Minął dzień na sygnale: 31 lipca, wtorek

Niezależna Gazeta Obywatelska

Opole: Ukradła dwa piwa

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu zatrzymali 47-latkę, która ukradła mężczyźnie pieniądze i dwa piwa. By zabranych rzeczy nie stracić, mieszkańcowi Opola groziła nożem kuchennym. Za kradzież rozbójniczą grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. 21 lipca do Komendy Miejskiej Policji w Opolu przyszedł 64-letni mieszkaniec Opola by złożyć zawiadomienie o przestępstwie. Jak poinformował, dzień wcześniej, w okolicach dworca PKS, został zaczepiony przez nieznaną mu kobietę, która z kieszeni koszuli zabrała mu 10 złotych i dwa piwa. Później by utrzymać zabrane rzeczy przy sobie zagroziła mężczyźnie nożem kuchennym i odeszła. Po przyjęciu zawiadomienia, policjanci z Wydziału d/w z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu KMP w Opolu rozpoczęli działania. Kilka dni później, w centrum miasta, zatrzymali 47-letnią kobietę podejrzewaną o ten czyn. W trakcie przeszukania jej mieszkania funkcjonariusze znaleźli nóż, którym groziła mężczyźnie. 47-latka znana jest policji, była już wcześniej notowana za podobne przestępstwa. Sąd wobec niej zastosował miesięczny tymczasowy areszt. Grozi jej do 10 lat więzienia. Sprawa miała jednak swój ciąg dalszy. Na policję po raz kolejny przyszedł pokrzywdzony 64-latek. Tym razem poinformował policjantów, że dwóch nieznanych mężczyzn groziło mu i zmuszało do wycofania złożonych wcześniej zeznań. 25 lipca funkcjonariusze ustalili i zatrzymali 49 i 18-latka. Mężczyźni usłyszeli zarzuty bezpośredniego wpływania na poszkodowanego i utrudniania postępowania. Prokurator zastosował wobec nich dozór Policji, zakaz opuszczania kraju i kontaktowania się z pokrzywdzonym. Grozi im do 5 lat więzienia.

Brzeg: włamywacze aut

Brzescy policjanci zatrzymali dwóch 19-latków podejrzewanych o kradzieże z włamaniem do dwóch samochodów. Mężczyźni z aut wynieśli m.in. panel sterujący do radia, przedłużacz i wiertarkę. Teraz za popełnione przestępstwo grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.30 lipca br. dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu otrzymał zgłoszenie, że na jednym z parkingów dwóch młodych mężczyzn włamuje się do zaparkowanych samochodów. Funkcjonariusze już po kilku minut zatrzymali osoby, które odpowiadały rysopisowi domniemanych sprawców. Okazało się, że zatrzymani mężczyźni są nietrzeźwi. 19 – letni Szymon K. i jego rówieśnik Michał W. w wydychanym powietrzu mieli ponad promil alkoholu .Jak ustalili policjanci mężczyźni tej nocy włamali się do dwóch samochodów. Z fiata cinquecento ukradli radioodtwarzacz wraz z panelem. Policjantom tłumaczyli, że początkowo włamali się do samochodu tylko po to by pojeździć, bo akurat robią prawo jazdy. Kiedy nie udało im się uruchomić auta postanowili zabrać z niego radio, które porzucili w pobliskim śmietniku. Funkcjonariusze odzyskali mienie i oddali je właścicielce, która powstałe straty wyceniła na 350 złotych. Natomiast z volkswagena polo mężczyźni ukradli panel sterujący do radia, wiertarkę oraz przedłużacz. Właściciel wycenił straty na 1 600 złotych. Mężczyźni przyznali się do przedstawionych zarzutów. Teraz za popełnione przestępstwo grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Opole: Próbowali wyłudzić laptopy

