A słomę kupimy w Argentynie

Niezależna Gazeta Obywatelska40

Kompromitacja ze stadionem narodowym, którego – pomimo kilkakrotnego przesuwania terminów – nie da się oddać do użytku, i na którym nie da się rozgrywać meczów ze względu na bezpieczeństwo, to dopiero połowa bajki.  Druga połowa to gigantyczny koszt budowy tego narodowego bubla. Stadion Narodowy (na 55 tys. widzów) ma kosztować 485 mln euro podczas kiedy większy od niego stadion Allianz Arena w Monachium (70 tys. widzów) został wybudowany w Niemczech – gdzie robocizna jest dwa razy droższa niż w Polsce – za 340 mln euro czyli prawie 600 mln zł taniej.
Stadion w Doniecku, podobnej wielkości, kosztował 400 mln USD (na Ukrainie liczą w dolarach) czyli prawie połowę  taniej.

Ale co tam stadiony! Spójrzmy na autostrady. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych podaje, że koszt budowy 1 km autostrady w Polsce wynosi ok. 8 mln USD, i że wynika to z konieczności wykonywania „robót dodatkowych”. Ale „roboty dodatkowe” wykonywane są i w innych krajach budujących autostrady, i wszędzie tam koszty są znacznie niższe. Np. w Czechach koszt budowy 1 km autostrady waha się od 1 do 2 mln USD czyli jest CZTEROKROTNIE niższy niż w III Rzeczpospolitej Polskiej. W Macedonii, gdzie są góry, wybudowanie 35 km autostrady ze Skopje do Testova kosztowało 67 mln USD czyli 1,9 mln za km – znów CZTEROKROTNIE taniej niż w Polsce.

Autostrady i stadiony to nie jedyne obiekty przepłacane w Polsce kilkakrotnie ponad to, co są w istocie warte. W Polsce wszystko jest kilkakrotnie droższe, począwszy od wielkich inwestycji, a skończywszy na kosztach administracji.  III RP to jest po prostu bardzo drogie państwo, a skoro tak, to znaczy, że jego użytkownicy muszą być biedni.  Użytkownicy – czyli obywatele – zmuszeni są bowiem do korzystania z tego drogiego, niewydajnego mechanizmu, jakim jest III RP, po części na skutek okoliczności zewnętrznych, a po części z własnej winy. W końcu kto im każe zgadzać się na taki burdel we własnym, demokratycznym (podobno) domu? Dlaczego się nie buntują?

Z drugiej strony – jednak ci użytkownicy czyli obywatele buntowali się już kilkakrotnie: wybierali solidaruchów, potem znów komuchów, potem znów AWS, PiS, PO – a za każdym razem wychodziło to samo. Bo też i prawdę powiedziawszy za rządów PiS-u – administracja bezkarna była tak, jak za Tuska i obywatel nie miał na jej działanie właściwie żadnego wpływu. Sędziowie, prokuratorzy byli tak samo „niezawiśli” i nikt z ekipy Kaczyńskich nie zakwestionował podstaw ustroju III RP – ordynacji wyborczej i „niezależności” sądów. Rzekoma IV RP różnić się miała od swej poprzedniczki, tylko wzrostem (i stylem) przywódców. Mechanizmy ustrojowe pozostały niezmienione.
Bo podstawą tanich autostrad jest kontrola obywateli nad państwem. Jak jej nie ma, to jest jak w kultowym filmie Barei. Reżyser, grany przez Krzysztofa Kowalewskiego, przedstawia swój plan na oszczędności przy wykonaniu  tytułowego „Misia”:  „Słomę weźmiemy z PGR za darmo, helikopter wynajmiemy po znajomości, a potem misia sprzedamy do muzeum w Olsztynku”. Na co Prezes Ochódzki stanowczo przedstawia inną filozofię projektu: „Słomę kupimy pierwsza klasa, helikopter wynajmiemy po najwyższych stawkach, a misia potem zniszczymy.”

Wszystko ma kosztować jak najdrożej, bo para pomysłodawców – Ochódzki i reżyser – dostają procent od wartości „Misia”, więc po co „dziadowskie oszczędności”?
W czasach Barei metoda Ochódzkiego – wydzierania z publicznej kasy ile się da dla siebie, i całkowitego olewania interesu publicznego, wydawała się jeszcze elementem czarnego humoru, satyry na rzeczywistość. Dzisiaj stała się tej rzeczywistości podstawową regułą. I nikt z niej nie żartuje.  Dzisiaj prezes Ochódzki słomę na misia sprowadzałby z Argentyny – bo najdrożej.

A ponieważ tzw. „wolna prasa” III RP działa jak szafa w „Misiu”, z której można usłyszeć jedynie: „Łubu-dubu, niech nam żyje prezes naszego Klubu!” to czemu tu się dziwić? Chcieliście Polski (Ochódzkich) – no to ją macie!

