Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Łukasz Jankowski zwrócił uwagę na olbrzymie problemy służby zdrowia. Jak zaznaczył, oszczędności doprowadziły do tego, że kierownictwo szpitala nie myśli o optymalny leczeniu pacjentów, ale o tym, jak na całej procedurze nie stracić. – Nasz system ochrony zdrowia oszczędza od lat. Oszczędza na tych procedurach, które są wykonywane najczęściej, bo tam NFZ uzyskuje efekt skali i przed to te oddziały, które świadczą największą pomoc, czyli interna, pediatria, chirurgia są niedofinansowane od lat – powiedział prezes NIL.
Czytaj więcej...Wychowali reprezentanta Polski, zaraz mogą zniknąć. „Ja tego nie dożyję”
Barbarzyństwo, skandal, niewyobrażalna sytuacja — Wiesław Wilczyński nie boi się używać mocnych słów, gdy opowiada o sytuacji Escoli Varsovia, która na razie przegrywa z bezwzględnym aparatem państwa i władz Warszawy. Prezes jednej z najbardziej produktywnych akademii piłkarskich w kraju widzi światełko w tunelu, ale zarazem nie ma zamiaru decydować się na ostateczny krok. — Ja tego nie dożyję — zapewnia. Na razie akademia chce uzyskać pomoc u premiera Donalda Tuska. Z tego względu organizuje protest przed jego kancelarią.
Czytaj więcej...Paweł Czyż: Jeśli wygra Donald Trump obecność Polaków z AWPL-ZCHR w nowym rządzie Litwy pomoże w dobrych relacjach tego kraju z USA
Wyniki wyborów parlamentarnych zmieniają układ sił na litewskiej scenie politycznej. Socjaldemokraci wracają do władzy. W 141-osobowym parlamencie mają 52 deputowanych. 14 mandatów zdobyło ugrupowanie Związek Demokratów "W imię Litwy" byłego premiera Sauliusa Skvernelisa, a Litewski Związek Zielonych i Chłopów Ramūnasa Karbauskisa 8 mandatów. Taka ewentualna koalicja będzie dysponowała kruchą większością 74 mandatów w nowym Sejmie Republiki Litewskiej. 3 mandaty poselskie zdobyła Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin europosła z Wileńszczyzny Waldemara Tomaszewskiego. Jej ewentualne dołączenie do nowej większości parlamentarnej na Litwie nie tylko może umocnić stabilność rządową - w efekcie nowa koalicja może mieć 77 mandatów poselskich, ale i zapewnić dobre relacje z administracją Donalda Trumpa - jeśli ten 5 listopada wygra wybory prezydenckie w USA. Trzeba przypomnieć, że większość sondaży dzisiaj wskazuje na wygraną wyborczą byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych w oparciu o jego prowadzenie w siedmiu tzw. swingujących stanach.
Czytaj więcej...Polacy z Wileńszczyzny zdruzgotali konkurencję w wyborach parlamentarnych
W wyborach parlamentarnych, które odbyły się na Litwie w dwóch turach: 13 i 27 października na Wileńszczyźnie bezapelacyjnie wielkie zwycięstwo odniosła Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin, na czele którego stoi europoseł Waldemar Tomaszewski należący w Parlamencie Europejskim do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
Warto dodać, że 13 października reprezentant AWPL-ZCHR i były minister komunikacji Litwy Jarosław Narkiewicz zdobył mandat poselski pokonując z 10-krotną przewagą w uzyskanych głosach urzędującą minister sprawiedliwości Litwy Ewelinę Dobrowolską, która reprezentuje litewską Partię Wolności – klon dawnej „Wiosny” Roberta Biedronia, a sama polityk tej partii nie znajdzie się w nowym litewskim parlamencie.
Czytaj więcej...LITWA: Wyborcy zaufali programowi wartości AWPL-ZChR. Celem ugrupowania wprowadzenie zmian i pomoc zwykłym mieszkańcom
W poniedziałek 28 października, po nocy wyborczej, politycy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin na konferencjach prasowych zorganizowanych przez agencje informacyjne BNS oraz ELTA omówili wyniki oraz podzielili się swoimi powyborczymi refleksjami. W konferencji wziął udział przewodniczący AWPL-ZChR Waldemar Tomaszewski, Czesław Olszewski którego wyborcy obdarzyli dużym zaufaniem, zapewniając mu zwycięstwo podczas II tury nad przedstawicielką konserwatystów, minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė oraz Rita Tamašunienė, która wraz z Jarosławem Narkiewiczem wolą wyborców zwyciężyła już podczas I tury wyborów.
