Całe nauczanie i działalność papieża Jana Pawła II były ukierunkowane na wychowanie człowieka do wolności, odpowiedzialności, uczciwości i prawdy. Wielokrotnie Ojciec Święty w czasie pielgrzymek do Ojczyzny wskazywał na konieczność budowania swojego życia w oparciu o najwyższe wartości. Apelował do rodziców i wychowawców, by wszystkie swoje siły i umiejętności angażowali w towarzyszenie dzieciom i młodzieży Czytaj więcej…
RODŁO – aktualny wzór dla Polaków
W lutym Rodłacy z Dolnego Śląska i ze Śląska Opolskiego obchodzili kolejną – 88 rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech utworzoną 18 lutego 1923 r. w Bytomiu z siedzibą Zarządu w Opolu. Kim byli Rodłacy? Czy znajdują oni swoich kontynuatorów wśród liczącej 2 mln grupy Polaków zamieszkujących Niemcy? Przedwojenny Związek Polaków w Niemczech reprezentował 1,5 mln. społeczność polską. Czytaj więcej…
Wsparcie dla I Opolskiego Marszu Niepodległości
1Zaplanowany na 2 maja Opolski Marsz Niepodległości zyskuje poparcie kolejnych znanych postaci i organizacji. Na dzisiejszej konferencji prasowej oficjalne uczestnictwo w marszu zadeklarował były senator dr Ryszard Ciecierski oraz Antoni Klusik z Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej. Wcześniej uczestnictwo w marszu zapowiedzieli m.in. Jadwiga Chmielowska i reżyser Grzegorz Braun. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 92. rocznica ustanowienia 3 maja świętem narodowym
Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791 r. Po Targowicy zakazano obchodzenia tego święta. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., 29 kwietnia 1919 r. rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego. Po II wojnie światowej święto to obchodzono do 1946 r., kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Czytaj więcej…
64% Ślązaków nie uważa się za narodowość
8Jak wynika z sondażu TNS OBOP, w regionie katowickim zdanie o istnieniu narodowości śląskiej podzieliło 26 proc., a inny pogląd miało 64 proc. badanych.
Według badań TNS OBOP, Ślązaków, o których ostatnio mówiono więcej, niż o jakiejkolwiek narodowości czy grupie aspirującej do tego miana Czytaj więcej…
Dzisiaj ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Krapkowicach
W ramach obchodów V Krapkowickiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, w piątek 29 kwietnia 2011 r. o godzinie 18.00 w parafii pod wezwaniem świętego Mikołaja w Krapkowicach zostanie odprawiona Msza Święta w rycie Ormiańskim z okazji rocznic ludobójstwa Ormian w Turcji w 1915 i zagłady Polaków i Ormian w Kutach nad Czeremoszem w 1944 r. Czytaj więcej…
W czasie sesji Rady Miasta Opola nie powiewa polska flaga
1Jak zauważyliśmy, w czasie wczorajszej sesji Rady Miasta Opola na maszcie przed Ratuszem nie powiewa biało-czerwona flaga. Nie jest to zgodne z ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz.U. 2005, nr 235, poz. 2000 z późniejszymi zmianami). Czytaj więcej…