Prezydent Opola zakpił z Rodłaków

Niezależna Gazeta Obywatelska14

Prezydent Opola zawiódł. Okazało się bowiem, że mimo wielokrotnych deklaracji, zwłaszcza w kampanii wyborczej, do pielęgnowania dziedzictwa Rodła, Ryszard Zembaczyński (PO) działa zupełnie inaczej. Przekonaliśmy się jak wygląda jego szacunek dla Rodłaków Ziemi Opolskiej i troska o kultywowanie pamięci o nim.- „Dostaliśmy odpowiedź od pana Prezydenta Opola, że nie dostaniemy dofinansowania na przewóz Rodłaków z Opola do Wrocławia na główne uroczystości” – mówi NGO Tadeusz Szczyrbak organizator wrocławskich uroczystości.

Chodzi o wrocławskie coroczne uroczystości spod Znaku Rodła upamiętniające ogłoszenie 74. lata temu Pięciu Prawd Polaków na Kongresie w Berlinie. Mają się one odbyć w niedzielę 18 marca 2012 r.

– „W minioną sobotę 18 lutego 2012 r. w Opolu odbyły się uroczystości 89. rocznicy powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu i w przekonaniu wielu obecnych tam osób, była to kompromitacja. Mogliśmy się przekonać o hipokryzji organizatorów, którzy tylko potrafią mówić o wartościach, etosie, historii,czy patriotyzmie – komentuje wyraźnie wzburzony Szczyrbak. Przyznam, że sam nie brałem udziału w tych uroczystościach, bo sądziłem, że jest ono adresowane tylko do zaproszonych osób, bowiem w zaproszeniu podpisanym przez Ryszarda Zembaczyńskiego i Romana Ciasnochę (PO), była wyraźna prośba, aby potwierdzić udział. Jak wynika z relacji tych co brali w nich udział, uroczystości odbyły się w atmosferze pośpiechu i przy niskiej frekwencji, a więc były przeciwieństwem upamiętnienia, które niegdyś kultywował dr Ryszard Ciecierski.

Dziś tj. 23 lutego br. urzędnik Biura Rady Miasta przesłał odpowiedź Tadeuszowi Szczyrbakowi:

Decyzją Prezydenta Miasta Opola oraz Przewodniczącego Rady Miasta Opola nie będzie zorganizowany transport dla Rodłaków Opolskich. Proszę  kontaktować się z nimi indywidualnie”. (Podpis do wiadomości redakcji).

Koszt przewozu Rodłaków – głównie ludzi w podeszłym wieku – z Opola do Wrocławia to jakieś 1000 zł. Czy naprawdę naszego miasta nie stać na to, aby potomków Powstańców Śląskich i działaczy Związku Polaków w Niemczech, zawieźć do Wrocławia, aby mogli upamiętnić rocznicę uchwalenia Pięciu Prawd Polaków? Ciężko w to uwierzyć. Czyżby Rodłacy byli kulą u nogi władz miasta? Uczestnicy uroczystości upamiętniających opolskich Rodłaków zauważają permanentny brak młodzieży, skromność i brak należytej zadumy, a wreszcie – jak w tym roku – słabe przemówienia m.in. Romana Ciasnochy Przewodniczącego Rady Miasta Opola. Nie potrafię znaleźć innego słowa jak wstyd, bo w pamięci mam uroczystości organizowane od 2003 r. przez dr Ryszarda Ciecierskiego, ówczesnego Przewodniczącego Rady Miasta Opola.

Autor: Tomasz Kwiatek

 1. Eleonora
  | ID: 9cd0a4ce | #1

  Skandal!
  Panie Tomku, proszę o umozliwienie zbierania jakiś podpisów, gdzie mozna by było dać wyraz i spowodować jakiś nacisk społeczny na prezydenta miasta.
  To na głupawe koncerty czy zwyczajne chlanie piwska na czas- to pieniążki z kasy miasta są!??!
  Tak wygląda okazywanie szacunku weteranom!?!??!

 2. Ozi
  | ID: a83e652e | #2

  Opole raz kolejny kpi sobie z tak zasłuzonych i szanowanych ludzi!!
  Jeśli nie mozna liczyć na urzedujacych /kompromitacja/to może opozycyjni radni wesprą lub pomagą starszym osobom.