Dr Bogusław Rogalski: AWPL-ZChR przypieczętowała swoje zwycięstwo na Wileńszczyźnie
Minęła druga tura wyborów parlamentarnych na Litwie w okręgach jednomandatowych. Wyniki wyborcze jak puzzle ułożone zostały na powyborczym stole, a mandaty poselskie przydzielone we wszystkich okręgach. W drugiej turze Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin zdobyła trzeci mandat poselski i tym samym przypieczętowała swoje zwycięstwo na Wileńszczyźnie, gdzie polska partia prowadzona przez Waldemara Tomaszewskiego była bezkonkurencyjna. W ten oto sposób drugi raz w tym roku Polacy pokazali jednoznacznie, że są prawdziwymi gospodarzami Ziemi Wileńskiej, a ich politycznym reprezentantem jest AWPL – ZChR, której posłowie będą reprezentować Polaków w Seimasie i Europarlamencie.
Po klęsce wyborczej ustępuje lider litewskich konserwatystów Gabrielius Landsbergis
Gabrielius Landsbergis, lider litewskiego Związku Ojczyzny - Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD), ustępuje ze stanowiska przewodniczącego partii i zrzeka się mandatu w nowo wybranym parlamencie. – Sygnał od elektoratu jest dość jasny zarówno dla partii, jak i dla mnie osobiście, byłoby błędem nie usłyszeć tego sygnału. (...) Podejmuję dziś decyzję o ustąpieniu ze stanowiska prezesa TS-LKD – powiedział Landsbergis na powyborczej konferencji prasowej zorganizowanej przez BNS i LRT w poniedziałek w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie.
Czytaj więcej...Sensacja na Litwie! Mandat poselski zdobył Czesław Olszewski z AWPL-ZCHR pokonując szefową MSW Litwy Agnė Bilotaitė!
1Zaskakujące zdolności kotów. Uczą się słów nie gorzej niż dzieci
Najnowsze badania, które ukazały się na łamach czasopisma naukowego "Scientific Reports", zwracają uwagę na wyjątkowe zdolności kotów. Jak się okazuje, są one w stanie kojarzyć ludzkie słowa z obrazami szybciej niż 14-miesięczne niemowlęta. Czy oznacza to, że nasze czworonogi rozumieją nas lepiej, niż myśleliśmy?
Wicemarszałek województwa śląskiego z PO zatrzymany przez CBA!
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Bartłomieja S. (PO), wicemarszałka województwa śląskiego. "Zarówno CBA, jak i prokuratura nie podają na razie jaki jest powód zatrzymania. Trwają czynności z udziałem samorządowca. Jak udało się nam dowiedzieć zatrzymanie może mieć związek z okresem, kiedy Bartłomiej Sabat pełnił funkcję wiceprezydenta Częstochowy. CBA prowadziło dzisiaj czynności w Urzędzie Miasta w Częstochowie, gdzie zabezpieczono część dokumentacji." - podaje Dziennik Zachodni.
Wyborcy na Litwie potrzebują zmian. 5 partii demonstrują swoją jedność przed drugą turą wyborów do Sejmu
W poniedziałek, 21 października, liderzy pięciu partii parlamentarnych – Vilija Blinkevičiūtė (Partia Socjaldemokratyczna), Waldemar Tomaszewski (Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin), Ramūnas Karbauskis (Związek Zielonych i Chłopów), Saulius Skvernelis (Związek Demokratyczny „Vardan Lietuvos”), Remigijus Žemaitaitis (Partia „Nemuno Aušra”) porozumieli się o koordynacji swych działań przed drugą turą wyborów do Sejmu w celu wygrania większości parlamentarnej i doprowadzenia do zmiany rządu na Litwie. Po porozumieniu swych liderów przedstawiciele partii opozycyjnych demonstrują jedność i apelują do wyborców, aby masowo ruszyli do urn i opowiedzieli się w wyborach za zmianami.
Kraje UE: Gruzja nie będzie mogła stać się częścią Wspólnoty
Powiatowy radny ZChR z Gołdapi Paweł Czyż proponuje udzielenie pomocy Polakom z ukraińskiej części Bukowiny!
Paweł Czyż - radny Rady Powiatu w Gołdapi i wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin - skierował dzisiaj do organów tego samorządu wniosek o zmianę treści projektu uchwały, dzięki której samorząd Rejonu Wyżnickiego w Obwodzie Czerniowieckim na Ukrainie ma otrzymać stanowiący obecnie własność Powiatu Gołdapskiego samochód osobowy SKODA ROOMSTER. Radny Paweł Czyż zaproponował, aby beneficjentem planowanej pomocy nie był ukraiński samorząd, a Polacy, którzy w Bukowinie zamieszkują od XVIII wieku.
