Pilnuj Polski. Może widok Katowic bez jednej biało-czerwonej flagi kogoś otrzeźwi? „Spełnienie marzeń ośrodków źle życzących Polsce”

Niezależna Gazeta Obywatelska18

Dwa tysiące osób wzięło udział w 5. marszu zwolenników autonomii dla Śląska w Katowicach. Dużo? Mało? Raczej mało jak na propagandowe i finansowe wsparcie, które otrzymuje RAŚ (w Polsce nieprzyjaciół Polski wspiera się często szczerze i z całego serca). Na majowym, niemal całkowicie pominiętym przez media, Marszu dla Życia i Rodziny w Warszawie było dwa razy tyle.

Ale powodów do smutku nie brakuje. Bo jednak znalazły się dwa tysiące osób, które zechciały spędzić sobotnie popołudnie z facetem, który mówi, że „jego ojczyzną nie jest Polska”.

Polska jest naszą ojczyzną, Polska jest dla nas najważniejsza, i dlatego takie marsze bolą. I rodzą obawy, co będzie dalej.

Na szczęście dziś jakby odrobinkę mniej tych porażających chichów-śmichów, których istotą jest radość, że polskość się cofa. Chichów-śmichów, które są najwymowniejszym dowodem na realny kryzys polskości.

Kryzys w jakiejś mierze już zdiagnozowany przez nieocenioną dr Barbarę Fedyszak-Radziejowską. Kryzys oparty na celowo zaniżonej samoocenie Polaków. Polska poniżona, oskarżana, pozbawiona tradycji romantycznej i dumy z historii i kultury jest Polską nieatrakcyjną także dla samych Polaków. Więc wielu od polskości ucieka, bo „narodowość śląska” czy – w przypadku wielu emigrantów – niemieckość – dają większy prestiż i wyższą samoocenę.

Kluczem do złamania RAS-ia jest więc odbudowa polskiej tożsamości zbiorowej, opartej na wspólnocie wartości, na tym, co najlepsze w naszych dziejach, a czego jest bardzo wiele, z Powstaniami Śląskimi na miejscu znaczącym. Polska Jakuba Wojewódzkiego nie jest atrakcyjna dla nikogo, ponieważ jest Polską komicznie wtórną. Polska Jagiellonów, Polska Powstań, Polska walki, oporu i wierności – ma w sobie wielkość, i może fascynować. Tylko taka Polska może fascynować.

I niestety, przepraszamy za tak twardy wtręt polityczny, trzeba czekać na zmianę władzy, a tym samym zmianę klimatu społecznego. Wspierając RAŚ premier Tusk potwierdza niestety, że wrócił do optyki z ankiety „Znaku” z 1987 roku, gdy deklarował, że „polskość to nienormalność”. Ktoś, kto polskość uważa za normalność, RAS-ia się boi, bo RAŚ polskości wypowiedział wojnę. A tym samym prawdziwej śląskości, która jest przecież wersją polskości.

Jaki sygnał płynie dziś z Warszawy – z mediów, od ośrodków władzy – do tych mieszkańców Śląska, którzy czują się – jako Polacy – zaniepokojeni, a nawet zastraszeni działalnością RAŚ? Płynie przekaz pogardy, a nie wsparcia.

No i jednak działalność RAŚ to spełnienie marzeń ośrodków/państw źle życzących Polsce. Ileż pól do rozegrania, do użycia, do dofinansowania. ABW powinna zająć się tym kontekstem, a nie Antykomorem.pl.

Ale RAŚ może też przeminąć z wiatrem szybciej niż nam się wydaje. Dziś jako wspólnota znajdujemy się w wyjątkowym dołku, marnując czas, pogrążając się w samonienawiści, likwidując międzypokoleniowy przekaz kulturowy. Ale ta fala kiedyś się odwróci, bo to przecież droga donikąd, a wspólnota nie może działać zbyt długo przeciw swoim podstawowym interesom.

Dopóki się nie odwróci, trzeba alarmować, trzeba stawiać opór, a przede wszystkim – trzeba się organizować. Choćby było nas niewielu.

Może widok Katowic bez jednej biało-czerwonej flagi kogoś otrzeźwi?

 Za: wpolityce.pl

 1. | ID: 7b4bb98c | #1

  Oby raś przeminął tak szybko jak się da. Póki co popieram i mocno zachęcam do samoorganizowania się. Trzeba także odbudowywać tożsamość polską i dumę z polskości. Mamy tak piękną historię, że jest z czego być dumnym.

 2. | ID: 7b4bb98c | #2

  Na poprawę humorów. Puck też chce autonomii:

  http://www.youtube.com/watch?v=6a7twMM7D04

 3. raymondo
  | ID: 97e9f382 | #3

  ciekawe jakie to wielkie wsparcie finansowe otrzymuje RAŚ – ile i od kogo? Może jakieś fakty a nie pomówienia zamieścicie na tym portalu :) No, ale w końcu nie możecie za rzetelnie informowac, w końcu poziomik tego portalu nie za wysoki :D jednym słowem: ŻAL.PL :D :D :D

 4. raymondo
  | ID: 97e9f382 | #4

  no, i Tan Pan, który był na marszu, może przypadkiem widział kontrmanifestację? :D
  Są dwie możliwości:
  1. Albo nie widział, co jest prawdopodobne, bo cieżko było ich zauważyc – zresztą można ich pomylic z kabaretem :D
  2. Widział, ale wstyd mu, co w tym wypadku jest słusznym odruchem i przemilczy jak wyglądała kontrmanifestacja, bo wstyd się takim czymś chwalic :D :D :D – i to jest najbardziej prawdopodobna opcja :D :D :D
  macie link do kontrmanifestacji: http://www.youtube.com/watch?v=zQ7niPqIGxs

 5. gość
 6. wujek dobra rada
  | ID: 633ccb98 | #6

  Sama marsz autonomii jak na potencjał ludnościowy Górnego Śląska był śmiesznie mały, 2 tyś ludzi na 5 mln mieszkańców – po 20 latach działalności i ostatnio bardzo dużym nagłośnieniu przez media tylko na tyle was stać? I wy się rozwijacie?
  Chyba raczej zwijacie. Zważywszy, że wynik PiS w woj. śląskim w ostatnich wyborach samorządowych nie był taki zły, więc to, że Ślązacy są przeciwni PiS jest tylko czczym gadaniem. Jakby do wyniku PiS z ostatnich wyborów dorzucić 5 %, a to jest całkiem możliwe, to wy leżycie i kwiczycie.