 3. Ela
  | ID: 15f04045 | #3

  popieram decyzję Zembaczyńskiego – są ważniejsze sprawy

 4. Roger
  | ID: 15f04045 | #4

  a bilet pkp kosztuje 20 zł to nie stać każdego na to? Jak komuś zależy do i tak dojedzie. A rodłacy znowu robią to , co im dobrze wychodzi: dużo szumu wokół siebie… Bez przesady, z odmowy drobnego finansowania nie ma co robić afery

 5. Trydent
  | ID: bb91fa4d | #5

  Prosze nie pisac bzdur, miasto powinno zapewnić starym ludziom dojazd na miejsce. Koszt tego przy wydatkach miasta jest zerowy. Lepiej wydać na głupotę niż na ten szczytny cel. Pan prezydent Zembaczyński skompromitował się na całego.

 6. Trydent
 7. Ozi
  | ID: a83e652e | #7

  500,- tys. złtych /pół miliona/ wyda Opole na migawkę wyścigu kolarskiego, które rozsławią Opole co najwyżej w Pacanowie, a nie ma 1.000,- złotych na przewóz Rodłaków!!!
  Gradacja wartoścci w poście ..Eli.. prawidłowa dla rządzących, norma.

 8. 23 lutego 2012, 19:40 | #1
 9. | ID: 68858a0f | #8

  Wstyd!

 10. | ID: aa299b97 | #9

  Pani Eleonoro, ma pani racje. Pan Roger i pani Ela chyba nie zdaja sobie sprawy, ile dla niektorych z nas starszych znaczy 20 zl. Nie wiemy, kim sa i byli ich rodzice, jaka jest ich sytuacja finansowa. A oni tez nie wiedza, komu zawdzieczaja, ze moga byc dzisiaj w Opolu i sie wymadrzac. Pan prezydent Zembaczynski powinien znac sytuacje starszych osob w swoim miescie, Oni wszyscy beda kiedys starsi. Widzimy, jak znaja skomplikowana historie opolszczyzny. Dla mojej generacji Bog, kosciol i Zwiazek Polakow w Niemczech spod znaku „Rodla” to byla dlugo czastka Ojczyzny, Polski ktora dzisiaj mamy, za ktora wielu oddalo swoje zycie. To jest nieludzkie, oby ich dzieci i wnuczki potraktowaly ich w przyszlosci tak, jak na to zasluguja. Gdzies ktos z tych terenow wypowiadal sie o „Rodle” jako godle ZPwN w Polsce, „takim narzedziu rolniczym”, ktore na b. ziemiach zaboru pruskiego nazywa sie „radlo”, a nie „Rodlo”. Plakac mozna, jaka wiedze historyczna posiada mloda generacja naszego spoleczenstwa obywatelskiego w wolnej Polsce. Prosze wejsc na strone internetowa i zobaczyc, czym zajmuje sie pan Szczyrbak. To chyba ostatni mohikanin, ktoremu sprawy obywatelskiego wychowania patriotycznego leza ns sercu w naszej malej Ojczyznie. Zawodzi caly system edukacji spolecznej, najlepiej zlikwdowac pozostale godziny historii. To za Gierka i Hajduka po 70 roku powypuszczali z wiezien reszte przesladowanych za niby szpiegostwo czlonkow ZPwN, wyngradzano krzywdy´, jakich doznawali ze strony nazistow i komunistow, ochszczono jeden z nowozbudowanych statkow imieniem „Rodlo”, ustanowiono medal panstwowy „Rodlo”. Dzisiaj mamy wolna, demokratyczna Polske. Kiedys cierpielismy od obcych, dzisiaj od swoich. Pozdrawiam prezydenta. rade miasta i zycze im szczerze dlugich lat zycia w spokojnym samouwielbianiu.

 11. Janka
  | ID: e5fa7508 | #10

  Płakać można jak trwacie w PRLowskiej propagandzie ideologicznej
  Pani seniorka niby cieszy się, że jest demokracja, ale nie szanuje innych poglądów… hipokryzja.

 12. 14 marca 2012, 21:10 | #2
 13. 1 maja 2012, 00:03 | #3
 14. 1 maja 2012, 03:34 | #4
Komentarze są zamknięte