Polecamy „Katechizm Katolicki” kardynała Piotra Gasparriego

Niezależna Gazeta Obywatelska2

W dzisiejszych czasach nawet wśród katolików pojawiają się różne interpretacje nauki chrześcijańskiej. Brakuje podstawowej wiedzy czym jest nasz katolicyzm i jakie są prawdy wiary. Co parę dni będą publikowane nauki z Katechizmu  Katolickiego kard. Piotra Gasparriego przeznaczonego dla osób dorosłych, które pragną zdobyć pełniejszą znajomość nauki katolickiej.

Rozdział I

O znaku Krzyża Świętego

1. Czy jesteś chrześcijaninem?

Z łaski Bożej jestem chrześcijaninem.

2. Kto się nazywa i jest chrześcijaninem?

Chrześcijaninem nazywa się i jest ten, kto przyjął sakrament chrztu, przez który wchodzi się do Kościoła Chrystusowego.

3. A kto jest chrześcijaninem w znaczeniu ściślejszym i pełnym?

W znaczeniu ściślejszym i pełnym chrześcijaninem jest człowiek ochrzczony, który wyznaje prawdziwą i całą wiarę Chrystusową, czyli katolik; jeżeli przy tym zachowuje prawo Chrystusowe, wówczas jest dobrym chrześcijaninem.

4. Co jest zewnętrznym znakiem chrześcijanina?

Zewnętrznym znakiem chrześcijanina jest znak Krzyża Świętego.

Autor: Marek Kuryło

 

 1. Janka
  | ID: 212b786a | #1

  Panie Marku, cytowany katechizm został opublikowany w 1941 roku, a w naszym Kościele od tego czasu odbył się Sobór Watykański II, podczas którego spisano nowy AKTUALNY katechizm. Więc jeśli Pan i czytelnicy „pragną zdobyć pełniejszą znajomość nauki katolickiej” niech czynią to z mądrych źródeł. Te katechizmy różnią się od siebie zasadniczo i BOGU DZIĘKI cytowane przez Pana punkty straciły na aktualności – Kościół wg posoborowego Katechizmu nie jest konieczny do wiary, katolicyzm nie jest stawiany ponad wszystkim innym (propagowanie idei ekumenizmu) itd. Polecam nowy katechizm.

 2. Paweł
  | ID: 379213f2 | #2

  Pani Janko,
  od czasów ostatniego Soboru ani Bóg się nie zmienił, ani Kościół, który On założył. Przy wielu zaletach nowego katechizmu, ten stary podaje tę samą prawdę o wiele wyraźniej i dobitniej.

Komentarze są zamknięte