Wpisy z regionu: Słubice

Woj. lubuskie

Słubice Żagań

Lewa noga jak u Robbena – kim jest najdroższa polska piłkarka w historii Paulina Dudek?

Zastępca Naczelnego

Umiejętności, zaangażowania i waleczności mógłby się od niej uczyć niejeden zawodowy piłkarz. Sama podkreśla, że od dziecka była zdeterminowana, aby zaistnieć w świecie piłki nożnej. Dziś wspina się o kolejny szczebel w drodze na sportowy szczyt. Kim jest Paulina Dudek i jak zapracowała na miano najdroższej polskiej piłkarki w historii? Czytaj więcej…

Słubice: niski stan Odry. Kolejnych 40 kamieni nagrobnych trafiło do słubickiego lapidarium!

Autor Obywatelski
Odra w Słubicach fot. R. Semik

Odra w Słubicach fot. R. Semik

Niski stan Odry, podobnie jak w zeszłym roku, przyniósł nietuzinkowe odkrycia w korycie rzeki na terenie Słubic. Na przełomie września i października społecznicy wydobyli 40 przedwojennych kamieni nagrobnych i złożyli je w miejscowym lapidarium. Na wydobycie w przyszłym roku czekają m.in. ornamenty z piaskowca pochodzące prawdopodobnie z dawnej kaplicy cmentarnej z 1901 r!

Czytaj więcej…

Resztki radzieckiego mostu w Słubicach już po analizie dendrologicznej!

Niezależna Gazeta Obywatelska
Odra w Słubicach fot. Roland Semik

Odra w Słubicach fot. R. Semik

Niecałe 2 tygodnie temu dzięki niskiemu stanowi Odry udało się zidentyfikować co najmniej 20 pali – pozostałości radzieckiego mostu tymczasowego w Słubicach z czerwca 1946 r. Dzięki analizie dendrologicznej i kwerendzie źródłowej wiadomo dziś o wiele więcej o tym znalezisku, zwłaszcza jakiego drewna użyli budowniczy.

Czytaj więcej…