„Rozkazy posyłające ludzi na śmierć muszą być wydawane wtedy, gdy jest cień szansy na sukces” – z Arkadiuszem Karbowiakiem, pasjonatem historii, byłym Wiceprezydentem Opola rozmawia Tomasz Kwiatek
Minął dzień na sygnale: 31 lipca, wtorek
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu zatrzymali 47-latkę, która ukradła mężczyźnie pieniądze i dwa piwa. By zabranych rzeczy nie stracić, mieszkańcowi Opola Czytaj więcej…
Do Pana Grzegorza Sawickiego z prośbą o konsekwencję
9Panie Grzegorzu apelują do Pana o konsekwencję w działaniu. Napisał Pan do nas list w którym sprostował – powiedzmy, że „nasze pomyłki”. Opublikowaliśmy każde Pana słowo, gdyż zainteresowany czytelnik ma prawo poznać wszystkie wersję. Dlatego teraz proszę Pana o napisanie listu do opolskiej redakcji Gazety Wyborczej Czytaj więcej…
Kościół naszym domem – w dziejach Diecezji Opolskiej
51. Kiedy po raz pierwszy pojawiło się i zabrzmiało pojęcie „Diecezja Opolska”? Kiedy najpierw je pomyślano, zapisano i wypowiedziano? Stało się to kilkadziesiąt lat temu w bardzo napiętej sytuacji społecznej i politycznej Czytaj więcej…
Czy wiesz, że…?
1Polska ma wielu wspaniałych synów, o których każdy z nas powinien pamiętać. Jednym z nich jest Ignacy Łukasiewicz, który urodził się w 1822 r. w Zadusznikach na Podkarpaciu. Łukasiewicz był polskim patriotą ormiańskiego pochodzenia. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 94. rocznica ratyfikowania przez Polskę traktatu wersalskiego
2Traktat z Niemcami po zakończeniu I wojny światowej podpisano 28 czerwca 1919 r. w Wersalu, po kilkumiesięcznych obradach Kongresu Pokojowego. Polski Sejm ratyfikował traktat wersalski 31 lipca 1919 r., a postanowienia weszły w życie 10 stycznia 1920 r. Czytaj więcej…
Nie zapomnijmy uczcić godzinę „W”
Środowiska patriotyczne w Gliwicach 1 sierpnia 2012 wyjeżdżają na ulicę i o godzinie „W” – czyli 17:00 zatrzymują się i trąbią przez minutę. Oprócz tego wywieszają flagi na urzędach i domach prywatnych. Natomiast w Opolu władze miasta o godzinie 17 włączą syreny alarmowe. Czytaj więcej…
Minął dzień na sygnale: 30 lipca, poniedziałek
Olesno: piraci w zakładzie samochodowym
Ujawnienie nielegalnego oprogramowania komputerowego wartości około 20 tysięcy złotych w jednym z zakładów mechaniki pojazdowej , to efekt działania policjantów Wydziału Kryminalnego oleskiej komendy oraz policjantów Czytaj więcej…
O polityce, mediach i polsko-niemieckich tablicach z Łukaszem Warzechą komentatorem i publicystą rozmawia Łukasz Żygadło
10„Leming to taki przedziwny twór, który z jednej strony przekonuje, że to właśnie on nie ma najmniejszych kompleksów, a z drugiej ma je tak ogromne, że potrzebuje nieustannego potwierdzenia z zagranicy, że Polska jest akceptowana” Czytaj więcej…
Opolanie mówią NIE Cyrkowi Palikota!
57Dnia 1 sierpnia w godzinach od 15.00 do 17.00 do Opola zawita obwoźny Cyrk Palikota. W związku z tym Młodzi Sympatycy Solidarnej Polski organizują komitet powitalny dla palikotowych cyrkowców! Czytaj więcej…
Przepraszamy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego za zaskakujące orzeczenie TK
2Konfederacja Polski Niepodległej – Obóz Patriotyczny wyraża głębokie zdziwienie i zaskoczenie stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego, który odmówił żołnierzom Armii Krajowej i podziemia poakowskiego Czytaj więcej…
Bankructwa na Zielonej Wyspie
3III RP pod rządami Donalda Cudotwórcy jest – jak wiadomo – „Zieloną Wyspą” na tle upadającej Europy. Tam – stagnacja, zero wzrostu, a u nas burzliwy rozwój, forsa leci z nieba jak banany w Kalifornii. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 356. rocznica bitwy warszawskiej ze Szwedami
1Bitwę pod Warszawą stoczono w dniach 28-30 lipca 1656 r. podczas II wojny północnej. Była to największa bitwa w dziejach wojen polsko- szwedzkich w czasie tzw. potopu szwedzkiego. Czytaj więcej…
Co jutro w tygodnikach?