Autor: Janusz Sanocki, wydawca „Nowin Nyskich”

 1. Jarek
  | ID: 85e67fe0 | #1

  Super artykuł Panie Januszu

 2. Piotr Rubas
  | ID: 331d6ce0 | #2

  Z tymi uszczypliwosciami odnosnie wzrostu to nieladnie. Wpisuje sie to w prymitywne paszkwile wylewane na braci Kaczynskich za ich rzadow. Nieprawda jest rowniey to ze nie zakwestionowano podstaw ustroju III RP – przeciez to PiS jako pierwszy `ruszyl `z posad siedlisko czerwonej holoty jaka bylo WSI – ze sie niew udalo do konca to inna sprawa – inni szatani byli tam czynni – Giertych i Lepper.

 3. cozakoles
  | ID: e2ce1dc4 | #3

  485-340=145, a nie 600 ;p

 4. Anonim
  | ID: 8fe02850 | #4

  @cozakoles:
  Czytać ze zrozumieniem: 145 mln euro to ok. 600 mln złotych. Więc gdzie jest niby błąd?

 5. Pejter
  | ID: 8fe02850 | #5

  @cozakoles:
  Czytać ze zrozumieniem: 145 mln euro to ok. 600 mln złotych. Więc gdzie jest niby błąd?

 6. ajwaj
  | ID: 01371e1e | #6

  no Pejter to potrafi przeliczyć ” ojro” :)

 7. Janusz Sanocki
  | ID: 2a788bbd | #7

  Przelicznik euro zostal juz zauwazony. A co do wypowiedzi p. Rubasa, to jednak sprawa WSI nie jest kwetia ustrojową. To element politycznej „nadbudowy”. Kwestie ustrojowe nie zostaly przez Kaczynskich ruszone. Do tych kwestii fundamentalnych zalicza sie: kwestie ordynacji wyborczej, kwestie usytuowania urzedu prezydenta, i kwestie sądownictwa. Kaczynski jest znanym wrogiem ordynacji jednomandatowej (dlaczego?) , ale nie ruszyl takze innych spraw ustrojowych np. usytuowania sędziów. ani nie uregulowal sprawy dwu-wladzy prezydent-premier. To dziwoląg na skalę swiatowa, żeby władza wykonawcza podzielona byla miedzy dwa zwalczajace sie organy.
  III RP jest panstwem o chorym ustroju. Na tym chorym ustroju wytwrozyla sie patologiczna sfera polityczna. Kaczynski wyraznie nie zamierzal tego ustroju przebudowywac, tylko objac w nim wladze. W tym sensie nie rozni sie niczym (oprocz wzrostu) od Tuska. Nie ma w tym zlosliwosci, tylko pewna „parabola”.href=”#comment-8926″>@cozakoles

 8. | ID: c560f891 | #8

  No nie wieże p.Janusz chyba się mści za wycofanie poparcia przez PIS w ostatnich wyborach do senatu. Jak można pisać ze partia która zaledwie rządziła 2 lata i to z zdradzieckimi esbeckimi koalicjantami [Lepper-Giertych] – miała zrobić przemiany ustrojowe. Przecież p. Janusz wpisuje się w retorykę GW- na medialnego w wraz z resztą mediów że jak deszcz pada to wina PIS. Przypomnę tylko jak p.Z.Ziobro próbował rozbić korporacje sędziowską i adwokacką- jak wtedy atakowano w mediach codziennie PIS. A przypomnę p.Januszowi że ustrój w Polsce też uzgadniał p. J.Sanocki przy okrągłym stole w pod stoliku do spraw infrastruktury jeśli się nie mylę. Z resztą artykułu się zgadzam i popieram ale proszę zejść z PIS bo jak na razie to jedyna patriotyczna Polska partia no i Solidarna Polska. Proszę te partie wspierać a nie robić z potencjalnych wyborców całkowicie obojętnych na sprawy Polskie. Tak mówią ze wszyscy politycy są jednakowi czy PO czy PIS i.t.d. zgadza się pan z tym? Myślę że nie.

 9. | ID: c560f891 | #9

  AHA zapomniałem -żeby coś ruszyć trzeba mieć w sejmie 51% a proszę powiedzieć która partia po 89r miała taką większość. Oczywiście ruszy pan temat JOW ale jakoś to panu nie pomogło się dostać do senatu gdzie już działa JOW. Moim zdanie do senatu się nie sprawdza bo są za duże okręgi. Nie wie pan co by zrobił kaczyński jak by miał większość w sejmie może w tedy zmienił by zdanie. Przecież nie kto inny jak pan organizował demonstracje w Warszawie i osobiście zanosił petycje do takiego Kwaśniewskiego i na co pan liczył że ten komuch zmieni zdanie. Na koniec jeszcze raz apeluje o wpieranie prawdziwie Polskie patriotyczne partie aby zdobyly większość w sejmie a potem domagać się zmian ustrojowych. Pozdrawiam i życzę wytrwałości w walce ze złem ustroju jeden już obaliliśmy.