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Opolu ustalili i zatrzymali dwoje mieszkańców Opolszczyzny, którzy podejrzewani są o oszustwa na szkodę operatora telefonii komórkowej. Kobieta i mężczyzna posługując się dowodem osobistym zgubionym przez mieszkankę Opola usiłowali wyłudzić 3 laptopy o wartości 7 tys. złotych. Podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W trakcie wykonywania czynności służbowych funkcjonariusze pozyskali informację, że 25-letni mężczyzna wykorzystując odnaleziony dowód osobisty należący do mieszkanki Opola, wspólnie z 28-letnią mieszkanką powiatu kędzierzyńsko – kozielskiego dokonują wyłudzeń laptopów, tabletów i telefonów komórkowych od jednego z operatorów telefonii komórkowej. Realizując swój proceder podszywają się pod pracowników firmy oferującej wyroby chemiczne. Funkcjonariusze ustalili również, że podejrzewani w najbliższych dniach mają odebrać z firmy kurierskiej przesyłki z laptopami od operatora telefonii komórkowej.

Policjanci w trakcie pracy operacyjnej ustalili, że 25-letni mężczyzna i kobieta posługująca się zagubionym dowodem, podając się za pracownika firmy oferującej wyroby chemiczne, odebrali kilka przesyłek od jednego z operatorów telefonicznych. Policjanci ustalili również termin i godzinę odbioru kolejnych 4 paczek pod jednym z opolskich hoteli.

W miniony wtorek o godzinie 13:00 funkcjonariusze pod ustalonym hotelem, po spotkaniu z kurierem, zatrzymali kobietę posługującą się dowodem osobistym wydanym na mieszkankę Opola. 28-latka w trakcie legitymowania nie była w stanie podać policjantom szczegółowych danych z dokumentu, którym się posługiwała. Funkcjonariusze zatrzymali również siedzącego w ogródku piwnym hotelu podejrzewanego o oszustwa 25-latka i jego dziewczynę, którą po przesłuchaniu zwolnili.

W trakcie przeszukania mieszkania zatrzymanego policjanci zabezpieczyli dokumentację związaną ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych, dowód osobisty wydany na nazwisko nieznanego funkcjonariuszom mężczyzny oraz telefon komórkowy m-ki Nokia.

Policjanci zabezpieczyli również monitoring z firmy kurierskiej, listy przewozowe oraz umowy abonenckie z przesyłek, które w dniu zatrzymania usiłowała wyłudzić podejrzewana kobieta.

Na podstawie zebranego dotychczas w sprawie materiału dowodowego śledczy przedstawili 26 lipca br. 25-letniemu mężczyźnie i 28-letniej kobiecie zarzut usiłowania oszustwa, które miało doprowadzić ich do uzyskania 3 laptopów.

Prokurator wobec podejrzanego 28-latka zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji. Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Opolu. Postępowanie w tej sprawie ma charakter rozwojowy.

Opolskie: zdarzenia drogowe

O godz.9.58 przyjęto zgłoszenie z policji o pożarze samochodu osobowego na 270 km autostrady A4 kier. Katowice /pow. strzelecki/; w działaniach udział brały dwa zastępy straży; nie odnotowano osób rannych; blisko godzinę trwały utrudnienia w ciągłości ruchu na autostradzie

O godz.10.46 przyjęto zgłoszenie z policji o wypadku drogowym w Lubieszowie /DW nr 425 Kędzierzyn – Koźle – Kuźnia Raciborska/ z udziałem samochodu osobowego; strażacy w liczbie trzech zastępów wykonali m.in. dostęp do osoby poszkodowanej przy użyciu sprzętu ratowniczego, udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej i przekazali zespołowi ratownictwa medycznego

O godz.14.41 przyjęto zgłoszenie o wypadku drogowym w m. Duczów Wlk. /DK nr 42 Wołczyn – Namysłów/ pow. kluczborski z udziałem dwóch samochodów osobowych; działania trzech zastępów straży polegały m.in. na wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu i przekazaniu  zespołowi ratownictwa medycznego; w zdarzeniu ogółem ranne zostały 2. osoby, w tym funkcjonariusz policji wracający ze służby

Oprac. Tomasz Greniuch

Komentarze są zamknięte