 7. silus
  | ID: b1145655 | #7

  Brawo!
  Śląsk się budzi, a te pięcioro jak widać pieniących się pod wpływem alkoholu kontrmanifestantów się ośmiesza i kompromituje innych Polaków…..

  Polacy nie bójcie się, AUTONOMIA W GRANICACH RZECZPOSPOLITEJ, nie pod pantoflem warszawki!

 8. ffffffffff
  | ID: c62e606f | #8

  Ujek (dla jasności to wujek dobra rada – czysto pol polsku) toć mosz recht, yno nie rozumia po co sie tak nerwujom ci niezależni. Przegodej im że sie ni majom czego boć 2 tysionce na 5 milionow!!!!!!!!!

  A tak poważnie to logika mniej więcej na poziomie końcówki Pana wypowiedzi:
  Jakby do wyniku PiS z ostatnich wyborów dorzucić 5 %, a to jest całkiem możliwe, to wy leżycie i kwiczycie.

  Aż strach pomyśleć co by to było gdyby tak do wyniku dorzucić 7 procent, albo i nawet 9.

 9. ffffffffff
  | ID: c62e606f | #9

  @Kościelisko
  Myślę, że tu już żadnego komentarza by nie potrzeba. Nie dość, że nic nie zrozumiał to jeszcze naurągał.

  Skąd tyle nienawiści … głupi i pijany….

  Teraz proszę poczytać będę pisał drukowanymi:

  MOJA UWAGA DOTYCZYŁA KOMENTARZA, O DUŻYM ZAGROŻENIU BO TAKI JEST TON ALARMISTYCZNYCH ARTYKUŁÓW NA TYM PORTALU, A 'wujek dobra rada’ BYĆ MOŻE NIECHCĄCO ALE PRAWDZIWIE SPROWADZIŁ PROBLEM DO 2 TYSIĘCY Z 5 MILIONÓW.

  CZY TO BYŁO DLA KOŚCIELISKO ZROZUMIAŁE?

  Jak nie to niestety musi z tym żyć – bo jak sądzę na wszelką pomoc za późno.

 10. Link
 11. Polak
  | ID: d1de4ad9 | #11

  Fajnie że w Czechach w Ostaravie ,Czesi czasem potrzepią hanysami z Raciborza.

  Fajny kawałek hanysowego boysbandu ale powinien się nazywać „sen o autonomii 2020”

  http://www.youtube.com/watch?v=ZX_k2RJOsSo

  Dobrze że za marzenia nie karają :)

 12. Robsik
  | ID: cc94d308 | #12

  Jak się ma tytuł do fotorelacji Kwiatka i zdjęcia nr 3/12? Tak wygląda NIEZALEŻNOŚĆ?

 13. svatopluk
  | ID: 74b76f14 | #13

  „Dwa tysiące osób wzięło udział w 5. marszu zwolenników autonomii dla Śląska w Katowicach. Dużo? Mało? Raczej mało jak na propagandowe i finansowe wsparcie, które otrzymuje RAŚ (w Polsce nieprzyjaciół Polski wspiera się często szczerze i z całego serca). Na majowym, niemal całkowicie pominiętym przez media, Marszu dla Życia i Rodziny w Warszawie było dwa razy tyle.”

  czyżby połowa ludności Polski żyła na ziemi górnośląskiej?
  proporcje są chyba trochę inne.

 14. Filip
  | ID: 882a017f | #14

  @Robsik
  Robsik, to, że dla niepoznaki nieśliście kilka polskich falg o niczym nie świdczy. Poza tym tytuł można odnieść do zdjęcia, który ilustruje artykuł. Nie rób z siebie Polaka i obrońcę polskości. Poza tym zdaje się hymnu polskiego to nie śpiewaliście, a może autor też coś przeoczył?

 15. settembrini
  | ID: 555ef7f9 | #15

  To się nazywa dziennikarstwo :D
  Cyt. „Może widok Katowic bez jednej biało-czerwonej flagi kogoś otrzeźwi?”

  http://www.flickr.com/photos/bjendrzejczyk/5944333002/in/set-72157627085388359/

  Wy cały czas chodzicie na haju, ale gdy się jest pod wpływem, nie powinno się prowadzić nawet bloga. I tak jest ze wszystkimi waszymi tekstami, które są oderwane od rzeczywistości.

 16. Robsik
  | ID: cc94d308 | #16

  @Filip
  „niepoznaki nieśliście kilka polskich falg” – kolejny miłośnik spiskowej teorii dziejów?
  Nie jestem Polakiem, więc po co miałbym go udawać?
  Na Marszach Autonomii nie śpiewamy żadnych hymnów – hymny nie przystoją do haeppeningów (choć pewnie tu masz inne zdanie, bo skrajna prawica śpiewa hymny przy każdej okazji, nie zważając że czasem tę pieśń bezcześci przy okazji)

 17. Filip
 18. svatopluk
Komentarze są zamknięte