RAŚ nie może się doczekać na wyniki spisu powszechnego i protestuje

Niezależna Gazeta Obywatelska9

RAŚ nie może się doczekać na wyniki spisu powszechnego dotyczącego deklarowanej narodowości. Dziś, w czwartek 16 lutego o godzinie 16.00 organizuje protest w postaci happeningu na katowickim rynku obok Teatru Śląskiego pod hasłem „Szteruje Cie GUS – zjydz krepla i wciepnij na luz”. Jak poinformowali autonomiści na swojej witrynie internetowej, bezpośrednią przyczyną zorganizowania tego protestu jest odwołanie zaplanowanego na 16 lutego na godz. 13.00 posiedzenia sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, na którym głównym punktem spotkania miało być wystąpienie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego odnośnie wyników ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Władze GUS poinformowały, iż wyniki spisu oficjalnie podane zostaną w 2 połowie roku. Na swojej witrynie internetowej GUS zamieścił następujące oświadczenie: „W odpowiedzi na artykuły prasowe zarzucające Głównemu Urzędowi Statystycznemu opóźnienie w opracowywaniu i publikowaniu wyników spisu ludności i mieszkań 2011 w zakresie narodowości, w tym mniejszości narodowych i etnicznych, uprzejmie informuję, że zgodnie z „Programem badań statystycznych statystyki publicznej” upowszechnienie wyników spisu zaplanowane jest na czerwiec/lipiec 2012 r. (…)”.

Oprac. Tomasz Kwiatek

 1. svatopluk
  | ID: ec9d689a | #1

  W Czechach ludzie otrzymali ankiety pocztą i wypełnione wysyłali do czeskiego GUSu.
  Wyniki są już znane.
  A u nas mieli jakieś elektroniczne zabawki by wszystko było i szybciej i sprawniej a wyszło niestety jak zawsze.

 2. Magda
  | ID: ffba20d9 | #2

  A przecież są nas miliony. Może dlatego nie mogą się nas doliczyć?

 3. svatopluk
  | ID: ec9d689a | #3

  mamy więcej urzędników niż inne kraje.
  wiec jest komu liczyć.

 4. Janka
  | ID: 1c6695d3 | #4

  Opóźnienia to jeden problem. Gorsze jest to, że spis powszechny nie jest powszechny!
  Spis powszechny zakłada, że przepytuje się wszystkich obywateli, a nie tylko wybraną grupę! Bo z metod statystycznych można obliczyć np. średnie dochody, ale to, ile jest osób danej narodowości już nie!
  Więc spis w takim wykonaniu nie ma najmniejszego sensu, wyniki nie będą adekwatne do rzeczywistości.

 5. szczur internetowy
  | ID: bbad08f1 | #5

  Czegoś takiego jak spis powszechny w ogóle nie powinno być. To wymysł totalitarny. RAŚ jest (obok rządu) jedyną instytucją w Polsce, która nie dość, że chce spisu powszechnego, to jeszcze narzeka, że nie obczajono każdego obywatela (ja i niektórzy znajomi staraliśmy się unikać bywania w domach w godzinach popołudniowych, gdy trwał spis, żeby uniknąć przyjścia rachmistrza). Prawda jest taka, że RAŚ tak przebiera nogami w sprawie tego spisu, bo chce jego wyniki wykorzystywać politycznie.I jeszcze to pieprzenie, że rząd zaniża wyniki spisu na niekorzyść RAŚ, choć w rzeczywistości rząd robił, co mógł, żeby pójść RAŚowi na rękę i umieścił rubrykę „narodowość śląska” w formularzu spisowym – wbrew wyrokowi Sądu Najwyższego!
  http://www.rp.pl/artykul/637525_Narodowosci-slaskiej-nie-ma.html
  Tak więc determinacja rządu, by pomagać Ruchowi jest ogromna.

 6. svatopluk
  | ID: 2393ade9 | #6

  ale w poprzednim spisie to właśnie narodowość śląska była największą grupą niepolską.
  jej pominięcie pachniało by totalitaryzmem. i tego właśnie chciał PiS i inni nacjonaliści.

 7. szczur internetowy
  | ID: a3bb72a7 | #7

  Skoro pominięcie kategorii „narodowość śląska” w poprzednim spisie nie przeszkadzało ankietowanym w jej deklarowaniu, to widocznie taka rubryka nie była niezbędna. Zresztą prawo jest prawem: skoro Sąd Najwyższy coś ustalił, to rząd nie ma prawa tego olewać.
  A co do „nacjonalistów”, to tylko ślązakowcy nie są nacjonalistami, jak rozumiem, mimo, że o niczym innym nie nawijają, tylko o narodowości. :)

 8. Janka
  | ID: 4bf6efc1 | #8

  spisy powszechne odbywają się na całym świecie szczurze – to standard globalny, a nie element totalitarny
  a Tobie na przyszłość polecam zasadę ” nie wiesz – nie mów „

 9. svatopluk
  | ID: 2c7a9717 | #9

  szczur internetowy :
  Skoro pominięcie kategorii „narodowość śląska” w poprzednim spisie nie przeszkadzało ankietowanym w jej deklarowaniu, to widocznie taka rubryka nie była niezbędna. Zresztą prawo jest prawem: skoro Sąd Najwyższy coś ustalił, to rząd nie ma prawa tego olewać.
  A co do „nacjonalistów”, to tylko ślązakowcy nie są nacjonalistami, jak rozumiem, mimo, że o niczym innym nie nawijają, tylko o narodowości.

  10 lat temu pytanie brzmiało: Czy jest Pan(i) narodowości polskiej czy niepolskiej.
  Tym razem byl postęp: Jaką przynależność narodową Pan(i) odczuwa.
  Może lepiej by było gdyby nie było tej listy i każdy by musiał wpisać ręcznie swoje dane.

  Czy członkowie SONŚ zabraniają tobie przyznawać się do jakiejkolwiek narodowości? Nic takiego nie słyszałem.

  Sąd Najwyższy ustalił??? Co? W państwie demokratycznym sądy nie jest od ustalania tożsamości. Może tęsknisz za państwem autorytarnym?

Komentarze są zamknięte