miejsca ubiegało się aż 17 chętnych, a koncesje ostatecznie otrzymali: ATM Rozrywka TV, Eska TV, Polo TV i TTV. Telewizja ojca Rydzyka odpadła, jak tłumaczyła później KRRiT, ze względu na niepewną sytuację finansową. Nadawca TV Trwam, Fundacja Lux Veritatis, zaskarżył tę decyzję rady do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten w maju tego roku skargę odrzucił.

Wygrana TV Trwam wydaje się być przesądzona po tym, jak grupa ITI zdecydowała o zakończeniu produkcji kanału Religia.tv. W przyszłym roku w programie będą nadawane jedynie powtórki i produkcje wcześniej zakupione. Mimo to Jan Dworak zapewnia, że to będzie rzeczywisty konkurs.

 – Jest bardzo wyraźnie wyrażona potrzeba dotycząca TV Trwam i programu o charakterze społeczno-religijnym, ale konkurs będzie konkursem – zastrzega przewodniczy KRRiT. – Będziemy porównywali wszystkie oferty, które do nas spłyną – podkreśla.

Przypomina przy tym także, że nieprzyznanie Fundacji Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce (w lipcu 2013 roku) TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. KRRiT przyznała jej nową, 10-letnią koncesję i stacja nadal będzie odbierana za pomocą anten satelitarnych i w sieciach telewizji kablowej.

Fundacja zapowiedziała w czerwcu tego roku uruchomienie nowej stacji telewizyjnej dla młodzieży – TVM1. Według zapowiedzi założyciela fundacji ojca Tadeusza Rydzyka, kanał w pierwszej kolejności ma trafić na satelitę. Redemptorysta nie wykluczył, że będzie także starał się o miejsce dla niego na naziemnym multipleksie cyfrowym.

 – Nic nie wiem o tym, z jakim kanałem wystartuje TV Trwam. Znam wypowiedzi ojca Tadeusza Rydzyka, że chce umieścić TV Trwam taką, jaką znamy z nadawania satelitarnego i kablowego. O kanale młodzieżowym wspominał, ale nie wiem, czy taka oferta będzie przez KRRiT sformułowana – zaznacza Jan Dworak.

Zgodnie z warunkami koncesji TV Trwam to kanał o charakterze edukacyjno-poradnikowym i religijnym. Jego średnia oglądalność to nie więcej niż 5 tys. osób, czyli mniej więcej tyle samo, ile ma nowo powstała TV Puls 2.

Komentarz NGO: Zobaczymy na ile słowa Jana Dworaka okażą się prawdziwe, gdyż ten pan jest znany z twego, że lubi fantazjować, a w obecnej sytuacji, kiedy władza traci kontrolę, gubi się i stara przejmować media, wprowadzenie TV Trwam do szerokiego obioru, który z całą pewnością zwiększy jej oglądalność o 300-400% nie jest jej na rękę. 

oprac: ŁŻ

 1. Piotr Rubas
  | ID: 456146cf | #1

  Widze ze postkomunistyczny beton kruszeje i peka. Po to tez wprowadzili drakonskie podwyzszenie oplat za nadawanie

 2. Anonim
  | ID: a76e4aec | #2

  I normalny sensowny a przede wszystkim OBIEKTYWNY artykuł, gdyby nie kretyński komentarz na końcu.

 3. kajtek
  | ID: ff5a8109 | #3

  Przerażenie .Najpierw nagła reklama na wmawianie ludziom zalet . potem wyłączenie analogu a jak już zarobią na milionach dekoderów to zakodują to co lepsze .Już teraz polsatowskie zanikają mają małą moc.

  To niezła ściema jak wyłącza TVP1 HD. Informacyjne .Polskojęzyczni zagrabią, co lepsze.

  Niestety nie wszystko jest prawdziwe. Wielu ludzi będzie woła.c firmy do szukania sygnał . wielu nigdy nie odbiorze lub ciągła pikselizacja.

 4. kajtek
  | ID: ff5a8109 | #4

  miły Anonimie. Rozumiem twoją rozpacz ale tu nie Gaza, strzelać do nas nie możesz.. ale my Polacy nie piszemy..kretyński judaizm. Po prostu wiemy i nie wtrącamy się do waszego wyznania bo i po co.

 5. Anonim
  | ID: d69b2ae0 | #5

  @kajtek
  Mój napletek czuje się wstrząśnięty i zmieszany. :-D A komunia przyjęta w niedzielę na mszy staje mi w gardle

  A potem taki Kajtek z drugim dziwią się, że Polaków nazywają antysemitami jak Żyda widzą i we własnym wujku.

  A strzelać mogę, znalazłem stronkę, na której można strzelać do dowolnej postaci, której zdjęcie wkleisz. Mam parę osób, w tym kierownictwo ONR i KPN OP.

  Oczywiście tu akurat pic, ale skoro można strzelać do prezydenta, który w końcu jest tylko pierwszym spośród równych to i do nich można.

Komentarze są zamknięte