Czy nasi bracia polegli w katastrofie, zostali zdradzeni o świcie? [fotorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska5

W niedzielę 10 lipca 2011 r. obchodziliśmy piętnastą miesięcznicę katastrofy smoleńskiej. Opole jak zwykle pamiętało o tragicznie zmarłym Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim i pozostałym ofiarom tragicznego lotu do Katynia. Obchody zorganizowały: Klub „Gazety Polskiej” w Opolu, Młodzi Konserwatyści i Prawo i Sprawiedliwość. W piękny słoneczny wieczór po Mszy Świętej w intencji ofiar katastrofy w opolskiej katedrze, nastąpił jak zwykle przemarsz pod pomnik Żołnierzy Wyklętych na Pl. Wolności.

Tam jak zwykle przywitał gości radny Opola Patryk Jaki. Po nim zabrał głos szef PiS Sławomir Kłosowski, który podkreślił na wstępie, że przy milczeniu władz Opola już 15 raz się spotykamy, by wspomnieć pamięcią ofiary tragedii. Oberwało się Platformie Obywatelskiej, która już 15 miesięcy pisze raport nt przyczyn katastrofy samolotu, którym leciał Prezydent RP. „My jako Prawo i Sprawiedliwość oskarżani jesteśmy, że gramy tragedią smoleńską, że pamiętamy, a raportu dalej nie ma” – podkreślił Kłosowski i dodał, że pewnie ujawniony zostanie w okresie kampanii wyborczej, jak już zostanie przetłumaczony na język rosyjski, aby zarzucić opozycji granie tragedią smoleńską. „Ja mam zaszczyt i przyjemność być w zespole ds. katastrofy smoleńskiej i znam szczegóły, które powodują ciarki na plecach” – dodał Kłosowski. „Prawda nas wyzwoli, my tę prawdę chcemy poznać. Dziękuję, że mimo wakacyjnego okresu i pięknej pogody znaleźliście czas i tu przybyliście” – zakończył lider PiS w regionie.

Po nim zabrał głos zaproszony na uroczystości Janusz Sanocki, który recytował z pamięci wiersz Zbigniewa Herberta „Przesłanie Pana Cogito”

Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu
po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę

idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch

ocalałeś nie po to aby żyć
masz mało czasu trzeba dać świadectwo

bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy

a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze
ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych

niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda
dla szpiclów katów tchórzy – oni wygrają
pójdą na twój pogrzeb i z ulgą rzucą grudę
a kornik napisze twój uładzony życiorys

i nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy
przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie…

Lider nyskiej opozycji podziękował za zaproszenie do Opola. Sanocki powiedział m.in.: „Czy nasi bracia polegli w katastrofie, zostali zdradzeni o świcie? Tak, dziś to wiemy. Zostało zaniedbana wizyta w Katyniu przez rząd Donalda Tuska. Dodatkowo obniżając rangę wizyty w Katyniu. Jako dziennikarz i publicysta z 20-letnim doświadczeniem, muszę stwierdzić, że takich zaniedbań niebyło nawet za komunizmu. Zamiast argumentów i wyjaśnień przyczyn mamy kolejną kampanię nienawiści i obrzucanie ludzi obelgami. Doświadczamy zła i poniżania ludzi, ich wykluczania. To co się dzieje nie przypomina żadnej debaty publicznej. W tej sytuacji jest ważne co robią niezłomni patrioci. Pamięć jest czymś, czego się boją wszystkie tyranie na świecie zbliżające się do epilogu. Dlatego wszyscy państwo z Klubu Gazety, Młodych Konserwatystów, którzy manifestujecie tutaj swoją pamięć, bardzo Wam serdecznie dziękuję”.

Po przemówieniu Janusza Sanockiego zebrani odśpiewali pieśni „Ojczyzno Ma”. Następnie przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Opolu Ryszard Szram odczytał apel klubów Gazety Polskiej. Na koniec zaśpiewano wspólnie „Boże Coś Polskę”. Na tym zakończyły się obchody upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej. Kolejny raz spotkamy się w tym samym miejscu 10 sierpnia.

Autor: Tomasz Kwiatek

 1. gość
  | ID: 52ddaaa1 | #1

  Nie wiem jak Kłoswski może czerpać „przyjemność” z bycia w zespole ds badania katastrofy smoleńskiej??? Przecież to raczej porażające doświadczenie dla normalnego Polaka. Zresztą, nawet nic mądrego nigdy nie może powiedzieć pod tym pomnikiem. Brawo Sanocki! Przynajmniej wie co powiedzieć i jak się zachować

 2. Anonim
  | ID: e1f67e8d | #2

  gościu, z tego co widzę nie bywałeś na miesięcznicach więc sam nie wiesz co mówisz, a raczej piszesz. Poseł Kłosowski zawsze mądrze, merytorycznie i dosadnie mówił na temat tego narodowego nieszczęścia. Romualdzie więcej się nie wypowiadaj

 3. Kamil
  | ID: 29b41d8e | #3

  @gość

  Wie jak się zachować wtedy gdy jest coś mu na rękę.
  Dzisiaj gościu czytając ostatnie publikacje zmienisz zdanie

 4. Anonim
  | ID: 74387fff | #4

  Obecnie pan Sanocki twierdzi coś przeciwnego. Skończyła się kampania wyborcza. Czy można ufać takiemu politykowi?

 5. | ID: 01672c84 | #5

  Bolesna sprawa katastrofy smoleńskiej musi być wyjaśniona, do nawet gorzkiej prawdy!I tutaj należy się Narodowi rzetelna analiza faktów.Ale dopóki rządu nie zmienimy to będzie trudno osiągnąć cel,Posłowie w terenie winni spotkać się bezpośrednio z miejscowymi, bez udziału pseudo-doradców z warszawki,bez pseudo- prawników, i przyjąć strategie działania.W miejscu skąd otrzymali mandat poselski inaczej się zachowują , tak inaczej się zachowują ..niż na salonach na Wiejskiej,bo tam zapominają o Rodakach.Potrzebna jest nauka historii w szkole, ale też potrzebne są JOW, które pomogą wybrać do Sejmu ludzi sprawdzonych, których znamy z codziennego życia a nie spadolotniarzy,których jak za nieboszczki komuny przywożono nam w teczkach i na nich głosowaliśmy!.wg mojej oceny ,P.Sanocki postępuje uczciwie wobec Rodaków.,czego nie można powiedzieć o większości posłów,urzędnikó[email protected]ść ,popieram Twoje stanowisko i pozdrawiam!Miesięcznice są konieczne,z nimi się łączymy a nawet bywamy na nich ale musimy żyć tu i teraz,! Musi być zmiana władzy, powtarzam tylko zmiana na „stołkach”,do których się przykleili,mają kasę,nasze podatki i nie zależy Im na Narodzie!
  @Anonim!szybki jesteś,takich potrzebuje Polska ale w innej roli!

Komentarze są zamknięte