Czy dziedzictwo Śląska ma zostać zniszczone?

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Tysiące stron zapisano opisując upadek zawodu dziennikarza. Przyczyny są znane i proste. Głupota, lenistwo i przekupność. W dobie, gdy największą wartością staje się stan konta coraz trudniej z nimi walczyć. Kiedyś można się było zastanawiać, czy mamy do czynienia ze szmondakiem, czyli zwykłą łajzą i pętakiem, jak nazywano człowieka niewiele wartego, czy też pospolitą hieną żerującą na czyimś nieszczęściu i piszącą dla gawiedzi. Teraz w zasadzie chyba przeważa niedouczony, wysługujący się możnym tego świata pismak piszący na zamówienie.

Ostatnio wspaniale wykształceni dziennikarze brytyjscy i holenderscy pomylili Polskę z Białorusią. Naukę geografii zreformowano już u nich chyba dawno, tak samo z resztą jak i historię. Polska kojarzy się im bowiem z… faszyzmem. (http://wiadomosci.onet.pl/ciekawostki/wpadka-guardiana-pomylili-polske-z-bialorusia,1,5197749,wiadomosc.html ).

Jeszcze lepsi byli Holendrzy, przed Euro2012 na mapie Białorusi w biało-czerwono-białe paski umieścili dowolnie Warszawę, Gdańsk i Wrocław. W białoruskim internecie, blogerzy ucieszyli się z przypomnienia barw flagi niepodległej Białorusi i dowcipkowali z wpływu palenia trawki, legalnej przecież w Holandii na intelekt. (http://www.studium.uw.edu.pl/?post/13403) Minister Szumilas powinna wziąć się do roboty, polska reforma edukacji postępuje chyba jednak zbyt wolno i nasi dziennikarze jeszcze nie osiągnęli standardów europejskich – odróżniają Katowice od Gdańska, a i Paryż nie myli się im z Londynem.

Polską plagą są natomiast hieny do wynajęcia. Ze zwykłymi hienami problemu zbytniego nie ma. Grasują po brukowcach i tyle. Gorsze są te, które działają na zamówienie. Ostatnio zajęły się rodziną Kaczyńskich. Próbowały epatować jakże istotnym dla polskiej polityki problemem – czy tatuś Jarosława i Lecha zdradzał ich mamusię czy też nie, czy ona go kochała czy wyszła za mąż z rozsądku? Cezary Łazarewicz na łamach mającego wielkie ambicje bycia poważnym tygodnikiem „Newsweeka” zastanawia się również nad tym, czy bracia bardziej kochali mamusię czy tatusia i dlaczego. Trudno posądzać autora o infantylizm.

Nie jest to też pismo przeznaczone dla przedszkolaków, zazdrośni o siebie rodzice takie pytania maluchom często zadają. Śląscy dziennikarze wciąż reklamują Ruch Autonomii Śląska. Pokazują profesorów wspierających autonomistów i otrzymujących w uznaniu zasług różne niemieckie granty i laury przyznawane im w uznaniu zasług. Niektóre artykuły redakcyjne przypominają wręcz teksty sponsorowane.

Nie przeszkadzało politycznym decydentom i dziennikarzom to, że w powstającym Muzeum Śląskim – jak alarmuje wicewojewoda śląski –„Opowieść o Śląsku zaczyna się w momencie, gdy jest pruski, jakby wcześniej tu nic nie było. W dodatku w części „wybitne postaci” są wymienieni tylko Niemcy”. Nie szykuje się też w tej nowej placówce kultury ekspozycja o Armii Krajowej na Górnym Śląsku.

Śląskie media nie podjęły się również ratowania dziedzictwa kulturowego Śląska. Unikatowe zabytki techniki niszczeją i nikt się nimi nie interesuje. Żadna gazeta regionalna ani lokalna nie wspiera powstałe z inicjatywy społecznej stowarzyszenia mające na celu ochronę zabytków przed dewastacją i rozkradaniem oraz doprowadzenie do powstania muzeum techniki. Huta cynku w Szopienicach, ze swoimi jeszcze XVIII – wiecznymi maszynami parowymi przestanie istnieć, tak jak się to już stało z jedyną w świecie zabytkową destylatornią. To powinien być temat numer jeden w śląskiej prasie. Władze należy zmusić do działania. Może to zrobić jedynie opinia publiczna.

Pieniądze podatników są marnowane na miałkie inwestycje kulturalne a brak ich na ratowanie bezcennych śląskich zabytków. Ale taka tematyka dziennikarzy nie interesuje, na to zamówienia decydentów nie ma. Hieny się nie pożywią, to nie ich rewir.

Dziedzictwo Śląska, tak jak i całej Polski ma zostać zniszczone! Szmondaki i hieny do wynajęcia mają skutecznie odwracać uwagę społeczeństwa. W tym działaniu są mistrzami.

Autor: Jadwiga Chmielowska

  1. | ID: befc60db | #1

    Bo Polska ma być skansenem eurlandu. Dlatego trzeba bronić ostatniej ostoji Polskich medjów TV Trwam.

  2. | ID: 628accab | #2

    Tak,tak @P.angor 50, trafnie oceniłeś!!Należy sprzeciwić się panoszącemu się złu i bronić Polskich gazet,radia i telewizji!!

Komentarze są zamknięte