Kutz o RAŚ: „Chrystus też zaczynał od 12 osób, więc rozmnażajcie się”

Niezależna Gazeta Obywatelska33

Na V Marsz Autonomii do Katowic zjechało się ok. 2 tys. osób, wśród nich posłowie  z PO Kazimierz Kutz i Marek Plura. Zwolennicy RAŚ zebrali się na Placu Wolności i o 12.03 wyruszyli w kierunku Sejmu Śląskiego, gdzie, o ironio, stoi pomnik Wojciecha Korfantego. Separatyści ubrani w niebieskie koszulki nieśli żółto-niebieskie flagi i wznosili okrzyki: „Autonomia” (5 razy na znak, że jest to ich piąty marsz), „Górny Śląsk”, „Autonomia jest wspaniała, bo Śląsk syty, Polska cała”, „Poradzymy”, „Naród śląski”, „Cała Polska w cieniu Śląska”. Byli bardzo zdyscyplinowani i pilnowali, aby było miło i nieagresywnie. Zdarzały się jednak wpadki i hasła parafrazujące kibiców „Kto nie skacze ten z Kaczorem hop, hop, hop”. Aby zachęcić członków marszu do skandowania haseł, autonomiści odpowiedzialni za organizację co jakiś czas pokrzykiwali: „pokażmy chłopcom w Warszawie, że nas jest wielu”, „pokażą nas we wszystkich wiadomościach, niech usłyszy nas cała Polska, niech usłyszą nas w Warszawie”. Wśród autonomistów kręcili się działacze z partii Janusza Korwin-Mikkego, którzy rozdawali ulotki „Czas na nową prawicę, czas na nową Polskę” z hasłami popierającymi autonomię. Jak mi powiedział jeden z nich: „Jesteśmy nową prawicą i też jesteśmy za autonomią nie tylko dla Śląska, ale dla wszystkich regionów”. Na katowickim rynku marsz usiłowała zakłócić kilkuosobowa grupa reprezentująca Ligę Obrony Suwerenności, wykrzykując: „Ludzie, Niemcy idą”.

Na placu Sejmu Śląskiego autonomistów przywitał dr Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ. Zwrócił się do zgromadzonych w gwarze śląskiej, w języku niemieckim i angielskim, potem swoje przemówienie kontynuował w języku polskim – zrozumiałym dla wszystkich. Gorzelik powiedział: „Jak co roku marsz ma przypominać o tym, że 15 lipca 1920 roku województwo śląskie otrzymało od Sejmu RP autonomię. Ma też przypominać, że autonomia w nowoczesnej formie, którą proponuje Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) jest programem także na dziś„. Gorzelik chwalił się, że pierwszą część programu RAŚ zrealizował w całości. Jako sukces wymienił dobry wynik w wyborach samorządowych, koalicję z PO i swoją obecność w Zarządzie Województwa Śląskiego. Zauważył też, że od jakiegoś czasu o działaniach RAŚ jest głośno w Polsce, że są coraz poważniej odbierani przez przeciwników i coraz mocniej atakowani. „Jeszcze nigdy w sposób tak nieskrępowany nie dyskutowano o przeszłości, przyszłości i teraźniejszości Górnego Śląska. Niektórzy z was mogą odczuć zaniepokojenie, a nawet onieśmielenie gwałtownością ataków, którym musimy stawić czoła. Pamiętajcie jednak, że ta zawziętość wynika z bezradności” – powiedział Gorzelik. „Ich opór wynika z bezradności. Tej fali nie można powstrzymać” – dodał. Poprosił też swoich zwolenników, aby w najbliższych wyborach parlamentarnych głosowali na kandydatów rekomendowanych przez RAŚ do Senatu. Na koniec Gorzelik poprosił zebranych, aby przyszli na marsz za rok i przyprowadzili ze sobą znajomych, którzy się identyfikują z ideą RAŚ. „Trzeba pokazać, że nasz ruch jest niczym śniegowa kula” – powiedział przewodniczący RAŚ i członek zarządu województwa śląskiego. „Jeszcze jedna refleksja do naszych przeciwników. Często pytacie nas, kto za nami stoi. Może Erika Stainbach, Angela Merkel  a może Wladimir Putin? Spójrzcie dzisiaj w niebo, wczoraj padało, a dziś jest piękna pogoda. Ani  Erika Stainbach, ani pani Kanclerz nie są w stanie tego załatwić! Zastanówcie się, czy z takimi siłami warto walczyć” – zakończył zadowolony Gorzelik.

