Opolszczyzna wysoko w rankingu!

Redaktor Obywatelski3

Dokładnie chodzi o ranking FDI Intelligence, który obejmuje opinie inwestorów o terenach na których chętnie mogą rozpocząć swoje inwestycje.  Opolszczyzna znalazła się na drugim miejscu w rankingu Europy Wschodniej. Na pierwszym miejscu jest inny polski region-Małopolska.

Wysoko w rankingu są polskie miasta a dokładnie Kraków, Lublin i Katowice, które przyciągają inwestorów najlepszymi strategiami.

Dodajmy tylko, że NGO stale zwraca uwagę na słabą strategię Opola. Wiele inwestycji omija nasze miasto i lokowane są w innych terenach woj. opolskiego.

Natomiast na stronach Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych pisze

W rankingu głównym najwyżej spośród polskich miast znalazła się Warszawa (21. miejsce, poprawa o 1 pozycję w stosunku do edycji 2011/2012), zajmując jednocześnie trzecie miejsce w Europie Wschodniej (po Moskwie i Pradze). Stolica zajęła również 3. miejsce w regionie w rankingu miast o największym potencjale dla inwestorów (Kraków zajął 9.miejsce) oraz 4. pod względem przyjazności dla biznesu w całej Europie wyprzedzając m.in. Pragę, Paryż, Kopenhagę i Sztokholm. W poprzedniej edycji badania była poza pierwszą piątką.

Raport wyróżnił także inne polskie miasta. Lublin okazał się 3. a Gdańsk – 4. miastem w Europie pod względem udziału studentów w ogólnej liczbie mieszkańców.

Największy sukces polskie miasta i regiony odnotowały w kategorii „strategia pozyskiwania inwestorów zagranicznych”. W tej dziedzinie w ogólnoeuropejskim rankingu regionów Małopolska zajęła miejsce 17. miejsce (1. miejsce wśród regionów Europy Wschodniej), a Opolszczyzna 22. (2 miejsce w regionie). W ubiegłym roku polskie regiony były poza czołówką europejską. Wśród miast nie opublikowano rankingu ogólnoeuropejskiego, natomiast w pierwszej dziesiątce Europy Wschodniej znalazło się pięć polskich miast: Katowice (1 miejsce), Kraków (2 miejsce), Lublin – 3 (miejsce), Warszawa (6 miejsce) i Poznań 8 (miejsce). W poprzedniej edycji badania polskie miasta były poza pierwszą piątką.

oprac. ŁŻ, źródło: rp.pl

 1. ajwaj
  | ID: 49529d5d | #1

  raz dobra wiadomosć!

 2. Jarecki
 3. svatopluk
  | ID: 0acc7a96 | #3

  mapa z czasów tow. Gierka:)

Komentarze są zamknięte