 10. | ID: 2cf23bbc | #10

  Ale mnie rozpaliło sorry ale muszę dopisać p. Januszu- Jest pan nie tylko politykiem ale i dziennikarzem i proszę sobie tylko pomyśleć jak by miał pan jedno okienko w tv ogólnopolskiej i walczył by pan o ten JOW czy zmianę ustoju i inne rzeczy potrzebne w Polsce.
  Wieże że zrobił by pan taką karjerę jak Orban na Węgrzech. A tak w swoim mieście Nysa mając nawet monopol na gazetę miejską Nowiny Nyskie raz pan zdołał zostać burmistrzem i to tylko przez 2 lata bo załatwili pana zdrajcy za kasę i tak jest do samej Warszawki. Nami rządzą złodzieje i karierowicze aby się urządzić a co tam Polska potem nawet potop.
  Nie słyszałem aby pan teraz np. zbierał podpisy pod jedyną patriotyczną i katolicką TV Trwam. a czy to nie jest dziś najważniejszy problem dla Polski ??? Przecież reszta mediów jest w rękach okragłostołowców do spółki TW. i komunistami. A pan powie co takiego było zlikwidować WSI. Niech żyje jak wyszydzany i wyśmiewany p.Macierewicz. Przypomnę filmik dok.Nocna zmiana który dał wygraną PIS 2005r. Namawiam do oglądniecia przy okazji filmu- List z Polski jak ktoś go jeszcze nie oglądał. http://www.youtube.com/watch?v=zhj4rvei5pg

  list z Polski

  http://www.youtube.com/watch?v=mDcd0SvjE5A

  sorry że przydługo napisane
  angor50

 11. ak 47
  | ID: 3c2b5480 | #11

  A czy policzył Pan koszt rozbiórki stadionu X lecia? A czy uwzględnił Pan inflację przez okres 7 lat? A czy uwzględnił Pan fakt wzrostu o ok. 100 % cen materiałów budowlanych na rynkach krajowym i światowych?
  Pan p Sanocki nawet gdyby objął władzę absolutną to i tak Pana d… będzie w opozycji do siebie samego bo Pan nigdy nie umiał żyć z kimkolwiek w zgodzie i to jakby co inni są winni nie Pan.
  Ja nie jestem piekarzem to nie biorę się za pieczenie chleba, Pan nie jest budowlańcem (altanka na działce się nie liczy) to nie bierz się Pan za kalkulowanie inwestycji

 12. Janusz Sanocki
  | ID: 2a788bbd | #12

  angor50
  No wiadomo co zrobił, a czego nie zrobił Jarosław Kaczynski. wiadomo np. że jest zajadłym wrogiem JOW. Wiadomo też, że Ziobro jako minister nie doprowadzil do rozbicia prawniczych klanów, chociaz o tym wspominał. Nie przedstawił żadnego projektu ustawy w tym zakresie.
  Oczywiscie mozemy o faktach nie mówic, nie mysleć ale one są jakie są.
  Lepper i Giertych w kanonicznej wersji PiS sąz drajcami, tak samo jak Bucharin, Kamieniew i Zinowiew byli zdrajcami i japońskimi szpiegami. Oczywiście po tym jak sięmich rozstrzelało. No a Dorn? A Ziobro? A Cymański? A Kurski? To też kanalie i zdrajcy?
  Kaczynski zna tylko model partii leninowskiej i tylko w takiej partii moze byc prezesem. Dlatego jest przeciwnikiem JOW.
  JOW i likwidacja Krajwoej Rady Sądowniczej to dwie fundamentalne reformy, od których należy zacżąc zmiany w Polsce. Wszystkie inne sprawy (czasem bardzo podniecajace) jako choćby koncesja dla TV Trwam są sprawami pochodnymi. Nie twierdzę że niewaznymi, ale zależnymi od tych srpaw fundamentalnych. gdyby w Polsce był zdrowy system wyborczy, posłowie byliby odpowiedzialni przed swymi wyborcami, partie nie miałyby charakteru leninowskiego nie oglądalibysmy takich żenujących scen jakie mogliśmy oglądać ot własnie ostatnio w postaci posiedzeń komisji sejmowych w sprawie TV Trwam. przecież ci ludzie nie potrafią prowadzić obrad, nie mówić już o bezcelności wypływającej z braku jakiejkolwiek kontroli społecznej nad nimi.
  co do mojego osobistego wątku i tzw. „cofnięcia poparcia” to wychodzi w tej sprawie cała arogancja i głupota Kaczynskiego. co to w ogóle za traktowanie włąsnych kandydatów? Przecież to oni do mnie przyszli prosić, żebym kandydował jako kandydat Pis do senatu. a potem kiedy Sikorski wyskoczył na mnie, Kaczynski bez rozmowy ze mna, bez czytania mojego tekstu o który chodziło, zdezawuował mnie w TV. Oburzyłbym sie gdyby nawet nie chodziło mnie. ale ponieważ Kaczynski tak własnie traktuje ludzi, to zostaje sam w otoczeniu klakierów i bardzo słabych polityków, bez społecznego zaplecza.
  W gruncie rzeczy to Kaczynski jest najsilniejszym atutem Tuska. Gdyby lider opozycji był dynamiczny i miał właściwe koncepcje działania, już dawno byłoby po Donku.