Po nim na scenie pojawili się zaproszeni goście z zagranicy. Guenther Dauwen, dyrektor biura Wolnego Sojuszu Europejskiego – partii zrzeszającej ugrupowania regionalistów i narodów bezpaństwowych – mówił, że Ślązacy mają prawo się domagać swoich praw i wierzy w powodzenie tych działań. Na koniec wystąpił poseł RP Kazimierz Kutz. Poseł Kutz rozpływał się w zachwytach nad marszem i RAŚ-iem. „Ruch autonomii śląskiej będzie z roku na rok coraz silniejszy, dlatego, że jest on autentyczny; Ślązacy istnieją. Przez siedem wieków byliśmy poza Polską, mamy swoje odmienności i chcemy, żeby uznawano całą tą naszą urodę, bo ona wzbogaca kraj. (…) Tak powinno się budować społeczeństwo obywatelskie, domagać się swoich praw, w naszym wypadku uznania inności Ślązaków” – mówił Kutz. Reżyser powiedział jeszcze: „Jesteście Europejczykami, a droga, którą idziecie to jest najlepsza droga”. Na koniec niespodziewanie zadrwił z Boga mówiąc o Ruchu Autonomii Śląska: „Chrystus też zaczynał od 12 osób, więc rozmnażajcie się, niech was będzie coraz więcej”. Mimo zapowiedzi, na scenie nie pojawił się poseł PO Marek Plura.

Z okazji piątego marszu autonomii śląskiej na Placu Sejmu Śląskiego zorganizowany został I Dzień Górnośląski. Było piwo, kiełbaski i koncert z udziałem kapel 032, Oberschlesien, Pomau. Współorganizatorem było Stowarzyszenie „Absurdalny Kabaret”.

Autor: Tomasz Kwiatek

 1. gość
 2. Tradycja
  | ID: db76fb09 | #2

  Poprawcie błędy ortograficzne w słowie „pokażmy”.

 3. Anonim
  | ID: b4cc6cb9 | #3

  A w którym miejscu on jest?

 4. Tomasz Kwiatek
  | ID: 7b9c6e5c | #4

  Dzięki! Już poprawione. TK

 5. POLACY z Holandii
  | ID: b710daab | #5

  Skoro wasza kraina jest „mlekiem i miodem płynąca” to po jaki czort tylu Hanysów siedzi za granicami kraju? Osobnym tematem jest sposób ich „pracy” oraz częste butne chamskie zachowanie które przypomina konia z klapkami na oczach…

 6. POLACY z Holandii
  | ID: b710daab | #6

  Filozofia Kalego jest jednym z terminów którymi należy się posługiwać opisując ułomność ślunskich charatkerów.

 7. POLACY z Holandii
  | ID: b710daab | #7

  Za granicami kraju tylko przynosicie wstyd Polakom, nie wspominając już o waszej ułomnej nadproduktywności ! ! ! , o której można by było opowiadać przez dzień i noc, przez którą to mniejsza ilość Polaków ma okazję wyjechać za granicę do pracy.
  P S dobrze że w krajach takicj jak Irlandia , Anglia czy Norwegia prawie was tam nie ma

 8. Kresowiak
  | ID: b710daab | #8

  Kto piwo stawiał .Pewnie Thomas Tomcykewyc

 9. raymondo
  | ID: 848d357e | #9

  e, Polacy z Holandii! Pochwal się jak o Was pracodawcy mówią, ze same kłopoty z Wami. Chlejecie i kradniecie. Ślonzoki to nie świętoszki, ale Wy robicie takie bydło, gdzie tylko przyjedziecie… (nie dotyczy mądrzejszych, których brak jednak w takim środowisku jak Wasz szacowny portalik). Acha, musimy wyjeżdżac z naszego regionu, bo rządy Warszawy nie są zbyt korzystne ;/ Tak dla nas jak i Polaków :/

 10. raymondo
  | ID: 848d357e | #10

  Czemu tak mało o kontrmanifestacji? Taka bohaterska była :D :D :D
  Pewnie wstyd o niej wspominac, zresztą, macie tu link do kontrmanifestacji: http://www.youtube.com/watch?v=zQ7niPqIGxs

 11. silus
  | ID: f2eb3934 | #11

  Buhahahahaha))))))
  Polacy z Holandii? to wy śpicie w tych kontenerach a władza dąży do zlikwidowania tej polskiej patalogii? Mówili o was na TVN…..

