Minął dzień na sygnale: 30 lipca, poniedziałek

Niezależna Gazeta Obywatelska

Olesno: piraci w zakładzie samochodowym

Ujawnienie nielegalnego oprogramowania komputerowego wartości około 20 tysięcy złotych w jednym z zakładów mechaniki pojazdowej , to efekt działania policjantów Wydziału Kryminalnego oleskiej komendy oraz policjantów Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Opolu. Właścicielowi zakładu grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

W środę 25 lipca olescy kryminalni wspólnie z policjantami Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Opolu podczas przeprowadzonej kontroli, w jednym z zakładów mechaniki pojazdowej na terenie powiatu oleskiego, ujawnili nielegalne programy komputerowe między innymi służące do diagnostyki samochodów różnych marek.

Funkcjonariusze zabezpieczyli dysk twardy, laptop z interfejsem diagnostycznym oraz płyty z pirackim oprogramowaniem

Przy realizacji tej sprawy policjanci współpracowali z przedstawicielem firmy Lege-Artis-Service z Warszawy, zajmującej się ochroną praw autorskich i znaków towarowych, która reprezentuje pokrzywdzonych. Straty jakie ponieśli autorzy programów komputerowych szacowane są na około 20 tysięcy złotych.

Zgodnie z art.278§2 kodeksu karnego, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (np. wykorzystania w działalności gospodarczej ) dopuszcza się przestępstwa zagrożonego karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Kluczbork: seryjni włamywacze do altan i piwnic zatrzymani

Kluczborscy policjanci ustalili i zatrzymali podejrzanych o ponad 25 włamań na terenie ogródków działkowych. Podejrzani to mieszkańcy Kluczborka w wieku 19, 28 i 32 lata. Usłyszeli już zarzuty do których się przyznali. Straty spowodowane ich działalnością szacowane są na ponad 3 000 zł. Zatrzymanym grozi nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Podjęte przez kluczborskich funkcjonariuszy czynności pozwoliły na ustalenie i zatrzymanie (25 lipca br.,) sprawców licznych włamań do altan ogrodowych i piwnic na terenie Kluczborka. Okazali się nimi mieszkańcy Kluczborka dwóch mężczyzn w wieku 19 i 32 lat i 28-letnia kobieta.

Podejrzani w ciągu dwóch nocy włamali się do trzech piwnic i ponad 20 altan ogrodowych na terenie kluczborskich ogródków działkowych. Sprawcy kradli wszystko, co stanowiła jakąkolwiek wartość. Wśród tych przedmiotów były m.in. kosy spalinowe, nożyce elektryczne, radioodbiorniki, kosiarki elektryczne, przedłużacze jak również artykuły spożywcze.

19-latkowi zarzuca się również włamanie do mieszkania w Kluczborku przy ulicy Broniewskiego. Podejrzany zabrał z mieszkania telewizor, grzejniki, telefon komórkowy m-ki Motorola oraz butlę gazową.

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty do których się przyznali. Dwaj mężczyźni byli już wcześniej karani. Prokuratura Rejonowa w Kluczborku zastosowała wobec nich dozór policji. Teraz grozi im nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Oprac. TG

Komentarze są zamknięte