 13. | ID: 2cf23bbc | #13

  ak 47 super to ujęte. Dlatego nie mogłem zrozumieć dlaczego p.Janusz będąc red. nacz. Gazety „Nowin Nyskich” wybrał na kampanie wyborczą do senatu walkę z sądami i prokuraturą zamiast walczyć o wolne media i uczciwość dziennikarską. Ale w trzeba to napisać że p.Sanocki dla Nysy zrobił wiele dobrych rzeczy i tego nikt mu nie odbierze, nie będę wymieniał bo by zabrakło tu miejsca ale trzeba wiedzieć też że w Nysie nie ma przynajmniej jawnej korupcji bo mimo wszystko mają dygnitarze Nyscy respekt przed ujawnieniem tego przez p.Janusza i chwała mu za to.

 14. | ID: 2cf23bbc | #14

  Dobrze więc pytam o nazwisko osoby która w Polsce może coś zrobić nie licząc pana.Oczywiście pana zdaniem.

 15. | ID: 2cf23bbc | #15

  Dopisze tylko że głosowałem ostatnio na Patryka Jakiego i jak na tak młodego polityka jestem zadowolony ze na niego oddałem głos i nie zmarnowałem na jakiegoś tam powiedzmy Smagonia

 16. | ID: 2cf23bbc | #16

  cytat
  Kaczynski zna tylko model partii leninowskiej i tylko w takiej partii moze byc prezesem. Dlatego jest przeciwnikiem JOW.
  A która partia w Polsce ma inny model niż W/W – może Liga Nyska – wolne żarty o sorry przecież to liga nie partia a może stowarzyszenie. A jeśli chodzi o JOW trzeba było przy okrągłym stole to załatwić z Wałesą z Geremkiem czy Mazowieckim a o Michniku nie wspomne teraz to nadzieja jak powiedzał J.Kaczynski w Warszawie musi nastać drugi Budapeszt.

 17. | ID: 2cf23bbc | #17

  Może nie na temat ale polecam
  http://seawolf.salon24.pl/391837,wrzask

 18. Eleonora
  | ID: f563870a | #18

  Panie Januszu, oczywistością jest, że partie PO-PIS karmią się wzajemnie.
  Jedna drugą utrzymuje przy życiu!
  taki model naczyń połączonych… z podobną substancją wewnątrz
  Dlatego dopóki PIS ( jako tzw. prawica) nie wyzionie ducha ( czego im serdecznie życzę) tak długo tuskie głupki będą na powierzni, a naród – bezbronny!

 19. | ID: 2cf23bbc | #19

  P.Eleonoro
  Czyli komuno wróć, a najlepiej Palikot niech wygra wybory i będziemy wszyscy na haju szczęśliwi. A może pani napisać jakie to dania sobie serwują PO_PIS. Ostatnio poseł PIS Tomaszewski powiedział że były minister sportu Drzewiecki przygotował rosół i wpadła do niego Mucha. Mówi pani to coś. Po prostu ręce opadają od takiego myślenia jak pani.

 20. Eleonora
  | ID: f563870a | #20

  Niech panu Angorowi gacie nie opadną :)
  Widzę, że lubi pan sejmowe słowne przepychanki, ,,, a to mucha, a to jakiś inny dureń,,,
  proszę mi pokazać jakie zmiany ustrojowe, zmieniające układ pookrągłostołowy wprowadził pański santo subito-PIS?!
  Wiem, wiem… szatani nie pozwalali, heheheh!
  Niech pan nie będzie śmiesznym.

 21. | ID: 2cf23bbc | #21

  To może pani wskaże swojego guru który dokona tych zmian ustrojowych.
  Etam chyba szkoda czasu na te pani dyrdymały.

 22. Eleonora
  | ID: f563870a | #22

  Niech pan zacznie czytać ze zrozumieniem.
  Pisałam o tym, że dopóki PIS żywion jeszcze ( wraz z PO) to my nie możemy dorobić się prawdziwej prawicy.
  I ” guru” za którym i pan tęskni.
  Takiego na wzór Orbana troszkę :)
  Pozdrawiam.

 23. strzelec
  | ID: d86ada10 | #23

  Panie Januszu zgadzam się z panem w 100% w Polsce nie ma demokracji od 1939r.Dlatego zarzucanie panu żę pan nie wygrał w wyborach do senatu chociaż były to JOW, to należy pamiętać o Polskich Mediach.Kto ma media ten ma władze.A jakie mamy to każdy widzi.dlatego uważam że tylko JOW zaprowadzą demokracje w Polsce.A nie jakieś partie wodzowskie typu PIS i ta reszta.Było u władzy Pisiątko i co, ja uważam że nic nie zrobiło dla Demokracji, tylko mydlenie oczu. Stawiam na SOLIDARNĄ POLSKĘ.Bo jestem Patriotą.