 12. wujek dobra rada
  | ID: b4cc6cb9 | #12

  Co do opinii o Polakach w Holandii, to prawda jest taka, że Holendrzy mieli o nas już wyrobione zdanie jeszcze przed wejściem do Unii w 2004 r i otwarciem tamtejszego rynku pracy. Nie lubią Polaków, bo mięli już z nimi wcześniej do czynienia, gdyż przyjeżdżali do nich Ślązacy głównie z Opolskiego, mający niemiecki paszport, a Holendrzy nie odróżniali tych naszych regionalnych niuansów, i ta opinia przeniosła się później na wszystkich przyjezdnych z Polski. A, że późniejsza fala zarobkowa to też bydło tylko dowodzi, że Ślązacy wcale się nie różnią za wiele od mieszkańców reszty kraju, i choćby tylko z tego powodu są częścią składową narodu polskiego.

 13. Anonim
  | ID: d5d0c615 | #13

  @raymondo

  Normalny dzień Hanysa na Ślunsku to trzy piwa wypite – i to co najmniej ,więc BABROKU nie mów o piociu alkoholu. Lepiej zajmij się ułomnością swojej nacji a dokładniej jej tępą nadproduktywnoącią – 120% normy musi być ,a wiatrak stoi z boku i patrzy jak tępe hanysy gonią po magazynach i fabrykach. Zobaczy kilku takich jełopów i widzi „że można” więc podnosi normy,no ale wy jesteści zbyt ułomni aby to widzieć. Takim sposobem tępe Hanysy nabijają wiatrakom kasę do portfela.
  Opolskie ma was dosyć ,dolnośląskie także ,nawet Zachodniopomorskie które nauczyło was ćpać za granicą także ma was po dziurki w nosie.

 14. Anonim
  | ID: d5d0c615 | #14

  Normalny Polak zrobi swoje(98%-102%) i idzie do domu,ale BABROK Hanys musi pokazać że on lepszy od Górola i 115-120% musi być. Wiatrak stoi z boku i tylko ręce zaciera bo widzi że kilku matołów da radę to normy podnosi. Polacy się was wstydzą.

 15. Anonim
  | ID: d5d0c615 | #15

  Mam lepsze rozwiązanie – wysłać 6000 Górali z Zakopanego i okolic za granicę, wtedy żaden BABROk nie będzie się „wykazywał ułomnością”. Jak dostanie ciupagą po tępym łbie to nie będzie przed szereg wychodził.
  Dobry przykład -Zeewolde -Holandia -magazyny Bakker Groep-magazyn serów-jedna pracownica – ZOŁZA z Gliwic potarfi zrobić 118-120% w zamian za pizze z zamrażarki którą wiatrak jej odgrzeje.ZOŁZA ma ksywę „Królowa Serów” . Tak się upodlić ! za pizze z zamrażarki [wycięte administrator]. Normalna Polka nigdy nie zniżyłaby się do takiego poziomu. To tylko jeden z przykładów!

 16. Robsik
  | ID: 75aede04 | #16

  Wg polskiej pisowni skróty pisze się z dużej litery, a pod prawie każdą fotka jest Raś. Poza tym jeśli p. Kwiatek chce wyrazić pogardę dla RAŚ, to słowo należałoby napisać „rasista” a nie rasista, chyba że się ma dobrego adwokata :)

 17. Filip
  | ID: f16289b8 | #17

  Zgadzam się z Robsikiem, choć nie popieram RAŚiu. Jeśli autor chce być traktowany poważnie powinnien odnosić się z szacunkiem do ludzi. Powinien też kasować durnowate komentarze działaczy Klubu GP o wątpliwej inteligencji.

