Kartka z kalendarza: dziś mija 1. rocznica pogrzebu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii

Niezależna Gazeta Obywatelska

10 kwietnia 2010 r. w tragicznej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz 94 przedstawicielami polskiej elity. Delegacja leciała rządowym samolotem do Katynia na uroczystość upamiętniającą 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Wszyscy zginęli w niejasnych okolicznościach, a śledztwo rząd polski oddał Rosji. 18 kwietnia 2010 r. w Krakowie na Wawelu odbył się pogrzeb Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Trumny z ciałami pary prezydenckiej przewieziono drogą powietrzną z Warszawy do Krakowa. Prezydent Lech Kaczyński i Pierwsza Dama zostali pochowani z honorami wojskowymi w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu.

 W pogrzebie uczestniczyło ok. 200.000 osób, a uroczystość oglądało w telewizji ponad 13 milionów widzów. W wyniku katastrofy powstały nowe organizacje i inicjatywy społeczne domagające się wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej, którą Sejm RP uznał za największą tragedię w powojennej historii Polski.

Oprac. Tomasz Kwiatek

Komentarze są zamknięte