Czytaj więcej...Arcybiskup Sydney apeluje: Nie można wynajdywać nowej wiary katolickiej
Synod Biskupów nt. synodalności nie może wynajdywać na nowo wiary katolickiej ani uczyć różnego katolicyzmu w różnych krajach – powiedział metropolita Sydney.
Abp Anthony Fisher to jeden z uczestników tego wydarzenia kościelnego. W rozmowie z dziennikarką amerykańskiej telewizji katolickiej EWTN News Nightly Bénédicte Cedergren podzielił się on kilkoma spostrzeżeniami na temat dotychczasowego przebiegu prac synodalnych.
ZChR: „Podwójne standardy”. Posłowie koalicji rządzącej obronili immunitet Joanny Muchy!
Sejm w piątek podjął uchwałę o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej poseł Joanny Muchy. W piątek w Sejmie odbyło się głosowanie ws. uchylenia immunitetu byłej minister sportu i turystyki Joanny Muchy. Głosowało 426 posłów, "za" było 178 z nich, "przeciw" - 238, a 10 osób wstrzymało się od głosu. Wcześniej w tym tygodniu Prokuratura Okręgowa w Warszawie potwierdziła medialne doniesienia o zamiarze przesłuchania Joanny Muchy w charakterze podejrzanej. Chodzi m.in. o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków ws. organizacji koncertu Madonny na Stadionie Narodowym w Warszawie w 2012 r., gdy Mucha kierowała Ministerstwem Sportu i Turystyki.
Czytaj więcej...Dwie pomyłki w 158 lat. Bukmacherzy wskazują, kto wygra wybory w USA
Prognozy zakładów bukmacherskich wskazują na rosnące szanse Donalda Trumpa na zwycięstwo w nadchodzących wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Według agregatora realclearpolling.com, prawdopodobieństwo sukcesu miliardera wynosi obecnie średnio 56,5 proc.
Poruszający list Donalda Trumpa upamiętniający bł. ks. Popiełuszko: „Poprzez swą męczeńską śmierć pomógł rozbić komunizm w Europie”
Donald Trump, były prezydent USA, który obecnie ponownie walczy o fotel prezydencki, napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko. „Każdy patriota, każdy kto kocha wolność, każdy studiujący historię i każdy wierzący, który chciałby zrozumieć, w jaki sposób w Europie pokonano ateistyczny komunizm, a zło zwyciężano dobrem, powinien pamiętać imię i pielęgnować nieśmiertelne dzieje księdza Jerzego Popiełuszki” - napisał Trump.
Czytaj więcej...Kontrola za spór z minister zdrowia? Szpital Żywiec pod presją
Szpital Żywiec, którego dyrektor publicznie zarzuciła minister Izabeli Leszczynie, że "wprowadza w błąd opinię publiczną", został objęty kontrolą z Ministerstwa Zdrowia i NFZ. To nowa odsłona konfliktu o pieniądze pomiędzy powiatowym szpitalem, funduszem i szefową resortu zdrowia. Do kancelarii premiera Tuska trafiło 25 tys. podpisów w obronie placówki.
Kamala Harris odcina się od Joe Bidena. „Nie jestem dumna”
- Moja prezydentura nie będzie kontynuacją prezydentury Joe Bidena. Reprezentuję nowe pokolenie przywódców - stwierdziła wiceprezydent Kamala Harris w wywiadzie dla prawicowej telewizji Fox News, pierwszym w jej karierze. Dopytywana o urzędującego prezydenta, podkreślała, że to nie on startuje w wyborach. Odniosła się również do sporu wokół systemu migracyjnego w USA. - Nie jestem dumna, mówiąc, że jest idealny. Jasno mówiłam, że jest zepsuty i że musi zostać naprawiony - podkreśliła.
GOŁDAP: Radny Paweł Czyż z ZChR pyta w interpelacji o płatności NFZ wobec samorządowego szpitala
Według portalu abcZdrowie - w polskich szpitalach brakuje soli fizjologicznej. Podobne problemy mają mieć także pacjenci, którzy odchodzą z apteki z kwitkiem. "Jeśli sytuacja się nie zmieni, skutkiem może być ograniczenie przyjęć do szpitali” – czytamy na łamach tego portalu. O tej sytuacji alarmował także Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych - kierując apel do minister zdrowia Izabeli Leszczyny (KO). Problemy finansowe przeżywają także szpitale powiatowe, np. Szpital Żywiec. Według starosty żywieckiego Adriana Midora oraz burmistrza Żywca Antoniego Szlagora - Narodowy Fundusz Zdrowia zalega z płatnością na rzecz tej placówki na kwotę 39 mln złotych, co powoduje problemy z płatnością tego szpitala samorządowego.