 18. wujek dobra rada
  | ID: b4cc6cb9 | #18

  W słowach „anonima” mimo, że napisanych pod wpływem emocji i pełnych złości jest niestety wiele racji. Wypowiedź ta jest napisana niewątpliwie pod wpływem własnych doświadczeń i właśnie stąd ta złość. Ale „anonim” nie opisał jednej fundamentalnej w tej kwestii rzeczy. Otóż nie dodał, że wszystko to jest czynione w atmosferze ogólnego donosicielstwa. Rozbudowana do granic absurdu śląska kultura donosicielstwa (chociaż w tym przypadku słowo „kultura” jest tu użyte na wyrost) jest niestety mroczną stroną tzw. „śląskiego kultu pracy” i niestety w całym tym zjawisku Ślązacy nawet nie mają świadomości tego, że czynią źle i wyrządzają innym krzywdę.Czyli, że zamiast zrobić coś z „głową” i wykonać jakąś rzecz szybciej i przy mniejszym nakładzie sił, to Ślązacy podje..ą każdego, kto nie pracuje tak samo ciężko i bezsensownie jak oni. Aby mieć podobne doświadczenia jak „anonim” wcale nie trzeba wyjeżdżać do Holandii, ja osobiście bylem ofiarą takich pracowniczych donosów tu, na miejscu, w Polsce, a szczególną gorliwością wykazywały się w tym śląskie baby. Tak więc, jeżeli chcemy by wśród nas panowała tolerancja i zrozumienie, to rozmawiajmy, ale szczerze i mówmy co nam leży na sercu, bo tylko tak możemy się jakoś dogadać, bo „jedynie prawda jest ciekawa”, a w tym wypadku jest ona dla Ślązaków dość bolesna. Pamiętajcie – donosząc na innego człowieka wcale nie działacie dla ogólnego dobra a wyrządzacie niewinnym ludziom zło i niesprawiedliwość.

 19. svatopluk
  | ID: 86631e80 | #19

  „Separatyści ubrani w niebieskie koszulki nieśli żółto-niebieskie flagi i wznosili okrzyki”

  może autor podałby link z programu RAŚ, który mówy coś o separacji od państwa polskiego?

  pomówienia są karalne.

 20. gość
  | ID: f16289b8 | #20

  Karalne jest to co wy robicie, Polska to kraj jednolity według Konstytucji, więc gdybyśmy żyli w państwie prawa, to by was wsadzili do kicia.

 21. wujek dobra rada
  | ID: b4cc6cb9 | #21

  http://insilesia.pl/aktualnosci/artykul/8266/7/Marsz_Autonomii_przeszedl_ulicami_Katowic
  chcieliście to macie, separatyzm nie w słowach a w symbolice, na zdjęciu 5/7 ci goście trzymają flagę w śląskich barwach nawiązującą stylistyką do flagi „konfederatów” z czasów amerykańskiej wojny secesyjnej. Dodajmy, że taka flaga jest jednym z najczęstszych symboli separatystycznych na świecie, a często jest też używana przez środowiska o poglądach rasistowskich, dla których wzorem jest ku-klux-klan. Więc i określenie rasiści można w jakiś sposób podciągnąć pod waszą działalność, więc na waszym miejscu raczej bym sądem nie straszył.

 22. wujek dobra rada
  | ID: b4cc6cb9 | #22
 23. Pejter
  | ID: dbfc79bd | #23

  „Na placu Sejmu Śląskiego autonomistów przywitał dr Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ. Zwrócił się do zgromadzonych w gwarze śląskiej, w języku niemieckim i angielskim, potem swoje przemówienie kontynuował w języku polskim – zrozumiałym dla wszystkich.”

  Czy Pan Kwiatek nie przecenia znajomości języka polskiego wśród:
  – Morawian
  – Flamandów
  – Ślązaków z Niemiec
  – Serbołużyczan
  – Chorwatów

  Bo na ile znam niemiecki i angielski, to w tych językach witał wyżej wymienionych.

 24. Pejter
  | ID: dbfc79bd | #24

  gość :
  Karalne jest to co wy robicie, Polska to kraj jednolity według Konstytucji, więc gdybyśmy żyli w państwie prawa, to by was wsadzili do kicia.

