Polityka historyczna na sesji sejmiku

Niezależna Gazeta Obywatelska

Na wczorajszej sesji sejmiku województwa opolskiego radny Jerzy Czerwiński odczytał i złożył na ręce Przewodniczącego Bogusława Wierdaka wniosek w sprawie opinii historyków na temat projektu uchwały autorstwa Mniejszości Niemieckiej w sprawie tzw. Tragedii Górnośląskiej. Poniżej publikujemy treść wniosku.

Podczas sesji radny Jerzy Czerwiński interweniował również publicznie u obecnego na sesji wicewojewody Jastrzembskiego w kwestii usunięcia we wsi Sukowice, gmina Cisek, tablicy z polską nazwą miejscowości. Co ciekawe, pozostawiono jedynie tablicę z niemiecką nazwą miejscowości. Było to możliwe, ponieważ obie nazwy były na dwóch, a nie na jednej tablicy. Decyzję podjęto w gminie. Według Jerzego Czerwińskiego – niezgodnie z ustawą. O sprawie pisała „Nowa Gazeta Lokalna” z Kędzierzyna – Koźla.

Opole; 2011-02-22

 Pan Bogusław Wierdak

Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego

 

WNIOSEK

w sprawie opinii historyków na temat projektu uchwały autorstwa Mniejszości Niemieckiej w sprawie tzw. Tragedii Górnośląskiej

 

Prezydium Sejmiku  Województwa Opolskiego wraz z przewodniczącymi klubów radnych zdecydowali o zasięgnięciu opinii historyków w sprawie projektu uchwały o tzw. Tragedii Górnośląskiej. W związku z tym wnioskuję o uwzględnienie w ww. opinii następujących pytań, kwestii i problemów:

 1. Zasięg i wpływ ideologii nazistowskiej wśród mieszkańców Rejencji Opolskiej w okresie międzywojennym oraz w czasie II wojny światowej (wyniki wyborów, poparcie dla NSDAP i Adolfa Hitlera, nasycenie członkami partii nazistowskiej, ruch oporu przeciwko zbrodniczemu systemowi hitlerowskiemu), w porównaniu z innymi obszarami III Rzeszy.
 2. Ilość Polaków oraz osób innych narodowości, którzy w ramach robót przymusowych byli zmuszani do pracy w fabrykach, instytucjach oraz u rolników indywidualnych na obszarze Rejencji Opolskiej w okresie II wojny światowej (także w ramach obozów pracy, koncentracyjnych i ich filii). Jaki procent z tych osób uzyskał odpowiednie odszkodowania i wynagrodzenia za pracę? Czy są jeszcze w województwie opolskim gospodarstwa rolne, których właściciele lub ich przodkowie korzystali z przymusowej pracy Polaków w czasie II wojny światowej?
 3. Stosunek ludności miejscowej – cywilnej, kobiet i dzieci – do Polaków więzionych w obozach koncentracyjnych i ich filiach, obozach pracy, do polskich jeńców wojennych, uciekinierów z obozów, łagrów i transportów – szczególnie w aspekcie wspomnień 15- letniego żołnierza Powstania Warszawskiego, jeńca Stalagu 344 Lamsdorf Witolda Koneckiego ps. „Sulima”, opublikowanych w nr 4 (51) Kwartalnika „Akowiec” (X-XII 2010 r.):

Przemarsz ze stacji kolejowej do oddalonych o 5 – 6 kilometrów obozów jenieckich odbywał się w szybkim tempie wśród nieprzyjaznych okrzyków zgromadzonej na poboczach niemieckiej ludności. Miejscowe kobiety i młodzież z „Hitlerjugend” podbiegali do jeńców, bili czym popadło, plując i lżąc. Eskorta wyrywała z rąk jeńców lepiej wyglądające walizki i pakunki przerzucając je przez płot do zagród przy drodze. (…) Ja porzuciłem na tej drodze plecak i koc, a od całkowitego omdlenia uratowałem się kubkiem wody zakupionej za 20 dolarów od stojącej na poboczu kobiety.”

Radny Sejmiku Województwa Opolskiego

Jerzy Czerwiński 

Oprac. TK

 1. Anna
  | ID: e069fe95 | #1

  Taaak nasza patrityczna Mniejszość Niemiecka…. zawsze mnie ciekawi, czy taki poseł R.G na przykład nie wstydzi się swoich politycznych barw?! Ktoś mi powiadał, że prywatnie to jest całkiem miły gość…. Ale zaprzaniec, niestety.

 2. svatopluk
  | ID: 30275857 | #2

  „Zasięg i wpływ ideologii nazistowskiej wśród mieszkańców Rejencji Opolskiej w okresie międzywojennym”

  rejencja opolska przestala istniec w roku 1919.
  historycy powinni to wiedziec.

Komentarze są zamknięte