Pogoń Lwów potrzebuje pomocy

Niezależna Gazeta Obywatelska

Reaktywowany w 2009 roku, jeden z najstarszych polskich klubów piłkarskich – Pogoń Lwów potrzebuje pomocy finansowej. Na oficjalnej stronie klubu (www.pogon.lwow.net) można przeczytać apel prezesa klubu – Marka Horbania, w którym wyjaśnia on jego trudną sytuację. Na dalsze funkcjonowanie Pogoni potrzebne jest ok. 40 tyś złotych – jest to suma, która umożliwi wystartowanie w rozgrywkach Wyższej Ligi Obwodu Lwowskiego (w ramach struktur ukraińskich rozgrywek piłkarskich), do której Pogoń awansowała w tym roku.

Jesteśmy winni pomoc lwowskiej Pogoni, gdyż to właśnie sympatycy i działacze tego klubu w warunkach nowego powojennego ładu, przybywając – wbrew własnej woli, na tzw. „ziemie odzyskane”, zakładali w nowych miejscach zamieszkania kluby i organizacje sportowe, które miały być dla nich namiastką dawnej Pogoni. Lwowiacy wyrażali w ten sposób tęsknotę i nostalgię do bezpowrotnie utraconego miasta. Takie kluby jak: Odra Opole, Polonia Bytom, Piast Gliwice czy Pogoń Szczecin oraz wiele innych z tzw. „ziem odzyskanych” są bezpośrednimi kontynuatorami tradycji Pogoni Lwów. To właśnie często poprzez sport i silne utożsamianie z tymi nowymi klubami piłkarskimi, kresowiacy oraz Polacy z innych części kraju szybko zakorzenili się w nowych miejscach zamieszkania i przekazywali następnym pokoleniom szacunek i pamięć do polskiej historii i tradycji.

Z tego też powodu sympatycy Odry Opole działający w stowarzyszeniu „Jedna Odra” postanowili przyłączyć się do akcji pomocy Pogoni Lwów i zapowiedzieli, że pieniądze z jednej z najbliższych zbiórek zostaną przekazane na potrzeby tego klubu. Więcej na ten temat na: www.jednaodra.pl/?p=2063#more-2063

NGOpole również przyłącza się do akcji pomocy – prosimy więc naszych czytelników o przekazywanie nawet najskromniejszych datków na konto bankowe, które jest umieszczone na internetowej stronie Pogoni Lwów.

Autor: Grzegorz Bieniarz

PS:  Profil Pogoni Lwów na facebooku : http://www.facebook.com/pages/Pogo%C5%84-Lw%C3%B3w-SSPL/174130272598509?sk=wall

Komentarze są zamknięte