Projekcja filmu „Towarzysz Generał idzie na wojnę” we wtorek

Niezależna Gazeta Obywatelska2

14 lutego br. w salce katechetycznej przy Katedrze Opolskiej odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Braunem reżyserem filmu „Towarzysz Generał idzie na wojnę”. Organizatorami projekcji filmu są Klub „Polonia Christiana”, Biuro „Radia Maryja” oraz wydawnictwo katolickie „Rafael”.

Po ‘89 roku zadbano w Polsce o zbudowanie mitu konieczności wprowadzenia stanu wojennego, który rzekomo ochronił Polaków przed sowiecką interwencją militarną. Rozpowszechniona jest opinia, że Jaruzelski, wypowiadając wojnę swojemu narodowi, dokonał wyboru mniejszego zła. Tymczasem dokumenty – szczególnie ujawnione stenogramy z posiedzeń Biura Politycznego KPZR – wskazują, że Sowieci nie planowali zbrojnej interwencji w Polsce, manewry wojskowe były blefem i demonstracją siły, a sowieccy towarzysze dopuszczali „utratę Polski”. Jak to się ma do dzisiejszego przekonania wielu o realnej groźbie interwencji i „trudnej, ale koniecznej” decyzji Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego oraz czynienia z niego wręcz bohatera?

Film ma odpowiedzieć na pytanie, czy mit interwencji ma podstawy, by go podtrzymywać, czy też jest zwykłym zabiegiem propagandowym niemającym potwierdzenia w faktach i historycznym fałszerstwem, na którego fundamencie opiera się dzisiejszy zakłamany obraz komunistycznego dyktatora, który wypowiedział wojnę narodowi i zaryzykował masakrę ludności, przelew krwi i wojnę domową, tylko by ratować swoją władzę i zbrodniczy system?

Kiedy zaczęły się przygotowania do stanu wojennego? Odpowiedź jest szokująca 17 sierpnia 1980 roku! Zanim skończył się strajk, a właściwie po skończeniu się strajku ekonomicznego, który przekształcił się w strajk społeczny, zaczęto pracować nad likwidacją rodzącej się niezależności. Świadczą o tym zachowane dokumenty Komitetu Obrony Kraju. Film – szukając odpowiedzi na podstawowe pytanie o realność zagrożenia interwencją sowiecką – ma przedstawiać proces przygotowywania, wdrażania i realizacji stanu wojennego, czyli opowiadać historię Polski od lata ‘80 do 13 grudnia 1981.

Do udziału w filmie zaproszeni zostali historycy zajmujący się tym okresem, m.in.:

 • prof. Andrzej Paczkowski, m.in. autor książki Wojna polsko-jaruzelska;
 • dr Lech Kowalski, m.in. autor książki Generał ze skazą, specjalista od Komitetu Obrony Kraju;
 • prof. Richard Pipes, doradca prezydenta Reagana ds. Europy Środkowo-Wschodniej;
 • Władymir Bukowski, sowietolog, który zeskanował dokumenty KPZR dotyczące m.in. stanu wojennego;
 • dr Antoni Dudek, dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Sławomir Cenckiewicz, dr Piotr Gontarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Bogdan Musiał oraz świadkowie wydarzeń, o których opowiada film.

Słowo o twórcach filmu
Robert Kaczmarek – reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w PWSFTViT w Łodzi. Współzałożyciel Stowarzyszenia Producentów Filmowych. W latach 1991-1994 prezes firmy producenckiej Dr Watkins, od roku 1997 prezes firmy Biograf Film, od roku 2005 prezes firmy Film Open Group. Reżyser lub producent ponad 100 filmów, w tym tak głośnych obrazów jak Defilada zwycięzców, Towarzysz Generał, New Poland, Solidarni 2010, Krzyż, Eugenika – w imię postępu oraz cyklu Errata do biografii (61 odcinków).

Grzegorz Braun – reżyser i scenarzysta filmowy. Jest absolwentem studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, na którym następnie podjął pracę. W 1993 ukończył studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jest autorem i współautorem wielu filmów dokumentalnych, m.in.: Eugenika – w imię postępu, Marsz wyzwolicieli, Oskarżenie, Plusy dodatnie, plusy ujemne, Wielka ucieczka cenzora czy Śmierć człowieka utalentowanego, a wraz z Robertem Kaczmarkiem: New Poland, Towarzysz Generał, TW Bolek, Defilada zwycięzców oraz współtwórcą telewizyjnego cyklu Errata do biografii

Oprac. TK, za: http://rafael.pl/

 1. >>> NIE DLA ACTA
  | ID: 3a18593c | #1

  http://www.facebook.com/events/317210948314992/

  ZAREJESTROWNA JEST DRUGA PIKIETA PRZECIWKO ACTA

  NIE DLA ACTA – Opole – Druga manifestacja

  16 lutego 2012 Godzina 17.00 – 19.00

  Spotkanie jest neutralne, każda partia lub strona może przyjść i pokazać swoje nie zadowolenie, jedno ale to takie żeby żadne z tych stron się nie afiszowały. Każdy z organizatorów jest nastawiony neutralnie

  >>>>>>> 16.02.2012 godz 17:00 – CS Solaris <<<<<<<

  TRASA POCHODU:

  CS Solaris – Osmańczyka – Rynek – dookoła Ratusza kółko – Zamkowa – Urząd Marszałkowski

 2. majk
  | ID: a697e391 | #2

  GODZINA?

Komentarze są zamknięte