4Uważam Rze: Okładka – „Władza skończyła z żartami”
— „Król z pustymi rękami” Piotr Zaremba pisze: „Gdy rozmawia się z ludźmi Donalda Tuska, można odnieść wrażenie, że weszli już, po czasie różnych obaw i wątpliwości, w stan euforii. (…) Czytaj więcej…
Pochód kiczu w Gogolinie [fotorelacja]
6Zachęcony dość dobrą promocją w Radio Opole imprezą zorganizowaną w Gogolinie z okazji Dni Miasta i 45. rocznicy nadania praw miejskich, wybrałem się w niedzielę 29 lipca do owego miasta na pochód Karolin i Karlików. Czytaj więcej…
Sercem kapelana: W wieczór świętej Anny przeglądając żydowską gazetę…
4Czy podróże kształcą – nie wiem, pewien jestem natomiast, że pozwalają się dokształcić. „Może nie zostanę skierowany na ambitne stypendium, pewnie nigdy nie będzie mnie stać na zagraniczne studia, ale z księgarni, z biblioteki, z antykwariatu nikt mnie nie wyrzuci Czytaj więcej…
Kącik literacki NGO: Kocia kołysanka
2Podchodzi się do talerzyka z mięskiem na miękkich łapkach, zupełnie wyciszonych. Sprawdza się wąsikami, co dali. Aha, skrzydełko kurczaka, może być. Czytaj więcej…
Nowy plebiscyt Polaków
1Zdawałoby się, że po okresie zaborczym swój plebiscyt narodowy mamy już za sobą. Wówczas Polakiem zostawał ten, kto czuł przynależność do polskiej kultury Czytaj więcej…
Subiektywny przegląd tygodnia: Radio Wnet już w czwartek w Opolu, a Kalemba nowym ministrem rolnictwa
3Uwaga najważniejsza wiadomość nadchodzącego tygodnia! Radio Wnet będzie nadawać na żywo z Opola już 2 sierpnia od 7.07 rano. Czytaj więcej…
Moczygemba na Dzikim Zachodzie
1Przeczytałem ciekawy artykuł o Polakach na Dzikim Zachodzie. Może ktoś zna miejscowość Płużnica Wielka na obrzeżach Opolszczyzny w powiecie strzeleckim. Czytaj więcej…
Czy wiesz, że…?
98 lat temu, 28 lipca 1914 r. Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii w związku z zamachem na arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie dokonanym 28 czerwca 1914 r. przez Serba Gawriłę Principa. Czytaj więcej…
Kościół św. Katarzyny w Cięcinie
Beskid Żywiecki, to jeden z piękniejszych regionów Polski. Ważnym elementem górskiego krajobrazu są drewniane kościoły. Jednym z nich jest kościół typu śląsko-małopolskiego w niewielkiej Cięcinie koło Żywca Czytaj więcej…
Radio Wnet na żywo z Opola już 2 sierpnia!
Radio Wnet rozpoczyna II turę letniego tournée po Polsce. Tym razem Piotr Gociek poprowadzi pięć Poranków Wnet z najróżniejszych miejsc Polski. Czytaj więcej…
Teatr Lalki i Aktora w Opolu dostanie ponad 10 mln z UE
10, 2 mln zł unijnego dofinansowania uzyskał Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki na przebudowę wnętrz i elewacji frontowej budynku głównego. Czytaj więcej…
Stanisław Kalemba nowym ministrem środowiska. Andrzej Butra odchodzi z ministerstwa!
2Stanisław Kalemba będzie nowym ministrem środowiska. Jego kandydaturę zatwierdził premier Donald Tusk. Kalembę rekomendował Komitet Naczelny PSL. Czytaj więcej…
Czy dziedzictwo Śląska ma zostać zniszczone?
2Tysiące stron zapisano opisując upadek zawodu dziennikarza. Przyczyny są znane i proste. Głupota, lenistwo i przekupność. W dobie, gdy największą wartością staje się stan konta coraz trudniej z nimi walczyć. Czytaj więcej…
Pęknięcie w Solidarnej Polsce? Kownacki i Jędrysek odchodzą z SP!
5Poseł Bartosz Kownacki odchodzi z Solidarnej Polski podobnie jak Mariusz-Orion Jędrysek Czy Solidarna Polska pęka, powielając los PJN-u? To byłby podobny czas zajścia na dno. Czytaj więcej…