Dalszy ciąg katechizmu katolickiego kard. Gasparriego

Niezależna Gazeta Obywatelska6

5. Jak należy czynić znak Krzyża Świętego?

Znak Krzyża Świętego należy czynić w ten sposób, że się prawą rękę przykłada do czoła i wymawia przy tym słowa: W imię Ojca, potem do piersi – i mówi się: i Syna, w końcu na lewe i na prawe ramię – i mówi się: i Ducha Świętego. Amen.

6. Dlaczego znak Krzyża Świętego jest znakiem chrześcijanina?

Znak Krzyża Świętego dlatego jest znakiem chrześcijanina, ponieważ przezeń wyznajemy na zewnątrz główne tajemnice wiary chrześcijańskiej.

7. Co to jest tajemnica?

Tajemnica jest to prawda, która z natury swej tak dalece przewyższa rozum stworzony, że gdyby jej Bóg nie objawił, to człowiek nie mógłby jej poznać.

8. Które są główne tajemnice wiary chrześcijańskiej?

Główne tajemnice wiary chrześcijańskiej są następujące:

 1. tajemnica jednego Boga w trzech rzeczowo różnych Osobach: w Ojcu, Synu i Duchu Świętym
 2. tajemnica Odkupienia ludzkiego przez wcielenie, mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, Syna Bożego.

 Oprac. MK, Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej

 1. Janka
  | ID: 48224e25 | #1

  Panie Marku, cytowany katechizm został opublikowany w 1941 roku, a w naszym Kościele od tego czasu odbył się Sobór Watykański II, podczas którego spisano nowy AKTUALNY katechizm. Więc jeśli Pan i czytelnicy „pragną zdobyć pełniejszą znajomość nauki katolickiej” niech czynią to z mądrych źródeł. Te katechizmy różnią się od siebie zasadniczo i BOGU DZIĘKI cytowane przez Pana w pierwszy artykule punkty straciły na aktualności – Kościół wg posoborowego Katechizmu nie jest konieczny do wiary, katolicyzm nie jest stawiany ponad wszystkim innym (propagowanie idei ekumenizmu) itd. Polecam nowy katechizm!!!!!

 2. Eleonora
  | ID: 08040a75 | #2

  Pani Janka jest katoliczką?

 3. Trydent
  | ID: 57a0eb12 | #3

  Pani Janko, proszę więcej nie pisać. Bo naprawdę nie wiem jak to skomentować:) 41 rok był jeszcze wolny od mieszania Prawdy z błędem. SV II to nie dogmat, prosze Pani. Rozumiem, ze katechizm kard. Gasparriego jest głupi?? Osoby prowadzące stara duchowosć opierają ją równiez na starym kalendarzu, starych przepisach dyscyplinarnych i postnych. Nasz Papież Benedykt XVI nie przekreślił Tradycji. Które punkty straciły na waznosci? Pani jest protestantką jak rozumiem?:) Prosze poczytac czym jest ekumenizm, naprawdę. Polecam katolickie nauczanie. Pozdrawiam.

 4. Janka
  | ID: 2d159946 | #4

  Tak jestem katoliczką. Żaden katechizm nie jest dogmatem, czy stary czy nowy. Polecam lekturę nowego katechizmu i dokumentów soborowych, wtedy dopiero będziemy mogli dyskutować. Naprawdę podejście Kościoła do ludu jest diametralnie inne! Główna różnica? Kościół oficjalnie zaakceptował indywidualność wiary, prostą relację pomiędzy człowiekiem a Bogiem. Stary Katechizm zawsze pośrodku tych dwóch stawiał Kościół – czyli lud nie może sam doświadczać wiary, musi wierzyć tak, jak podaje Kościół. Czy nowe podejście nie jest wspaniałe?

 5. Trydent
  | ID: 57a0eb12 | #5

  Katechizm wykłada prawdy wiary i dogmaty. Taki jeden z dogmatów mówi, że poza Kościołem nie ma zbawienia. Takie relatywistyczne pojęcie, ze obojetnie w co wierzymy to i tak się zbawimy jest błędem potepionym przez Kościół w Magisterium. Proszę sobie doswiadczać wiarę jak Pani chce, ale należy to robić w oparciu o to jak wiarę wykłada Kościół katolicki. Nie może być coś na zasadzie: „Bo mi sie tak wydaje”. Takim sposobem zbładziło już wielu i tworzyły sie różne sekty. W pieśni podczas chrztu Kościół śpiewa :”Kścioła słuchać w kazdy czas i w świętej wytrwać wierze.”Nie wiem czyje to jest podejscie, ale na pewno nie jest wspaniałe. Widzi Pani, opiera się Pani tylko i wyłącznie na tym co zaczęło się od SVII. Kosciół nie zaczął się wtedy, trzeba spojrzeć troche szerzej, na całość Jego nauczanie przez wieki.

 6. Eleonora
  | ID: 63aa459c | #6

  „Kościół oficjalnie zaakceptował indywidualność wiary, prostą relację pomiędzy człowiekiem a Bogiem. Stary Katechizm zawsze pośrodku tych dwóch stawiał Kościół – czyli lud nie może sam doświadczać wiary, musi wierzyć tak, jak podaje Kościół. Czy nowe podejście nie jest wspaniałe?”

  A Deklaracja Dominus Iesus powstała ze trzysta lat temu :)
  Czyż to nie wspaniałe!??!

Komentarze są zamknięte