 24. Janusz Sanocki
  | ID: 2a788bbd | #24

  Moi Drodzy Panstwo!
  Zapewne wszyscy (z wyjątkiem AK47) mają tu dobre intencje. Tylko my w Polsce mamy trudnosc w porozumiewaniu sie. Ludzie daja sie nabierac na „prawicowosc” i napuszczac na podstawionego (przez propagande) wroga i glosuja na tego, kto (ich zdaniem) tego wroga jest przeciwnikiem. Dlatego wyborcy PO najczesciej glosuja na tę partię dlatego, że dali sobie wmowic, ze Kaczynski to najwieksze zagrozenie dla Polski, i odwrotnie. Wszyscy głosujacy na PiS widza w Platformie i w Tusku samo zlo i glosuja na Kaczynskiego i PiS.
  Paradoksalnie obu tym partiom i obu przywodcom ten stan rzeczy odpowiada bo praktycznie cementuje ich „elektoraty” i zapewnia parlamentarne dożywocie. A z drugiej strony takie rozumowanie likwiduje na prawicy potencjalna konkurencję dla PiS, a na lewej flance (bo PO to lewica) zapewnia dominacje Tuskowi.
  Jednak poza tym konfliktem jest jeszcze rzeczywistośc, której ludzie podneicajacy się własnie konfliktem PO-PiS nie chca dostrzegac.
  Mój Drogi angorze50 – oderwij sie na chwile od Tuska, Kaczynskeigo, PiS i PO i zastanów jakie są prawdziwe przyczyny choroby Polski? Wg mnie te przyczyny to brak kontroli społeczeństwa nad politykami a ogolniej mowiac – nad władza. A włade mamy trzy: ustawodawczą (sejm, troche senat) sądowniczą (sądy, prokuratura oraz pochodne np. nadzór budowlany, urząd kontroli skarbowej, policja, celnicy itp) i władza wykonawcza (premier i rząd oraz prezydent – trochę). Nad żadnym z tych sektorów władzy nie mamy – jako Naród – kontroli. Posłow wybierają: Kaczynski i Tusk oraz trochę Palikot, Pawlak oraz Milleroidy. wybory posłow odbywają sie podczas układania list wyborczych a potem odbywa sie tylko głosowanie ludnosci tubylczej, ktore niczego nie moze zmienic, bo mózgi sa wyprasowane masową pschomanipulacją medialna, a kolejnosc na listach ma decydujace (socjologicznie, nie prawnie) znaczenie.
  Oczywistym zagrozeniem dla tego modelu władzy byłby wybór posłow w niewielkich, jednmandatowych okręgach wyborczych (JOW) a taki byłby JOW w Polsce, bo liczylby ok. 80 tys. mieszkanców. (Okreg do senatu liczyl ok. 400 tys.). A wiec JOW w wyborach do sejmu byłby szansa na wyzwolenie Polaków spod włądzy niekontrolowanych polityków. Tylko skonczony duren albo kanalia moze tego nie zrozumiec.
  Tusk rozumie, ale fałszywie popiera JOW a robi to, zeby wytrącic z reki bron naszemu obywatelskiemu ruchowi. Bo Tusk to kanalia, ale inteligentna.
  Kaczynski jest jawnym wrogiem JOW. Z jakich powodów – niech kazdy sobie sam odpowie.
  Drugą władzą niekontrolowana jest władza sedziów, których Naród (wbrew art. 4 Konstytucji) nie wybiera, tylko wybierają sie sami.
  To są dwa fialry naszego zniewolenia: brak JOW w wyborach do sejmu i brak wybieralnosci sędziów i prokuratorów.
  Kaczynski jest jawnym wrogiem JOW i Kaczynski kiedy był premierem i miał większość zdolną do zmiany systemu sądowniczego – nie złozył ani jednego projektu ustawy zajmował się jedynie drugorzędnymi sprawami – pokazówkami, sądami doraźnymi itd.
  Wniosek z tego wypływa taki, ze Kaczynski jest wrogiem naszej wolnosci i wrogiem silnego kontrolowanego przez Naród – panstwa Polskiego. Być może Kaczynski jest zwolennikiem silnego panstwa Polskiego, kontrolowanego w zupełnosci przez Jarosława Kaczynskiego. Tak jak kontroluje swoja partię – wyrzucajac za burte kazdego, kto mu nie podporządkuje się ślepo i bez gadania. No ale taki model panstwa – rządzonego przez jakiegos śmeisznego, naburmuszonego ciagle, dyktatora mnie np. nie odpowiada, nie odpowiada też większości Polaków. Dlatego głosują oni na Tuska. Stad Kaczynski jest najsliniejszym atutem Tuska i gdyby Kaczynski nie istniał, Tusk musiałby go wymyslic.
  Tylko ślepiec tego nie widzi.
  A Patryk Jaki to symaptyczny, młody człowiek, ale należący do grupy próbującej stworzyc kolejny PiS tylko tym razem nie z Kaczynskim, ale z Ziobrą na czele. O ile jeszcze Kaczynski (choc niesymatyczny) ma jakas charyzme, to Ziobro jest zimny jak kukielka. Nie ma najmniejszych szans na zaistnienie i w koncu, przed wyborami przewiduję, że ziobrysci wroca na lono matki partii, albo zostaną zmieceni ze sceny.

