4 lipca 1943 r. doszło do katastrofy lotniczej, w której zginął Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. Samolot Liberator II AL523 rozbił się o godzinie 23:07, 16 sekund zaraz po starcie z lotniska na Gibraltarze. Sikorski wracał z inspekcji sił Armii Polskiej na Wschodzie. Wiedział o ludobójstwie w Katyniu i żądał międzynarodowego śledztwa w tej sprawie. Ostro sprzeciwiał się jakimkolwiek zmianom granic państwa polskiego po II wojnie światowej, a jego nieugięta postawa wpłynęła na pogorszenie się relacji polsko-radzieckich (zerwanie stosunków dyplomatycznych) i sytuacji całego sojuszu brytyjsko-amerykańsko-radzieckiego. Razem z gen. Sikorskim w katastrofie samolotu, który spadł do morza, zginęła jego córka i szef sztabu Naczelnego Wodza, Tadeusz Klimecki oraz siedem innych osób. Ciała córki i trzech innych osób mających znajdować się na pokładzie nigdy nie odnaleziono. Zwłoki generała zostały przetransportowane 10 lipca 1943 r. do Plymouth w Anglii na pokładzie niszczyciela ORP „Orkan”, a po uroczystościach pogrzebowych w Londynie pochowano je na cmentarzu lotników polskich w Newark koło Nottingham. Po ekshumacji w 1993 r. szczątki gen. przewieziono do Warszawy, a następnie 17 września 1993 r. złożono je w krypcie na Wawelu. Według oficjalnych ustaleń, katastrofa nastąpiła z przyczyn technicznych, lecz część okoliczności zdarzenia pozostaje niewyjaśniona, co sprawia, że pojawiło się kilka teorii dotyczących rzekomego celowego spowodowania śmierci Sikorskiego.
Oprac. Tomasz Kwiatek

Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za najlepszy artykuł

To nie była katastrofa-samolot wodował,a nie roztrzaskał się .
W dniu 4 lipca 2011 Krajowy Związek Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych Na Zachodzie Środowisko 2 Dywizji Strzelców Pieszych w 68 rocznicę tragicznej śmierci swego Naczelnego Wodza ,Ministra Spraw Wojskowych gen. Władysława Sikorskiego zorganizował w Warszawie przy ul. Tureckiej 3 róg Belwederskiej pod popiersiem gen.Sikorskiego z udziałem Wojska pocztów sztandarowych organicacji kombatanckich Przedstawicieli Władz Państwowych i Samorządowych Szkół noszących imię generała Sikorskiego, spotkanie ze złożeniem kwiatów i oddania hołdu Wielkimu Polakowi.
Prasa,radio i telewizja nic o tej rocznicy nie wspomiały-tragedia.
@uczestnicy tamtych dni.
szok! Faktycznie nic w mediach nie było na ten temat… smutne