  Hiszpania i Włochy też, a posiadają autonomiczne regiony.

 25. raymondo
  | ID: 848d357e | #25

  Pyjter, chyba czas se dac pokoj z pisaniym tukej, na tej stronie „Prawdziwych Polokow”, bo som odporni na wiedza :D NIech se żyjom w swojim świecie, za pora lot im dajom inksze Poloki zielone papiyry i tela :D

 26. svatopluk
  | ID: 86631e80 | #26

  wujek dobra rada :
  http://katowice.naszemiasto.pl/artykul/996127,zolto-niebieskie-autonomistki-na-v-marszu-autonomii-zdjecia,galeria,1255901,id,t,tm,zid.html#galeria o albo ta pani, też używa tego symbolu separatystycznego wystylizowanego na śląskie barwy.

  przypomina mi szkocka flagę, która można zobaczyć w wielu pubach szkockich w Polsce.
  RAŚ jest partnerem SNP

 27. svatopluk
  | ID: 86631e80 | #27

  wujek dobra rada :
  http://insilesia.pl/aktualnosci/artykul/8266/7/Marsz_Autonomii_przeszedl_ulicami_Katowic
  chcieliście to macie, separatyzm nie w słowach a w symbolice, na zdjęciu 5/7 ci goście trzymają flagę w śląskich barwach nawiązującą stylistyką do flagi „konfederatów” z czasów amerykańskiej wojny secesyjnej. Dodajmy, że taka flaga jest jednym z najczęstszych symboli separatystycznych na świecie, a często jest też używana przez środowiska o poglądach rasistowskich, dla których wzorem jest ku-klux-klan. Więc i określenie rasiści można w jakiś sposób podciągnąć pod waszą działalność, więc na waszym miejscu raczej bym sądem nie straszył.

  w jakim kraju flaga konfederatów została zdelegalozowana?

 28. svatopluk
  | ID: 86631e80 | #28

  miało być:

  zdelegalizowana

 29. wujek dobra rada
  | ID: b4cc6cb9 | #29

  Interesujące, ale to chyba wy dążycie do rozwiązań utopijnych, co świadczy, że to wy macie problem z trzeźwą oceną rzeczywistości.

 30. svatopluk
  | ID: 058caa3a | #30

  nie odkrywamy Ameryki.
  podążamy ścieżką wielu europejskich państw.

  Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii.

 31. Anonim
  | ID: b4d3bdf7 | #31

  @wujek dobra rada
  Wypowiedź ta nie jest pisana ani pod wpływem własnych emocji ani złości,jest to zdanie wielu ludzi mieszkających i pracujących w Holandii. Temat o którym napisałem nawet ! ! ! nie jest już świeży – nadproduktywność Hanysów ma swój początek gdzieś między 2006 a 2007 rokiem. W 2008 roku temat ten był już na ustach wielu Polaków.
  Temat ” ułomej nadproduktywności Hanysów” jest częstym tematem poruszanym przez moich znajomych podczas wspólnych wypadów do baru.
  Moje zdanie i tak jest łagodne ,znam kilka osób,które sporo więcej niż ja potrafią powiedzieć na ten temat

  Wujku dziękuję ci że jesteś w temacie czyli czaisz bazę.
  Co do śląskich Zołz -są strasznie uparte a ich BMI jest wyższe niż pozostałych kobiet w Polsce :) ;)

 32. wujek dobra rada
  | ID: b4cc6cb9 | #32

  @svatopluk
  A czy ja napisałem, że ta flaga jest nielegalna? Za to niewątpliwie jest symbolem separatystycznym, a poza tym flaga szkocka nie ma gwiazdek. Flaga południa tzw. „rebel flag” ma 13 gwiazdek – po 3 na każde ramię ukośnego krzyża oraz jedną centralną środkową. Zaprezentowana na zdjęciu ma taki sam rozstaw gwiazd, tylko, że w środku zamiast 13 gwiazdy ma herby czarnego śląskiego orła (lub coś w tym stylu) więc stylistyka jest niewątpliwie nawiązaniem do flagi konfederatów.

 33. 21 sierpnia 2011, 12:55 | #1
Komentarze są zamknięte