 25. Janusz Sanocki
  | ID: 2a788bbd | #25

  No i jeszcze jedna sprawa – pozycji prezydenta i ciągłego konfliktu na linii prezydent-premier.
  Student pierwszego roku prawa wie, że i prezydent i premier to dwa człony władzy wykonawczej. STudent I roku administracji uczy sie, że krzyżowanie kompetencji w organizacji jest podstawowym błedem.
  Dlaczego Kaczynscy – obaj prawnicy – jeden profesor, drugi dr prawa – nie podjeli próby uzdrowienia sytuacji na tym odcinku i wprowadzenia albo systemu prezydenckiego, albo kanclerskiego? Jesli profesorowie rpawa tego nie rozumieja, to znaczy że są to durni profesorowie – co zresztą w Polsce nie jest rzadkie. Ale jesli śp. Lech kaczynski – profesor prawa to rozumiał, i jesli jego brat dr nauk rpawnych Jarosław to rozumie, to dlaczego nie podjął próby zmiany tego stanu rzeczy? Odpowiedź może byc tylko jedna: że taki podział ze wszystkimi jego konsekwencjami, obu Kaczynskim odpowiadał. Zapewne Jarosław (Jarosław-Polskę-zbaw!) kombinował, że wiecznie będzie on premierem, a jego brat prezydentem. I se bedą rządzili.
  No to jaka może byc ocena takiego polityka? Dureń? Kanalia? Egocentryk? Profesor?
  Nie wiem – odpowiedzcie sobie sami. Natomiast jaka by nie była ocena nie moze być ona pozytywna i prawde powiedziawszy nieszczęściem Polski jest fakt, że tego typu człowiek, polityk jest uważany za wielu rodaków, przyzwoitych patriotów za mężą opatrzonościowego. Wg mnie to nieszczęście dla Polski.

 26. Janusz Sanocki
  | ID: 2a788bbd | #26

  Jeszscze, żeby dodać: nie chcę nikogo urazic. Wielu ludzi z PiS-u, z Solidarnej Polski czy PJN – cenię i uważam, za przyzwoitych ludzi, dobrych Polaków. Ale chora ordynacja wyborcza uniemożliwia wytworzenie normanlnej partii i degeneruje wszystkie partie. Stąd nie wróżę sukcesów SP, ani nie wiążę nadziei z żadną partia. Mieliscie juz PC, AWS, PiS, i co? Przeciez to gołym okiem widać! Ale trzeba patrzeć, a nie zasłaniac oczy.

 27. strzelec
  | ID: d86ada10 | #27

  I tu zgadzam się z panem Sanockim w100% .Więc będziemy czekaś na następne powstanie Solidarności.Bo na chwilę obecną nie widzę szansy na zmiany systemu obecnego.Polacy nie mają przywódcy takiego jak Piłsucki i nie zapowiada się aby taki się pojawił.Bo tacy patrioci jak pan nie mają szansy zaistnieć w tym systemie.Jest to specjalnie stworzony system aby nie dopuścić do głosu patriotów.Dlatego kosy na sztorc i czekajmy rewolucji i nie możemy tym razem dać się ograć.

 28. | ID: d86ada10 | #28

  strzelec :
  I tu zgadzam się z panem Sanockim w100% .Więc będziemy czekać na następne powstanie Solidarności.Bo na chwilę obecną nie widzę szansy na zmiany systemu obecnego.Polacy nie mają przywódcy takiego jak Piłsudski nie zapowiada się aby taki się pojawił.Bo tacy patrioci jak pan nie mają szansy zaistnieć w tym systemie.Jest to specjalnie stworzony system aby nie dopuścić do głosu patriotów.Dlatego kosy na sztorc i czekajmy rewolucji i nie możemy tym razem dać się ograć.

 29. Janusz Sanocki
  | ID: 2a788bbd | #29

  Pomagalem, pomagalem zbierac podpisy w obronie Trwam. ale tu trzeba walnac w caly system, a nie pisac do nich petycje. ONI bezczelnie z nas drwia. Ogladalem transmisje z komisji sejmowych – to po prostu drwina ze wszystkiego. @angor50

 30. | ID: 48ca198b | #30

  Kaczynski jest jawnym wrogiem JOW i Kaczynski kiedy był premierem i miał większość zdolną do zmiany systemu sądowniczego – nie złozył ani jednego projektu ustawy zajmował się jedynie drugorzędnymi sprawami – pokazówkami, sądami doraźnymi itd.

  P.Januszu czy ma pan na myśli większośc sejmową czyli PIS-LPR-Samoobrona wolne żarty. Dlatego wcześniej dałem linka na Filmik „Nocna zmiana jak wiekszośc zdradziecka nie polaków usuwa rząd Olszewskiego. Do niego takie same można mieć pretensje jak do J.Kaczynskiego.
  Chyba według p.Janusza za długo rządzili i nic nie zrobili mając większośc w sejmie. Przecież to śmiechu warte jak tak można sądzić że z takim elementem w sejmie i koalicji można zrobić zmiany ustrojowe. Niech żyje J.O.W. ale kto tego dokona. Może czekać na następne powstanie jak napisał @strzelec. Mam nadzieje że jak PIS wygra i zostanie zawarta koalicja z Solidarną Polską która zdobędzie co najmniej 15%.
  Serdecznie pozdrawiam i proponuje popierać to co jest a nie pokazywać nam potencjalnym wyborcom całkowitą bezradność, co dalej robić i na kogo głosować?- podstawą wygranej zawsze była nadzieja do samego końca. Niech więc nastanie w Polsce J.O.W. tylko kiedy i kto tego dokona?