Czytaj więcej...Nie będzie bazy morskiej NATO w Polsce. Będzie w Niemczech! Otworzy ją… „Schroeder w spódnicy”, czyli Manuela Schwesig
Centrum Koordynacji NATO na Bałtyku nie powstanie na terenie Polski. Zostanie utworzone w Rostocku. Jeszcze w tym miesiącu CTF Baltic ma zostać oficjalnie otwarte przez ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa oraz - uwaga, uwaga - Manuelę Schwesig, premier Meklemburgii Pomorza-Przedniego, do niedawna gorliwa zwolenniczka Nord Stream, „Gerhard Schroeder w spódnicy”, obecnie kreująca się na wielką obrończynię Ukrainy.
Sondaż IPSOS dla „Krytyki Politycznej”. PiS wygrałoby obecnie wybory uzyskując 30 proc. głosów
Prof. Grabowska ws. Komisji Weneckiej: Bodnarowi trudno przyznać, że uległ zrewoltowanym środowiskom sędziowskim
„To byłoby żałosne, gdyby organ taki jak Komisja Wenecka, ulegał presji czy prośbom ministra sprawiedliwości. Przecież tutaj ma być opinia zewnętrzna, bezstronna, opinia organu, któremu wierzymy” - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl była lewicowa europosłanka prof. Genowefa Grabowska, specjalistka prawa międzynarodowego.
Czytaj więcej...Poseł Robert Kropiwnicki z PO ma 12 mieszkań, ale pobiera z Sejmu RP dodatek mieszkaniowy!
"642 m kw. — tyle łącznie mają mieszkania, jakie posiada Robert Kropiwnicki. O tym, że poseł Platformy Obywatelskiej ma ich aż 12, wiemy z jego oświadczenia majątkowego. Mimo to Kropiwnicki co miesiąc pobiera z Kancelarii Sejmu... dodatek mieszkaniowy. Jego utrzymanie w Warszawie kosztuje podatników 3,5 tys. zł miesięcznie" – pisze "Fakt". - Faktycznie, trafiło na "biednego posła". rok temu Platforma Obywatelska rozdzierała szaty, gdy wskazując, że poseł PiS Anna Paluch od lat 90. zajmuje mieszkanie komunalne w Krościenku nad Dunajcem i płaci za nie 116 złotych miesięcznie. Teraz, gdy wyszło na jaw, że dopłacamy krocie z naszych podatków jako obywatele posłom KO, np. Robertowi Kropiwnickiemu, Arkadiuszowi Myrsze i Kindze Gajewskiej, to już Platforma Obywatelska problemu nie widzi. Posłużę się cytatem z powieści "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza: "Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy to jest zły uczynek. Dobry, to jak Kali zabrać komuś krowy" - ironizuje w rozmowie z Niezależną Gazetą Obywatelską Paweł Czyż, wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.
Czytaj więcej...Ojciec tegorocznego noblisty z medycyny był Polakiem z Kresów
Victor Robert Ambros, amerykański uczony biolog, który wraz z kolegą Garym Ruvkunem został tegorocznym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie mikroRNA, ma polskie korzenie kresowe.
Polacy na Litwie z kolejnym parlamentarnym sukcesem wyborczym, jako jedyni na świecie
Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, jedyna polska partia parlamentarna na świecie poza Polską, pod przewodnictwem Waldemara Tomaszewskiego odniosła kolejny sukces. Już po pierwszej rundzie wyborów zdobyła dwa mandaty, które obejmą Jarosław Narkiewicz i Rita Tamašunienė, a jeszcze trzech przedstawicieli partii będzie walczyć w drugiej turze.
Czytaj więcej...W wyborach na Litwie pewne mandaty poselskie dla polskiej partii AWPL-ZCHR!
1W niedzielę odbyła się I tura wyborów parlamentarnych. Już w niedzielę mandaty poselskie zapewnili sobie politycy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin. W okręgu wileńsko-solecznickim pewnie mandat zdobył były litewski minister komunikacji Jarosław Narkiewicz, a w okręgu niemenczynskim posłem została wybrana była szefowa MSW Litwy, Rita Tamašunienė. Wielką przegraną wyborów jest obecna minister sprawiedliwości Republiki Litewskiej Ewelina Dobrowolska z "Partii Wolności" - odpowiednika dawnej polskiej "Wiosny" Roberta Biedronia, która w okręgu wileńsko-solecznickim uzyskała dziesięciokrotnie mniejsze poparcie od Narkiewicza, a jej partia nie ma szans na przekroczenie progu wyborczego 5% uprawniającego do podziału mandatów z tzw. listy krajowej.
Czytaj więcej...