 31. | ID: 48ca198b | #31

  Mam nadzieje że jak PIS wygra i zostanie zawarta koalicja z Solidarną Polską która zdobędzie co najmniej 15% to może wtedy będzie można zrobić zmiany ustrojowe. Dobrze p.Janusz wie ze w sejmie trzeba mieć większość i to 2/3 aby dokonać takich zmian. Oby jak najszybciej w Warszawie nastąpił Budapeszt jak powiedział J.Kaczyński. i wtedy i on zmieni zdanie o J.O.W. -Tylko krowa nie zmienia poglądów – czyż nie tak.

  To oczywiście miało być dopisane w poprzedniej mojej notce z 15:23 angor50

 32. Janusz Sanocki
  | ID: ba24568f | #32

  Drogi angorze50!
  Szanuję Twoje dobre intencje, ale jak się ma raka wątroby, to słuchanie pocieszających opinii na temat herbatki ziołowej nie wystarczy.
  Kaczynski NIGDY nie zmieni ustroju Polski, bo jest zdeklarowanym przeciwnikiem takich zmian. Jego śp. Brat – Lech mówił o tym wprost, Jarosław także. Nie łudźmy się zatem. Poza tym gadanie o 2/3 w sejmie to bzdura. Nigdy tego nie będzie.
  Byla inna mozliwośc, bo prezydent za zgodą Senatu moze zarządzić ogolnonarodowe referendum w tej sprawie. A nie zrobil tego bo nie chcial.
  Poza tym Lepper był za JOW, podobnie jak Giertych. Opozycyjna wówczas PO była za JOW. Gdyby Kaczynski chciał JOW, to by go wprowadzil bez wątpienia. On zamiast tego zrobil idiotyczna ordynacje blokowa.
  Nie opowiadajmy sobie bajek!
  Ale zostawmy sprawę ordynacji – mógł, nie mógł. A co z kierowaniem partią i „budowaniem prawicy”? Przecież tu „zasługi” Jarosława są ujemne. Zawłaszczył wszystko co mógł i zniszczył. Na Opolszczyźnie od czasów PC wstawia na pierwszym miejscu spadochroniarzy – czy ktoś pamięta jeszcze Diakonowa? a co z takimi „wybitnymi” patriotami jak senator Krajczy (dwukrotne członkostwo w PZPR) czy poseł Walkiewicz – zwolennik sojuszu z SLD w powiecie, oskarżony przez pielęgniarkę o molestowanie seksualne?
  A przecież to ludzie Jarosława.
  Jak słysze te opowieści, ze co tam gadac o tym co byc powinno, popierajmy to co jest to przypominam Walęse. Też żeście go na tej zasadzie popierali. I niczegoście się moi Drodzy nie nauczyli.
  Mogłby tak dugo o Jarosławie, ale kiedys napiszę artykul szerszy. Bo to co jest efektem dzialania przypomina skutkami (dla Polski i rpawicy) skutki raka wątroby właśnie. Jeszcze kadencja i będzie po prawicy, a Tusk będzie rząadził wiecznie.@angor50

 33. | ID: 48ca198b | #33

  P.Januszu lepiej już pan nie pisz na temat J.Kaczyńskiego bo widać ze masz pan największy zal o J.O.W. i tu racja. Resztę co pisze p.Janusz to takie sobie wrzuty obrzucić błotem.
  Bo co to znaczy zawłaszczył wszystko i zniszczył { 2-lata } – Media zwłaszcza { TVP TVN POLSAT WSI24 Gazetę Wyborczą itp.} Może przypomnę p.Januszowi kogo to wspierał jako LIGA NYSKA w poprzednich wyborach zaczynając od 89r PSL,UW.AWS,PO,PIS – właśnie w osobie p. Walkiewicza. Szkoda że jestem nie młody człowiek bo inaczej po pana wizji przyszłości wyjechał bym z tego dzikego kraju jak powiedział POmatoł Drzewiecki.NO i co nie żle patriotyczne podejście nie? Ja jednak jestem optymistą i liczę jak powiedział na konferencji prasowej J.Kaczyński – że w Warszawie niedługo będzie Budapeszt. Pan też nie krowa i zmieni zdanie. kto wie może za chwile już Schetyna zostanie premierem jak szemrają SBmedia. Pozdrawiam.

 34. | ID: 48ca198b | #34

  A to warto przeczytać coś pana poglądów

  http://alexdisease.salon24.pl/392593,wojna-elektoratow-popisu

 35. Eleonora
  | ID: 27f9de67 | #35

  Jak ja lubię bajki rodem z mchu i paproci :)
  „Jarosław- Polskę zbaw”
  Powiem panu angorowi, że ci bohaterscy działacze PISu nie przyszli ( choć byli zaproszeni) nawet na spotkanie z panem Braunem, bo…. jest trefny:)))) Walczy z układem wrocławskim, przy tym ( niechcący oczywiście) również z panem Lipińskim
  matko, a one chcą Budapeszt zrobić?
  żeby im Wołkowyje nie wyszły, jak zwykle!
  ech….

 36. Janusz Sanocki
  | ID: 2a788bbd | #36

  d
  Drogi Angorze50!
  PSL wspieralem w 1989 ale nie PSL tylko kandydatke ktora byla spoza ukladu. wynikalo to z ówczesnej ordynacji wyborczej. ZSL miał wówczas rpzyznane 1 miejsce w naszym okregu i chodzilo, zeby to byla nasza poslanka. To sie udalo, ale „nasi” (szubrawcy, ktorzy ans zdradzili) zaglosowali za Jaruzelem jako prezydentem niepodleglej RP. Nasza kandydatka byla wtedy gotowa pojsc z nami.
  Nigdy nie wspieralem UW – daj spokoj! Nigdy tez nie wspieralem AWS, a jarek był włąsnie tam. Ale nie dlqatego nie wspieralem AWS. wSPIERALEM ZA TO kRZAKLEWSKEIGO NA PREZIA, BO MIALEM NaDZIEJe, ZE FACET ZACZNIE MYSLEC. ALE PO SPOTKANIU (OSOBISTYM) WIEDZIALEM ZE TO BECWAL.
  Generalnei wspieram Polskę. A wszyscy „wodzowie” mało mnie obchodza. Widziałem juz tylu bufonów na piedestałach, że nie bierze mnie jakas milość do Kaczynskiego czy innych przywódców. Zwłaszcza kiedy widze ich miernośc. Kaczynski to ziliborska miernota. Cieniarz. Facet bez charyzmy, bez lotnosci a jedynie wykreowany przez 'razwiedke” . To jest gość ktory daje garancje ze Tusku i „uklad” bedzie rządzil wiecznie. Nienwidze jego sukcesów. Dajcie spokoj z tymi TVN, Polsatami i GazWyb. To ma swoja wage, ale nie mozna tym tlumaczyc wszystkiego. Kaczynski rozpieprzyl i znisczyl wszystko. Prawice, rząd, koalicję. Nie nadaje sie gosc na lidera. Nie rozumie prostych rzeczy i nie ma wyczucia.
  Bylem na konwencji PiS przed wyborami. Porządni aptrioci z Brzegu, Nysy jechali caly dzien, zeby spotkac sie z liderem. Jarek wyglosil 10-minutowe rpzemowienie i uciekl na zaplecze. Nie wyszedl, zeby pogadać z ludzmi z Suwalk, z Radomia, Nysy. To po prostu cienki facet, ynteligent warszawski . I tak jest na kazdym kroku. Nigdy nei zaglosuje na JARKA i takich jak ja jest wielu. A przecież nienawidze Tuska i jestem przeciwko tym szubrawcom z PO. Wiec jaki z tego wniosek?@angor50

 37. Janusz Sanocki
  | ID: 2a788bbd | #37

  Eleonoro Droga!
  Ludzie chcą w coś wierzyć i „razwiedka” podpowiada im ciagle w kogo mają wierzyć. I oni wola zaufać jakiemus gamoniowi, ktory nigdy nie waial udzialu w zadnej proządnej zadymie, a swoja pozycje zqwdziecza temu, ze go wydęły okolicznosci. CZym bylby Kaczynski gdyby musial konkurowac w JOW w Wielkiej Brytanii zcy w USA ? Nikim!. Zycie uratowal im Buzek, ktrory Lecha zrobil ministrem sprawiedliwosci i tak pwostal pis.
  @Eleonora

 38. Eleonora
  | ID: 27f9de67 | #38

  taaak… Zgadzam się w zupełności, one już nam podpowiedzą kogo mamy kochać bez pamięci a POpaprańców, POmyj, POmiotów ustawowo nienawidzieć jak ślimak suszy :)
  I tak kolejne gorące głowy wkładają już kosy na sztorc i rewolucję wywołać!
  O to u nas najprościej! Tylko co potem!??!?!?
  Jak zwykle, czyli POPIS, albo inne barachło. I tak w kółko od 20 lat :(
  Kurde.

 39. Janusz Sanocki
  | ID: 2a788bbd | #39

  Eleonoro! Od jakich 20 lat? Od 200 lat! Rozum polityczny w Polsce wybilo (nie wiadomo dlaczego) jakies 200-250 lat temu. Szlachta piła, gnębila chlopa i myslala, ze wiecznie tak bedzie. Musimy odrodzic Polske, ale nie na takich zasadach „bezmyslenia” jakie nam proponuje Kaczynski.
  Dosyc tego! Basta!
  Precz z Tuskiem! Precz z Kaczorem! @Eleonora

 40. | ID: 2288b6b1 | #40

  Kochać należy prawidłowo myślących i mądrze postępujących a nienawiści trzeba oduczyć wszystkich, którzy w polityce zechcą się liczyć! Pan Bóg, jak człowieka chce ukarać to mu rozum odbiera, więc na kolana i prosić o dary Ducha Świętego!!!

Komentarze są zamknięte